Ministerstwo Zdrowia: Dietetyk w zespole POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej)

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił podczas konferencji prasowej z premier Beatą Szydło szczegóły dotyczące reformy służby zdrowia. Co ważne w przypadku dietetyków – pojawiła się zapowiedź tego, że w jej ramach większą rolę w opiece zdrowotnej zacznie odgrywać właśnie ta grupa zawodowa. Niecały miesiąc temu pisaliśmy za informacją PAPu o tym, że niektóre świadczenia dietetyczne mogłyby być też finansowane przez NFZ (czytaj więcej>)

Dietetyk w składzie POZ

Zespół POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) jest jednostką, która koordynuje leczenie pacjenta i jest odpowiedzialna za kierowanie go do innych specjalistów lub do szpitala. Jest także odpowiedzialny za rehabilitację i opiekę nad pacjentem po leczeniu szpitalnym.

W skład zespołu POZ ma wchodzić:

 • lekarz
 • pielęgniarka
 • pielęgniarka szkolna
 • położna
 • (opcjonalnie) dietetyk
poz

Źródło grafiki: mz.gov.pl, Narodowa Służba Zdrowia Strategia zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce na lata 2016–2018

Za informacją Ministerstwa Zdrowia

(…) w skład tego zespołu może wejść także dietetyk jako wsparcie dla jednego z nowych zadań POZ, jakim będzie profilaktyka zdrowotna. Sam zespół POZ będzie pracował w oparciu o zasadę niezależności zawodowej swoich członków, ze wskazaniem podziału środków na ich działanie i wynagrodzenie.

Planowane zmiany są na 1 stycznia 2018 roku.

Źródło: mz.gov.pl

5/5 (1)

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

 • Natalia Barabola

  A gdzie miejsce dla farmaceuty? Jakoś o nas zawsze się zapomina w kontekście pracowników ochrony zdrowia, a to często właśnie najpierw do apteki zgłasza się pacjent z problemem zdrowotnym, to my udzielamy fachowych porad (za darmo!), czuwamy nad farmakoterapią, doradzamy (lub odradzamy) suplementacje itd. Ale konsekwentnie jesteśmy pomijani…

 • Alicja Wojcik

  Uwazam , ze darmowy dostep do specjalisty dietetyka powinni miec tez chorzy na choroby z grupy autoagresjii ( immunologiczne) takie jak cukrzyca, haschimoto dna moczanowa i wiele innych. Wszystki sa scisle powiazane z odzywianiem i dieta. Zeby moc latwiej przechodzoc przez te choroby i wydluzyc nasze zycie powinnismy byc uswiadomieni o odpowiednim odzywianiu i stylu zycia jaki powinnismy prowadzic. Co nam wolno, co wyeliminowac, co ograniczyc.
  Na choroby z typu autoagresji choruje z kazdym rokiem coraz wiecej mlodych ludzi. O ich ciezkim dla wielu przebiegu wiedza sami zainteresowani i lekarze.
  Nie chcemy zostac wykluczeni z rynku pracy, chcemy sie rozwijac, ksztalcic , awansowac. Brac czynny udzial w zyciu kulturalnym, rodzic dzieci, byc aktywnymi babciami. Niestety choroby te czesto nie pozwalaja nam na to.
  Coraz nowsze badania mowia, ze powstaly i istnieja dzieki niewlasciwemu odzywianiu.

Loading...
Udostępnienia