Dieta w dnie moczanowej

Avatar photo
Dieta a choroba nowotworowa

Dna moczanowa, inaczej podagra. Jest chorobą metaboliczną, polega na nadmiernym odkładaniu się kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia). Kwas moczowy w postaci kryształków, z zewnątrz otoczony tkanką łączną, odkłada się w stawach, mięśniach i tkance podskórnej. Powstaje odczyn zapalny, prowadząc do zapalenia stawów i ciężkiego bólu. Choroba częściej dotyka mężczyzn, zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia.

owoceObjawy

To najczęściej ostre, nagłe i trudne do zniesienia napady bólowe stawów, przeważnie występujące w nocy. Obrzęk stawu (np. palucha, nadgarstka), gorączka, zaciemnienie skóry, zaczerwienienie.

Co sprzyja chorobie?

Stres, dieta bogata w puryny, niektóre leki, wysiłek fizyczny, nadużywanie alkoholu, otyłość, nadwaga, nadciśnienie.

Zalecenia żywieniowe

Celem diety chorego jest zmniejszenie stężenia kwasu moczowego we krwi.

Zbawienna jest dieta ubogopurynowa!

Z diety należy wykluczyć: produkty bogate w związki purynowe: podroby, wyciągi z mięsa i kości, baraninę, dziczyznę, szproty, śledzie, dorsza, sardynki, kawę naturalną, herbatę, czekoladę, kakao, rośliny strączkowe: groch, fasolę, soczewicę, szpinak, grzyby (boczniaki, pieczarki, borowiki)

Chory powinien ograniczyć spożycie: konserw, wędlin, tłuszczów zwierzęcych, ostrych przypraw, rabarbaru, alkoholu.

Zaleca się: mleko, jaja, sery, śmietanę i masło w ograniczonej ilości, owoce, warzywa (oprócz szpinaku, brokuł, brukselki i roślin strączkowych), miód, dżemy, cukier, ryż.

Można spożywać produkty zbożowe(50g./dobę).

Poleca się picie przegotowanej wody z sokami owocowymi, wodę alkaliczną, herbatę ziołową, kawę zbożową, koktajle owocowe, chudy jogurt, kefir. Powinno się wypijać 2-3 l. płynów dziennie.

Zobacz również

Wykluczone jest smażenie i pieczenie potraw. Zaleca się spożywać produkty w postaci gotowanej, ewentualnie duszone na parze. Nie powinno się przyrządzać zup i sosów na kostnych, mięsnych wywarach. Proponuje się zastąpić je bulionami warzywnymi.

Dieta powinna obfitować w węglowodany, ponieważ pozwala to na wydalanie moczanów z moczem – natomiast dieta bogata w tłuszcze, powoduje zwrotne wchłanianie tych związków.

Posiłki należy spożywać 4-5 razy na dobę, niewielkie objętościowo. Ostatni posiłek powinien być spożyty 4 godziny przed snem, aby w ciągu nocy zbyt duże ilości kwasu moczowego nie zatrzymywały się w organizmie.

 W okresie napadowym: Zalecana jest dieta bezmięsna, płynna, kleikowo-owocowa.

Należy pamiętać o aktywności fizycznej. Ruch pomaga w utrzymaniu sprawności stawów zaatakowanych przez dnę moczanową. Warto również pomyśleć o gimnastyce lub basenie.