Pistacje właściwości

4.43/5 (7)
pistacje
Jarunghtip Jarin / 123RF

Orzechy pistacjowe to jedne ze zdrowszych przekąsek. O ile warto pamiętać, że orzechy z natury są produktem wysoce kalorycznym, to mała ilość pistacji nie powinna przeszkodzić w diecie a może przynieść wiele korzyści zdrowiu.

Pistacje właściwości

Pistacje posiadają liczne właściwości prozdrowotne do których należeć może wpływ na zrównoważenie poziomu dobrego oraz złego cholesterolu. Pistacje posiadają właściwości antyoksydacyjne, co przekłada się na pozytywny ich wpływ w większości problemów zdrowotnych. Wskazuje się także na ich pozytywny wpływ przy łagodzeniu objawów menopauzy oraz zdrowia oczu szczególnie u osób starszych.

Pistacje wartości odżywcze

W 100 gramach pistacji znajduje się wartość energetyczna ponad 550 kalorii. Składa się to w 67% z tłuszczów, 20% z węglowodanów i 13% z białek. Oprócz witamin (o których poniżej) pistacje zawierają luteinę, żelazo, wapń, magnez, mangan, fosfor, potas i cynk.

Pistacje witaminy

W orzechach pistacjowych znajdują się istotne dla organizmu witaminy – w szczególności witaminę C oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9)

Czy pistacje są zdrowe?

Pistacje są znakomitym źródłem zdrowia szczególnie dla osób mających problem z cholesterolem. To co wyróżnia je spośród innych orzechów to między innymi wysoka zawartość błonnika oraz luteiny. Oczywiście w taki przypadku warto spożywać pistacje z umiarem, szczególnie, że w dużej ilości mogą być kaloryczne. Dla zdrowia spożycia maksymalnie garści orzeszków dziennie powinna przynosić pożądane rezultaty.

O autorze

Redakcja Dietetycy.org.pl -

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

Yes No