Zapobieganie spadkowi funkcji poznawczych – wpływ flawonoidów
Flawonoidy są związkami bioaktywnymi, naturalnie występującymi w owocach i warzywach. Nadają roślinom barwę i cechują się działaniem prozdrowotnym. W dużej mierze działanie takie zawdzięczają właściwościom przeciwutleniającym. W niedawno opublikowanym badaniu, pochodzącym z czasopisma medycznego Neurology, wykazano, jak ważna jest obecność flawonoidów w diecie [1]. Szczególnie w związku z ich wpływem na zmniejszenie ryzyka spadku funkcji poznawczych.
Wpływ flawonoidów na funkcje poznawcze
Przebieg badania
W badaniu wzięło udział 27 842 mężczyzn o średniej wieku 51 lat i 49 493 kobiety o średniej wieku 48 lat. Średnia wieku odnosi się do czasu, kiedy rozpoczęto badanie. W trakcie 20 lat obserwacji ludzie wypełniali kilka kwestionariuszy dotyczących tego, jak często jedli różne produkty, również te zawierające flawonoidy. Poziom spożycia tych związków obliczono poprzez pomnożenie ich zawartości w każdym produkcie przez częstotliwość spożycia danego produktu.
Uczestnicy badania oceniali także swoje zdolności poznawcze. Odpowiadali w tym celu na pytania typu: „Czy masz więcej problemów niż zwykle z pamiętaniem ostatnich wydarzeń?” lub „Czy masz więcej problemów niż zwykle z zapamiętaniem krótkiej listy przedmiotów?”. Taka ocena miała na celu wychwycić wczesne problemy z pamięcią.
Wyniki
Grupa badanych o najwyższej dziennej zawartości flawonoidów w diecie spożywała ich około 600 mg. Z kolei u osób należących do grupy badanych z najniższym wynikiem spożycia, zawartość flawonoidów w diecie wynosiła zaledwie 150 mg na dzień. Po uwzględnieniu czynników, takich jak wiek i całkowite spożycie kilokalorii w ciągu dnia, u osób, które spożywały więcej flawonoidów, zauważono mniejsze ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych.
🔎 Powyższe wnioski potwierdził przegląd badań z 2023 roku [2]. Większe spożycie flawonoidów wiązało się z lepszą funkcją poznawczą i mniejszym ryzykiem upośledzenia poznawczego, choć z pewnymi wyjątkami. Metaanaliza ilościowa wykazała ogólnie odwrotną zależność między spożyciem flawonoidów a zaburzeniami poznawczymi, w tym mniejszą zależność od występowania demencji lub pokrewnych zaburzeń.
Które flawonoidy są najlepsze?
Badacze przyjrzeli się również poszczególnym flawonoidom. Okazuje się, że flawony, zawarte m.in. w żółtych lub pomarańczowych owocach i warzywach, miały najsilniejsze właściwości ochronne. Zmniejszały ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych nawet o 38%, co jest równoznaczne z byciem młodszym od trzech do czterech lat.
Flawony znaleźć możemy w papryce, gdzie ich zawartość wynosi około 5 mg na 100 gram produktu. Kolejnymi wyróżniającymi się flawonoidami są antocyjany. Spożycie antocyjanów wiązało się z 24% zmniejszonym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych. Antocyjany są zawarte m.in. w jagodach, jeżynach lub wiśniach. Przykładowo, jagody cechują się zawartością antocyjanów na poziomie 164 mg w 100 gramach produktu.
Podsumowanie
Jak widać, spożycie flawonoidów przynosi duże korzyści. Przedstawione w artykule działanie przeciwutleniające nie jest jednak ich jedynym działaniem prozdrowotnym. Flawonoidy charakteryzują się także właściwościami przeciwzapalnymi oraz mogą pomagać usuwać toksyny z organizmu. Ze względu na korzyści, jakie niesie za sobą spożywanie flawonoidów, powinny występować w naszej diecie w jak największych ilościach. Między innymi dlatego zaleca się spożywanie dużych ilości warzyw i owoców każdego dnia.
Bibliografia:
- American Academy of Neurology. (2021, July 29). Adding color to your plate may lower risk of cognitive decline. ScienceDaily. Retrieved August 1, 2021
- Godos J, Micek A, Mena P, Del Rio D, Galvano F, Castellano S, Grosso G. Dietary (Poly)phenols and Cognitive Decline: A Systematic Review and Meta-Analysis of Observational Studies. Mol Nutr Food Res. 2023 Oct 27:e2300472. doi: 10.1002/mnfr.202300472. Epub ahead of print. PMID: 37888840.
- Data pierwotnej publikacji: 12.08.2021
- Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 12.11.2023
Dietetycy.org.pl » Nowości naukowe » Zapobieganie spadkowi funkcji poznawczych – wpływ flawonoidów
Student dietetyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Oprócz nauk o żywieniu interesują mnie także różnego rodzaju sporty. Swoją przyszłość wiążę z pomocą ludziom i ich edukacją żywieniową.