Rotawirus – odżywianie i nawadnianie niemowlaka

Avatar photo
rotawirus

Temat bardzo ważny. Temat, który prawdopodobnie nie ominie żadnego rodzica. Warto więc wiedzieć jak zadbać o swoje dziecko w przypadku choroby.

Leczenie ostrej biegunki możemy i powinniśmy rozpocząć w domu, nawet bez porady lekarskiej, ale tylko u niemowląt powyżej 3. mies.ż.

Gdy niemowlę ma mniej niż 3 miesiące, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Trzy podstawowe zasady leczenia biegunki w domu:

1. Podawaj dziecku doustnie płyny w większej niż zwykle ilości, aby zapobiec odwodnieniu
2. Stosuj takie samo żywienie jak przed wystąpieniem biegunki
3. Obserwuj dziecko, sprawdzając czy nie dochodzi do odwodnienia

Zasady nawadniania doustnego

Do nawadniania najlepsze będą płyny o specjalnym składzie np. Orsalit. Teraz występują one w wersji smakowej, ale pamiętajmy o czytaniu ulotki, ponieważ wersje smakowe nie nadają się dla każdego niemowlaka.
Oprócz tego do nawadniania idealne będą – woda, herbata, mus i kompot jabłkowy, zupy – dobrze, jeżeli w takiej sytuacji są lekko posolone.

Ile płynów powinniśmy podawać?

Dziecko powinno pić bez żadnych ograniczeń. Poniżej 2. rż. powinno po oddaniu każdego wolnego stolca otrzymać dodatkowo 50-100 ml płynów; między 2. a 10 rż. – 100-200 ml płynów.

W przypadku wymiotów płyny powinny być podawane często, małymi porcjami i najlepiej zimne, gdyż ciepłe napoje nasilają odruch wymiotny.

Jak żywić niemowlaka z biegunką?

Zasada jest taka, że dziecko z biegunką powinno otrzymywać takie same pokarmy, jakie spożywało przed jej wystąpieniem. Po nawrocie biegunki, robimy 3 godzinną przerwę w podawaniu jedzenia (nie dotyczy to mleka mamy) i po tym czasie wracamy do normalnej diety, jeżeli biegunka znowu wystąpi to znowu robimy przerwę itd.

Nie powinniśmy głodzić dziecka!

Jeśli dziecko jest karmione piersią, to niezależnie od sposobu nawadniania, powinno być kontynuowane karmienie piersią podczas trwania biegunki.

U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym można kontynuować jego podawanie co ok. 3 godziny (wyjątek: u dzieci odwodnionych stosuje się 4- godzinny okres wyłącznego nawadniania doustnymi płynami nawadniającymi i dopiero po tym okresie można powrócić do diety stosowanej przed biegunką).

Zobacz również
dieta śródziemnomorska

Zaleca się również stosowanie produktów zbożowych i warzyw. Jeżeli jest to możliwe, to do każdego posiłku powinno dodawać się  5-10 ml oleju roślinnego.

Kiedy skontaktować się z lekarzem ?

Jeżeli stwierdzisz przedstawione niżej objawy, to bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem:

 • suchy język
 • wybitnie wzmożone pragnienie
 • zapadnięte gałki oczne
 • płacz bez łez
 • rzadkie i skąpe oddawanie moczu
 • chrypa aż do bezgłosu
 • liczne, wolne, tryskające stolce
 • intensywne wymioty
 • wysoka gorączka
 • niechęć do jedzenia i picia
 • stolce z krwią
 • brak poprawy

Pierwsze (wytłuszczone) objawy powinny Ci zasugerować odwodnienie. W takich sytuacjach czasem jest potrzebne nawadnianie dożylne. Dlatego koniecznie i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem !

Źródło: Szajewska H., Albrecht P., Dieta i postępowanie w ostrej biegunce, w: Szajewska H., Albrecht P., Jak żywić niemowlęta i małe dzieci, Warszawa 2009, s. 98-101.