Advertisement

Dieta na stres | Dieta Antystresowa

Avatar photo
dieta na stres

Co warto jeść by zapewnić sobie maksymalny komfort życia? Obecnie nie trzeba już nikogo przekonywać, że to co jemy silnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie ale i dobre samopoczucie. Dla wielu osób barierą przed osiągnięciem dobrego samopoczucia jest stres – czy to w miejscu pracy czy też wywołany sprawami osobistymi.

Na krótką metę pomoc oferują naturalne środki uspokajające – jednak jeśli szukamy długotrwałego rozwiązania: odpowiednio dobrana dieta antystresowa powinna pomóc.

Dlaczego dieta może pomóc w stresie?

Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych do naszego ciała jest kluczowe do tego żeby funkcjonowało tak jak chciała natura. Zły sposób odżywiania rzutuje na funkcjonowanie układu nerwowego wraz z mózgiem. Nic dziwnego, że pierwszym krokiem, gdy występuje u nas częsta chwiejność nastrojów, powinno być upewnienie się, że nasze ciało otrzymuje odpowiednią ilość paliwa, umożliwiającego mu pracę na 100% obrotach.

Kilka zdrowych zasad

Aby zapewnić powyższe trzeba koniecznie zacząć od wprowadzenia obowiązkowo kilku prostych zasad dietetycznych, które przydadzą się każdemu. Ważne jest by sam posiłek był spożywany w maksymalnym komforcie. Nie pozwól żeby stał się on szybką przegryzką na stojąco. Wygospodarowanie chwili spokoju by usiąść i bez nerwów spożyć posiłek jest kluczowe. Można śmiało powiedzieć, że to gdzie i jak jemy jest niemniej ważne niż to co spożywamy. Ale uważaj: nie warto popaść w drugą skrajność i jeść zbyt duże posiłki. Taki styl odżywiania bardzo obciąża organizm. Lepiej jeść kilka lekkich posiłków w ciągu dnia niż 2-3 bardzo duże.

Zobacz również
stres jelita

Pamiętaj o śniadaniu!

Wiele zestresowanych osób w porannym pośpiechu rezygnuje ze śniadania albo zastępuje je kawą, bułką zjedzoną w biegu. Nie warto podążyć tą drogą. Śniadanie jest często uważane za najważniejszy posiłek. Pozwoli Ci nie tylko od samego rana pracować bez dodatkowego zmęczenia ale sprawi, że skłonność do jedzenia na szybko, w stresie będzie mniejsza. Gdy pomijasz śniadanie lub jesz jedynie szczątkowy poranny posiłek – sprawiasz, że poziom cukru we krwi jest niestabilny. Poprawa tego stanu rzeczy to już krok nie tylko do lepszego samopoczucia ale również dobrej sylwetki. Fast food odstaw na bok i…

Wybierz zdrowe jedzenie

Jeśli tylko masz taką możliwość przedkładaj domowe, własnoręcznie przygotowane jedzenie nad takie kupowane na mieście. Nie tylko masz większą kontrolę nad tym co siedzi w jedzeniu ale masz też większą pewność, że jest świeże i wykonane z nieprzetworzonych składników. Czym mniej jest w Twojej diecie składników przetworzonych tym lepiej. Wybieraj produkty świeże. Jedz kilka porcji warzyw lub owoców na dzień. Zadbaj o to, żeby nie wybierać produktów ze zbyt dużą zawartością cukrów, soli i tłuszczów. Lepsze bedą produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce, warzywa.
Jedzenie musi być zróżnicowane i zdrowe.