Teraz czytasz
Dlaczego nie udaje mi się schudnąć? Przyczyny psychologiczne

Dlaczego nie udaje mi się schudnąć? Przyczyny psychologiczne

dlaczego nie udaje mi się schudnąć

Kult szczupłej sylwetki, promowany przez media powoduje sięganie po różne drastyczne środki i sposoby, służące zmniejszeniu masy ciała. Osoby z nadwagą lub otyłością stają się dla otoczenia obiektem drwin, są dyskryminowane w różnych dziedzinach życia. Takie zachowania wzbudzają u osób z nadmierną masą ciała wstyd, poczucie winy, niskie poczucie własnej wartości, dlatego odchudzanie się na „własną rękę” to bardzo częste praktyki, by walczyć z niechcianymi kilogramami.

Niestety, często stosowane strategie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, co rodzi frustrację, ponieważ takie zachowania nieustannie się powtarzają.

Głównymi psychologicznymi przyczynami niepowodzeń w odchudzaniu są:

Zobacz również
dieta dąbrowskiej

  1. niedostateczna motywacja – podejmowanie decyzji o zmniejszeniu masy ciała wymaga wzbudzenia wewnętrznej motywacji, uświadomienia sobie, że „chcę schudnąć” – a nie „muszę schudnąć”! Podpowiedzi innych osób, motywacja z otoczenia to niewystarczająca siła na zmianę nawyków żywieniowych. Duże znaczenie w pracy nad zmianą odżywiania ma również realnie postawiony cel. Osoby otyłe dość często pragną w szybkim tempie osiągnąć niską wagę, nie biorąc pod uwagę indywidualnych właściwości i zdolności organizmu. Osiągnięcie spektakularnych efektów w krótkim czasie jest trudne i niebezpieczne dla zdrowia – nie tędy droga.
  2. brak kontroli łaknienia – trudność w opanowaniu łaknienia prowadzi do podjadania. Często to, co wydaje się być głodem nie ma z nim nic wspólnego. Niezaspokojone potrzeby emocjonalne mylnie mogą być łączone z uczuciem głodu fizjologicznego. Jedzenie pojawia się wówczas w chwilach stresu, lęku, gniewu – staje się wyuczonym sposobem rozładowywania napięcia, negatywnych emocji i jednocześnie traktowane jest jako nagroda, pocieszenie.
  3. lęk przed zmianą – odchudzanie to nie tylko zmiana wyglądu. Aby było trwałe musi wiązać się ze zmianą stylu życia, a to może generować silny lęk. Obawy dotyczą m.in. funkcjonowania w towarzystwie (np. jak poradzę sobie w sytuacji przyjęć towarzyskich?). Ważna staje się też opinia społeczna (np. co będą o mnie mówić, jeśli sobie nie poradzę?) Może się również pojawić poczucie winy, związane z poświęcaniem sobie znacznej części uwagi (czy to w porządku wobec męża, dzieci itp.?).

Otyłość to problem złożony. W walce z nadmiernymi kilogramami niezbędne staje się kompleksowe podejście do problemu, a więc profesjonalna pomoc psychologiczna połączona z leczeniem dietetycznym i aktywnością fizyczną.

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze