Dieta Shangri-La | Set Point | Dieta prof. Setha Robertsa

Avatar photo
dieta shangri-la

Dieta Shangri-La to dieta przygotowana przez psychologa amerykańskiego profesora Setha Robertsa. Nazwa diety to też tytuł książki, która stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Dieta ta zawiera kilka nietypowych rozwiązań o których pokrótce w dalszej części artykułu. Przez jednych uznawana za kosmiczną bzdurę, chętnie stosowana i broniona przez innych.

Dieta Shangri-La

Założeniem diety jest spożycie dziennie części kalorii w postaci bezsmakowej. Spożywane są one w postaci oliwy z oliwek bądź słodzonej wody (woda z fruktozą). Spożyć je należy na godzinę przed każdym smakowym posiłkiem i godzinę po posiłku.

Set Point

Roberts używa w swojej książce pojęcia Set Point – jest to waga naturalna, charakterystyczna dla danej osoby, narzucona genetycznie. Ciało będzie docelowo dążyć do tej właśnie wagi.

Na tym się jednak sprawa nie kończy – organizm powyżej poziomu set point będzie miał stłumiony apetyt – a poniżej – będzie się domagał od nas więcej jedzenia.

Przełamać Set Point

Jest jednak rozwiązanie – pewne rodzaje jedzenia mogą zmieniać poziom docelowy odczuwany przez organizm. To właśnie wspomniana oliwa z oliwek oraz słodzona woda będą obniżać set point, podczas gdy jedzenie często uznawane za niezdrowe ten poziom podnosi.

Obniżenie poziomu set point przez spożycie bezsmakowych tłuszczów ma ograniczyć apetyt.

Zagrożenia

Dieta Shangri-La była bardzo ostro skrytykowana przez dietetyków i instytucje żywieniowe. Samo ograniczanie apetytu przez spożycie bezsmakowego pożywienia zostało uznane za kompletnie nieudowodnione naukowo.