Zdrowe odżywianie zaczyna się w głowie
Odkładanie problemu czy jakiegoś zadania do wykonania na później (prokrastynacja) jest dla nas przyjemne, gdyż mózg może skupić się na chwili obecnej oraz na czynnościach dostarczających większą przyjemność niż czynność, której unikamy. Niestety problem ten dotyka także ludzi chorych czy chcących wejść na zdrową drogę życia. Czy zdrowy tryb życia musi kojarzyć się z wyrzeczeniami oraz nieprzyjemnościami? Z doświadczenia śmiało mogę powiedzieć, że tak nie jest. Zazwyczaj to ludzie są zbyt leniwi, by znaleźć lepszą drogę od tej po której idą. Odkładanie czegoś na później pozwala na chwilę zapomnieć o zadaniu, które mamy wykonać. Ile przez to tracimy, a ile możemy zyskać?
Jak pokonać chęć odkładania zmiany diety na później?
Jak wynika z badań, zwlekanie dotyczy zazwyczaj ludzi głodnych emocji. Odchudzanie faktycznie zaczyna się w głowie, dopiero potem na talerzu. Poniżej kilka wskazówek jak możemy podejść do zdrowej diety tak, by nie odkładać rozpoczęcia zdrowego odżywiania na później:
- Uwierz w siebie, że jesteś zdolny do tego, by osiągnąć stawiane sobie cele. Ludzie zbyt dużo tracą przez to, że poddają się za wcześnie. Zwróć uwagę na przyjemność z podążania drogą jaką chcesz rozpocząć. Z pewnością zdrowy tryb życia wiąże się z wyrzeczeniami. Jednak skupianie się jedynie na kosztach jest błędem. Dlatego na początku swojej drogi próbuj skorzystać z najbardziej przyjemnych rzeczy jakie ona może Tobie dać. Jeśli jest to dieta i boisz się, że będziesz musiał(a) zrezygnować z słodyczy, znajdź przepisy na zdrowe desery i zrób je sam. Dzięki temu zauważysz przyjemności jakie będą Cię czekać oraz zdobędziesz większą pewność siebie.
- Znajdź swój własny sposób na zwalczanie stresu. Negatywne myśli, stres i zmęczenie psychiczne stanowią przeszkodę w zwalczaniu złych nawyków żywieniowych.
- Zwlekanie bierze górę nad nami, ponieważ pozwala na wcześniejsze odczucie przyjemności z wykonywania danej czynności gdy się go porówna z innymi celami długofalowymi. Najlepszym przykładem jest odkładanie nauki na egzamin na później, a zamiast tego wyjście na zabawę. Jeśli chcesz poprawić sposób odżywiania, by przykładowo wyleczyć się z trądziku (co trwa ~30 dni), wizja długiego oczekiwania będzie Cię odpychać od podjęcia właściwego działania. Skup się na mniejszych celach, prowadzących do głównego. Jeśli na przykład dopiero zacząłeś spożywać kwasy tłuszczowe omega 3, które są bardzo zdrowe – przeczytaj najpierw artykuł opisujący ich prozdrowotne działanie. Niech to będzie Twoją nagrodą. Nagrodą jaką dajesz swojemu ciału z miłości do niego.
- „Aby zerwać z nawykiem, wyrób sobie inny, który go wymaże” Mark Tawin. Niech Twoje złe nawyki konkurują ze zdrowymi. Np.: zjedzone przez Ciebie jedzenie, które chcesz odstawić, niech będzie rekompensowane taką samą ilością zdrowego jedzenia (np. warzyw, owoców).
- Pomyśl o nagrodzie jaka Cię czeka na końcu. Pomyśl też o tym jak długo już myślisz nad zmianą swoich nawyków żywieniowych i w jakim miejscu byś był, gdybyś podjął się tej zmiany wcześniej? Gdybyśmy się cofnęli o rok do tyłu, byłbyś w tej samej sytuacji? Czy lepszej?
- Zwróć uwagę na swój tok myślenia, bo to ono kreuje nasz charakter. Powtarzane myśli rozwijają w nas nawykowe myślenie lub zachowania z których nie zawsze jesteśmy zadowoleni, a niejednokrotnie ciężko nam się ich pozbyć. Złe nawyki mogą rozwijać się bez udziału naszej świadomości. Aby je zmienić, przygotuj się na to, że będziesz musiał włożyć w to nieco energii i uwagi.
- Wejście na nową ścieżkę może budzić lęk związany z konfrontacją z nową sytuacją i możliwością niepowodzenia. Do nowej drogi możesz się przyzwyczaić tak samo jak przyzwyczaiłeś się do dotychczasowej. Traktuj tę zmianę jako misję, wkładając w nią tyle energii, byś mógł sobie śmiało powiedzieć, że dałeś z siebie wszystko.
- Pamiętaj: Zawsze łatwiej jest się poddać*. Dlatego przestań jeść, a zacznij się odżywiać!
Bibliografia:
www.psychologytoday.com/blog/solving-unsolvable-problems/201408/4-steps-stop-procrastinating oraz http://igorrotberg.com/2014/02/11/ku-zmianie-nawykow/
*Nie należy myśleć o rozpoczęciu stosowania zdrowej diety jako o walce z naszym ciałem. Ciało jest naszym domem z którym stale się komunikujemy. Tak więc nie chodzi o walkę lecz o umiejętność słuchania. Warto dodać, że wprowadzenie zdrowych produktów spożywczych czy całkowita zmiana diety może wiązać się z nieprzyjemnościami fizycznymi (np. senność w ciągu dnia po rezygnacji z cukru). Niektóre z tych odczuć należy odbierać jako proces przejścia organizmu ze starej drogi na nową.
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Zdrowe odżywianie zaczyna się w głowie
Absolwent Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka UR w Krakowie, łączący pasję z życiem