Ministerstwo Zdrowia: Dietetyk w zespole POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej)

Avatar photo
zespół medyczny

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił podczas konferencji prasowej z premier Beatą Szydło szczegóły dotyczące reformy służby zdrowia. Co ważne w przypadku dietetyków – pojawiła się zapowiedź tego, że w jej ramach większą rolę w opiece zdrowotnej zacznie odgrywać właśnie ta grupa zawodowa. Niecały miesiąc temu pisaliśmy za informacją PAPu o tym, że niektóre świadczenia dietetyczne mogłyby być też finansowane przez NFZ (czytaj więcej>)

Dietetyk w składzie POZ

Zespół POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) jest jednostką, która koordynuje leczenie pacjenta i jest odpowiedzialna za kierowanie go do innych specjalistów lub do szpitala. Jest także odpowiedzialny za rehabilitację i opiekę nad pacjentem po leczeniu szpitalnym.

W skład zespołu POZ ma wchodzić:

  • lekarz
  • pielęgniarka
  • pielęgniarka szkolna
  • położna
  • (opcjonalnie) dietetyk
poz
Źródło grafiki: mz.gov.pl, Narodowa Służba Zdrowia Strategia zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce na lata 2016–2018

Za informacją Ministerstwa Zdrowia

(…) w skład tego zespołu może wejść także dietetyk jako wsparcie dla jednego z nowych zadań POZ, jakim będzie profilaktyka zdrowotna. Sam zespół POZ będzie pracował w oparciu o zasadę niezależności zawodowej swoich członków, ze wskazaniem podziału środków na ich działanie i wynagrodzenie.

Zobacz również
źródła wapnia

Planowane zmiany są na 1 stycznia 2018 roku.

Źródło: mz.gov.pl