Skóra wchłania więcej wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych niż płuca podczas

Avatar photo
bbq

Trwa sezon grillowy. W badaniu opublikowanym w „Environmental Science & Technology” naukowcy informują, że skóra jest ważniejszą drogą do wychwytywania związków rakotwórczych powstających podczas grillowania, niż płuca podczas oddychania. Odkryli także, że ubrania nie mogą w pełni chronić przed ekspozycją na wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Grillowanie wytwarza duże ilości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Te rakotwórcze związki mogą powodować choroby dróg oddechowych i mutacje DNA. Spożywanie potraw z grilla jest najczęstszym źródłem WWA powstających podczas grillowania. Jednakże, zgodnie z wcześniejszymi badaniami Eddy’ego Y. Zenga i jego współpracowników, osoby znajdujące się w pobliżu grilli były narażone na znaczną ilość WWA poprzez wchłanianie przez skórę i wdychanie, nawet jeśli nie spożywały one grillowanych potraw. W oparciu o to badanie zespół dążył do dokładniejszego określenia ilościowego wychwytu WWA z dymu.

Naukowcy podzielili badanych na grupy podczas 2,5-godzinnego grilla na świeżym powietrzu, aby zapewnić im różne poziomy narażenia poprzez spożywany pokarm i ekspozycję na dym. Po przeanalizowaniu próbek moczu badanych, naukowcy doszli do wniosku, że zgodnie z oczekiwaniami żywność stanowiła największą część ekspozycji na WWA. Jednak skóra była drugą co do ilości wychwytu WWA drogą narażenia, po której sklasyfikowano oddychanie.

 

grill rakotwórczość

Zobacz również
gruszka nashi

Badacze informują, że tłuste substancje w dymie z grilla prawdopodobnie poprawiają wychwyt WWA przez skórę. Zespół odkrył również, że podczas gdy ubrania mogą zmniejszyć narażenie skóry na WWA w krótkim okresie czasu, po tym jak odzież nasyci się dymem z grilla, skóra może pobrać z nich znaczne ilości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Naukowcy sugerują pranie odzieży wkrótce po opuszczeniu miejsca grillowania, aby zmniejszyć  poziom narażenia.

Źródło: Jia-Yong Lao, Shan-Yi Xie, Chen-Chou Wu, Lian-Jun Bao, Shu Tao, Eddy Y. Zeng. Importance of Dermal Absorption of Polycyclic Aromatic Hydrocarbons Derived from Barbecue Fumes. Environmental Science & Technology, 2018;