Nakarm swój mózg – Dalia McCabe [RECENZJA]

Avatar photo

Dzisiejsze czasy nie rozpieszczają ciała ani ducha. Stres, pośpiech, za mało snu. W miejsce obiadu – przekąski z baru nieopodal pracy. Jak zachować zdrowie w tym zagonionym świecie?

Prawidłowe odżywianie to ważna składowa dbania o dobre samopoczucie, jednak nie ma tu miejsca na bylejakość. Sprawy nie załatwią suplementy ani cudowne diety.

Droga do sukcesu to regularne, dobrze zbilansowane posiłki, bazujące na niskoprzetworzonych składnikach. Przygotowane tak, by potrawy były smaczne i traciły jak najmniej wartości odżywczych.

Tytuł: Nakarm swój mózg ponad 100 posiłków, dzięki którym poczujesz się lepiej
Autor: Delia McCabe
Wydawnictwo: Buchmann
Ilość stron: 240
Rok wydania: 2019

Nakarm swój mózg!

Książka Delia McCabe to nie tylko przewodnik o dbaniu o urozmaiconą i zbilansowaną dietę. Kładzie też nacisk na odbierane przez mózg walory sensoryczne pożywienia, tak ważne dla odczucia przyjemności z jedzenia. Przepisy zawarte w książce to bogactwo orzechów, nasion, kasz, warzyw i owoców, czyli produktów wysoce prozdrowotnych w niebanalnych zestawieniach.

By móc w pełni wykorzystać te wartościowe surowce autorka podpowiedziała jak je wybierać, przyrządzać i przechowywać. To ważne informacje dla osób mniej wprawnych w sztuce kulinarnej.  We wstępie książki Delia McCabe podała liczne proste receptury na domowej roboty masła i śmietany orzechowe, mąki bezglutenowe, płatki śniadaniowe, granole i alternatywy dla przemysłowych batoników.

100 zdrowych posiłków

Przepisy zebrane w Nakarm swój mózg zostały pogrupowane w podrozdziały poświęcone różnym posiłkom i daniom. Uwagę zwracają propozycje śniadaniowe w których inspirujące wydają się być babeczki z orzechami pekan i żurawiną, a także placuszki bananowe.

Autorka podkreśliła znaczenie odpowiedniego nawodnienia organizmu i wytłumaczyła w jaki sposób dbać o regularną podaż płynów. W kolejnym rozdziale przeszła od teorii do praktyki proponując odżywcze koktajle. Połączenie składników słodkich z wytrawnymi, kwaśnych ze słodkimi, a także wariacje na temat mleka roślinnego – zachęcają niezdecydowanych do twórczych eksperymentów. W dalszej części książki znalazły się liczne przepisy na sałatki i surówki, w tym niezwykle kolorowa sałatka ze słodkiej kukurydzy, groszku i kolendry czy aromatyczna sałatka z soczewicy, moreli i orzechów pinii na ciepło.

Nakarm swój mózg to także liczne przepisy na sycące zupy przygotowane z wykorzystaniem nasion roślin strączkowych, dyni i grzybów a także wegańskie dania na ciepło takie jak warzywne biriani, tajski gulasz czy pilaw.

Jako amatorka słodkości z przyjemnością zajrzałam do deserów zaproponowanych przez Dalię McCabe. Ku swojej radości znalazłam przepis na ciasto z orzechami pekan bez pieczenia – w sobotę z samego rana zabieram się za przygotowania! Uwielbiam też połączenie mięty z czekoladą, stąd krajanka miętowo-czekoladowa czeka na swoją premierę, podobnie jak pysznie wyglądający sernik mango.

Podsumowanie

Książkę Nakarm swój mózg poleciłabym osobom zorientowanym na zdrowe odżywianie, lubiącym testować nowe przepisy a jednocześnie ceniącym swój czas. Książka doskonale wpisuje się w obecny trend na diety roślinne, promuje produkty lokalne i niskoprzetworzone. Doskonała pozycja na prezent do osoby świadomej wpływu diety na zdrowie i samopoczucie.