Tyrozyna. W czym pomaga, kiedy przeszkadza?

tyrozyna

Tyrozyna jest jednym z aminokwasów. Substancje te są budulcem cząsteczek białka. Ludzki organizm jest w stanie syntetyzować tyrozynę z innego aminokwasu, zwanego fenyloalaniną. Głównymi źródłami tego aminokwasu są produkty mleczne – w tym sery. Co ciekawe słowo „tyros” pochodzi z greckiego i oznacza ser. Ponadto tyrozynę znajdziemy także w mięsie, rybach, jajach, orzechach, fasoli, owsie i pszenicy.

Tyrozyna. W czym pomaga?

Tyrozyna odgrywa szereg ważnych funkcji w ustroju, wchodząc w szlaki metaboliczne oraz będąc budulcem białek, między innymi dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny, hormonów tarczycy czy melaniny.

Aminokwas ten jest najczęściej stosowany w suplementach białkowych przeznaczonych dla osób cierpiących na dziedziczną chorobę, zwaną fenyloketonurią. Chorzy, u których wykryto to zaburzenie, nie mogą prawidłowo przetwarzać fenyloalaniny, a w rezultacie nie mogą wytwarzać tyrozyny. Aby zaspokoić zapotrzebowanie chorych na ten aminokwas, podaje się zewnętrznie tyrozynę właśnie w postaci odżywek białkowych.

Tyrozyna jest również powszechnie stosowana jako suplement w celu poprawy proces uczenia się, koncentracji, pamięci, szczególnie w sytuacjach stresowych. Dzieje się tak, z uwagi na fakt, iż tyrozyna pośredniczy w działaniu neurotransmiterów odpowiedzialnych za informacje przesyłane do mózgu, szczególnie zaś te związane z pamięcią i uczeniem się.

tyrozyna wzór
molekuul / 123RF

Potwierdzone naukowo korzystne działanie tyrozyny

U chorych z fenyloketonurią, u których, z powodu rzadkiej choroby genetycznej, niemożliwe jest przetwarzanie aminokwasu fenyloalaniny do tyrozyny, występuje związany z tym jej niedobór. Liczne badania naukowe wskazują na korzyści zdrowotne suplementacji tego aminokwasu u osób z tym zaburzeniem. Podawanie tyrozyny jednak powinno odbywać się pod nadzorem lekarskim a stężenie tyrozyny we krwi powinno być regularnie kontrolowane. Więcej na ten temat znaleźć można w artykule https://www.vitapku.pl/zdrowie-i-zywienie/tyrozyna-fenyloketonuria

Część badań wskazuje, że przyjmowanie tyrozyny poprawia sprawność umysłową w stresujących warunkach spowodowanych czynnikami zewnętrznymi jak zimno i hałas. Ponadto, podawanie suplementów z tym aminokwasem, korzystnie wpływa na procesy zapamiętywania w niesprzyjających nauce warunkach stresowych. Co ciekawe, korzystnego wpływu na pamięć nie obserwowano, kiedy tyrozyna była podawana osobom w sytuacji, gdy nie działał czynnik stresowy.

Podawanie tyrozyny może być także korzystne dla osób chcących poprawić uwagę i koncentrację po nieprzespanej nocy. Suplement z tym aminokwasem pomoże utrzymać skupienie do 3 godzin dłużej niż u osób, które zastosowały placebo.

Bezpieczeństwo stosowania

Tyrozyna, jako aminokwas występujący naturalnie w licznych produktach spożywczych, przy podaniu doustnym z preparatów suplementacyjnych dostępnych na rynku jest związkiem bezpiecznym w stosowaniu. Badania potwierdzają, że stosowanie tyrozyny jest bezpieczne przy  dawkach do 150 mg / kg masy ciała na dobę przez okres do 3 miesięcy. Bywa jednak, że niektóre osoby odczuwają działania niepożądane, takie jak nudności, ból głowy, zmęczenie i zgaga. Należy nadmienić, że nie ma wystarczających informacji potwierdzających bezpieczeństwo podawania tyrozyny u dzieci w celach leczniczych, dlatego nie należy podawać jej dzieciom bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Podobnie nie jest jasne czy tyrozyna jako preparat leczniczy jest bezpieczna i w jakich dawkach w okresie ciąży i karmienia, ta dostępna w żywności nie budzi obaw o potencjale bezpieczeństwo.

Zobacz również
kurki pieprznik jadalny

Kiedy tyrozyna przeszkadza?

Wiele badań naukowych wykazało, że suplementowanie tyrozyny jest bezpieczne, nawet w dużych dawkach. Wiadomo jednak, że aminokwas ten może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, co wymaga ostrożności w stosowaniu.

W podawaniu tyrozyny należy zachować szczególną ostrożność u osób z nadczynnością tarczycy i chorobą Gravesa. W tych przypadłościach organizm wykorzystuje tyrozynę do syntezy tyroksyny, hormonu tarczycy. Przyjmowanie dodatkowej tyrozyny w postaci suplementów może nadmiernie zwiększać stężenie tyroksyny, pogarszając nadczynność tarczycy i chorobę Gravesa.

Innym, wartym uwagi problemem, związanym z tyrozyną jest to, że może zmniejszać skuteczność lewodopy. Lewodopa wchodzi w interakcje z tyrozyną, przez co zostaje zmniejszone wchłanianie lewodopy. W zawiązku z tym, nie należy przyjmować jednocześnie preparatów tyrozyny i lewodopy.