Żywienie kobiet w ciąży PZWL [Recenzja]

Avatar photo
Tytuł: Żywienie kobiet w ciąży, porady lekarzy i dietetyków
Autor: Dorota Szostak-Węgierek i Aleksandra Cichocka
Rok wydania: 2014 (wydanie drugie)
Wydawnictwo: PZWL
Ilość stron: 160

Żywienie kobiet w ciąży PZWL to jeden z serii poradników sygnowany przez Instytut Żywności i Żywienia.

żywienie kobiet w ciąży 2

Większość dietetyków dobrze zna serię żółtych książeczek wydawnictwa PZWL, ponieważ są od wielu lat dostępne na rynku. Czy w związku z tym informacje w nich zawarte są zgodne z aktualnym stanem wiedzy? Oczywiście! Żywienie kobiet w ciąży doczekało się już II uaktualnionego wydania!

Żywienie kobiet w ciąży PZWL

W temacie żywienia kobiet w ciąży często pojawiają się przeróżne czasem wręcz irracjonalne mity – to czy jeść za dwoje czy dla dwojga rozstrzygnęła już publikacja Anny Rogulskiej, jednak to czy można jeść orzeszki ziemne, gdy mama nie ma na nie uczulenia i jaka porcja ryb powinna być obecna w diecie mamy w ciągu tygodnia – może budzić kontrowersje.

Żywienie kobiet w ciąży to przystępny poradnik napisany zrozumiałym językiem skierowany do każdej przyszłej mamy. Nie jest naszpikowany skomplikowanymi terminami medycznym a informacje w nim zebrane są jasne i sprawdzone. W książce wytłumaczono podstawowe zasady żywienia kobiet przygotowujących się do ciąży. Najistotniejsze informacje zebrano w punktach.

W dalszej części zostały przedstawione zalecenia co do wskazanego przyrostu masy ciała podczas ciąży, jak i  znaczenia składników odżywczych dla prawidłowego stanu zdrowia mamy i dziecka. Autorki wyszczególniły produkty zalecane i te, które powinny być ograniczone w czasie ciąży.

W publikacji, poza zaleceniami dietetycznymi, znalazły się także najczęściej zadawane przez młode mamy pytania. Znaleźć tu można odpowiedź czy stosowanie suplementów diety w ciąży jest konieczne, w jaki sposób można przeciwdziałać nudnościom czy jak postępować w przypadku nawracającej zgagi i jak postępować w przypadku stwierdzenia nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej.

Ważnym elementem opracowania jest tygodniowy jadłospis na każdy trymestr ciąży. Panie niebędące zawodowo związane z żywieniem i dietetyką znajdą przystępny poradnik z jakich składników i w jaki sposób komponować swój jadłospis, aby pokrywał zapotrzebowanie na składniki odżywcze na każdym etapie ciąży. Przepisy charakteryzują się dostępnością produktów, niedużym stopniem trudności wykonania i co ważne nie wymagają dużych nakładów finansowych.

żywienie kobiet w ciąży pzwl 3

Książkę poleciłabym paniom planującym bądź będącym w ciąży które chcą sprawdzonych informacji co do sposobu odżywiania w tym okresie. Dietetycy również znajdą tu coś dla siebie – telegraficzny skrót zaleceń żywieniowych na każdy trymestr ciąży, podpowiedź jak w prosty sposób przekazać wiadomości pacjentce w gabinecie i pokaźną porcję prostych sprawdzonych przepisów opracowanych w kilka tygodniowych jadłospisów.