Efektywne zarządzanie żywnością – Michota-Katulska, Zegan [Recenzja książki]

Avatar photo
strategie

Książka „Efektywne zarządzanie żywnością” autorstwa dr inż. Ewy Michoty-Katulskiej oraz dr inż. Magdaleny Zegan stanowi kompleksowe źródło wiedzy na temat technik utrwalania, przechowywania oraz ograniczania marnowania żywności. Ta publikacja dostarcza cennych informacji, które mogą być przydatne dla dietetyków. Dotyczy to szczególnie tych zaangażowanych w edukację żywieniową i promocję zdrowego stylu życia.

Tytuł: Efektywne zarządzanie żywnością. Zapobieganie marnowaniu i techniki utrwalania dla zrównoważonego spożycia
Autorzy: dr inż. Ewa Michota-Katulska, dr inż. Magdalena Zegan
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 200

Dlaczego zarządzanie żywnością może być istotne dla dietetyków?

Ta książka jest przydatna dla dietetyków pracujących zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym oraz dla studentów dietetyki. Zawiera wiele praktycznych rad na temat efektywnego zarządzania żywnością. Autorki wyjaśniają skutki marnowania żywności i proponują sposoby na ograniczenie tego problemu. Zrozumienie tych zagadnień jest ważne dla dietetyków. Pozwala im przekazywać wiedzę pacjentom, ich rodzinom i uczestnikom warsztatów o tym, jak prawidłowo przechowywać żywność. Pozwoli też wykorzystywać zapasy, by zmniejszyć ilość odpadów.

Książka porusza również ważne kwestie dotyczące wpływu przemysłu spożywczego na środowisko i zdrowie publiczne. Jest to niezmiernie ważne zagadnienie w kontekście globalnych dążeń do zrównoważonego rozwoju. Dietetycy mogą wykorzystać te informacje w praktyce zawodowej. Dzięki temu podjęte przez nich oraz ich podopiecznych działania będą przynosić korzyści zdrowotne nie tylko im, ale również będą korzystne dla planety.

Zobacz również

Autorki „Efektywnego zarządzanie żywnością” zachęcają do głębszej refleksji nad rolą dietetyka w systemie żywnościowym i w kształtowaniu proekologicznych postaw społecznych. Dzięki tej książce dietetycy mogą zwiększyć swoją wiedzę specjalistyczną na ten temat. Dodatkowo może zainspirować nas, by stać się liderami w promowaniu odpowiedzialnego konsumpcjonizmu.

Podsumowanie

Podsumowując, publikacja stanowi wartościowe narzędzie edukacyjne i praktyczne. Powinno znaleźć się w rękach każdego dietetyka zainteresowanego głębszym zrozumieniem i promocją zrównoważonego postępowania z żywnością, zarówno w kontekście indywidualnym, jak i społecznym.