Hashimoto. Poradnik pacjenta — Katarzyna Ślubowska [Recenzja]

Avatar photo
hashimoto poradnik

Choroby tarczycy dotykają pacjentów w każdym wieku. Bagatelizowanie tego stanu przyczynia się do pogłębienia choroby i konsekwencji układowych. Nie wszyscy pacjenci jednak wiedzą jak postępować po zapoznaniu się z diagnozą. Leki to tylko część koniecznych zmian, jakie należy wdrożyć. Modyfikacjom powinna często ulec zarówno dieta, jak i styl życia.

Tytuł: Hashimoto. Poradnik pacjenta
Autor: Katarzyna Ślubowska
Wydawnictwo: RM
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 160

Poradnik pacjenta w chorobie Hashimoto

„Hashimoto. Poradnik pacjenta” to książka dla osób chcących poznać autoimmunologiczne zapalenie tarczycy od strony praktycznej. Autorką książki jest Katarzyna Ślubowska lekarka o dwóch specjalizacjach (z interny oraz nefrologii). Może poszczycić się również stopniem doktora nauk medycznych. Katarzyna Ślubowska to lekarz z wieloletnim stażem pracy, przede wszystkim zaś praktyk.

„Hashimoto. Poradnik pacjenta” odpowiada na najczęściej zadawane pytania na temat tej choroby. Autorka w bardzo przystępny sposób wytłumaczyła, na czym polega autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Wyszczególniła objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić pacjenta do pogłębionej diagnostyki.

Podkreśliła też rolę wywiadu lekarskiego oraz metody diagnostyczne tej choroby. Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie dotyczące tego, co leży u podłoża tej choroby. Zastanawiają się, czy są to czynniki genetycznego i czy można ustrzec się choroby Hashimoto. Na te pytania znajdziecie odpowiedź w książce.

hashimoto poradnik

Jak postępować przy Hashimoto?

Dla osób, które nie do końca zrozumiały zalecenia lekarza podczas wizyty w poradni, Katarzyna Ślublowska przygotowała usystematyzowane kompendium postępowania terapeutycznego w chorobie Hashimoto. Omówiła preparaty lecznicze stosowane w tej chorobie oraz wyjaśniła ich działanie.

Rola diety w Hashimoto

Osobny rozdział autorka poświęciła roli diety w chorobie Hashimoto. Wytłumaczyła zasady racjonalnego żywienia oraz rozwiała liczne mity dotyczące postępowania dietetycznego u chorych. Napiętnowała szerzącą się dezinformację dotyczącą zaleceń żywieniowych, do której szerzenia przyczyniają się blogerzy i samozwańczy internetowi doradcy dietetyczni. Dlatego, jeśli chcecie poznać prawdziwe informacje dotyczące nabiału, glutenu, jodu, selenu czy ziół w terapii choroby Hashimoto – koniecznie zajrzyjcie do recenzowanej dziś publikacji.

Zobacz również
probiotyki

Hashimoto i ciąża

Ostatnim szeroko omówionym zagadnieniem w książce Katarzyny Ślubowskiej jest ciąża pacjentek z chorobą Hashimoto. Autorka wytłumaczyła, na co powinny zwrócić uwagę panie z tą chorobą jeszcze na etapie planowania ciąży oraz w jej trakcie. Często wątpliwości budzi także laktacja i jej przebieg u pań z tą autoimmunologiczną chorobą tarczycy. Autorka wskazała również, czym jest poporodowe zapalenie tarczycy i jak należy postępować po jego zdiagnozowaniu.

Podsumowanie

Hashimoto Poradnik pacjenta to niezwykle przejrzysty, napisany przystępnym językiem poradnik, przybliżający tytułowe schorzenie. Pacjent, jak i jego rodzina, dzięki tej książce będzie w stanie lepiej zrozumieć to złożone zagadnienie i lepiej wypełniać zalecenia lekarskie, dotyczące terapii oraz diety.