Legalny doping – Dorota Traczyk [RECENZJA]

Avatar photo
legalny doping
Tytuł: Legalny doping. Naturalna dieta dla aktywnych
Autor: Dorota Traczyk
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Publicat
Ilość stron: 208

Książka Legalny Doping została napisana przez dietetyczkę  sportową – mgr Dorotę Traczyk, która jest również autorką bloga dieta-sportowca.pl. Autorka w swojej praktyce zawodowej od lat pomaga zawodowym sportowcom jak i amatorom. Swoją książkę napisała, aby w gąszczu codziennych informacji osoba początkująca w kontekście diety nie zgubiła się już na samym starcie.

Co zawiera książka

legalny doping

Legalny doping zawiera 10 rozdziałów. Pierwsze dziewięć przedstawia podstawy żywienia w sporcie (głównie w treningu wytrzymałościowym i siłowym) a w ostatnim możemy znaleźć przepisy na mnóstwo posiłków, w tym posiłki okołotreningowe. Każdy z rozdziałów porusza zagadnienie, które w chwili obecnej wzbudza wiele kontrowersji.

Jednym z takich tematów jest stosowanie popularnych diet odchudzających w celu szybkiej utraty masy ciała. Autorka już w pierwszym zdaniu swojego rozdziału zauważa, że „gdyby popularne diety odchudzające działały, bylibyśmy szczupli”. Jednak tak się nie dzieje. Dlaczego? Otóż diety z dużymi restrykcjami kalorycznymi spowolnią nasz metabolizm, co w efekcie, podczas powrotu do sposobu żywienia sprzed diety, spowoduje powrót utraconych kilogramów (często z nadwyżką). Dodatkowo w mojej opinii diety niskoenergetyczne, stosowane beż potrzebnej wiedzy i kontroli mogą powodować zaburzenia odżywiania o różnym stopniu nasilenia. Kluczem do sukcesu jest trwała, STOPNIOWA zmiana nawyków żywieniowych. Pozwoli to lepiej utrzymać równowagę hormonalną, a tym samym kontrolować hormony odpowiedzialne za naszą sytość i apetyt.

Kolejnym ciekawym rozdziałem jest zastosowanie diet alternatywnych u sportowców. Jedną z takich diet jest dieta wegańska. W sieci można znaleźć skrajne opnie na temat stosowania jej przez osoby aktywne. Na jednym forum przeczytamy, że diety wegańskiej wręcz nie można stosować, gdy uprawiamy sport, ze względu na dużą niedoborowość tej diety. Na innej stronie przeczytamy z kolei, że przy dobrze skomponowanym jadłospisie oraz zastosowaniu suplementacji dieta wegańska sprawdzi się nawet w okresie budowania masy mięśniowej. Jaka jest prawda? Otóż dieta wegetariańska, umiejętnie skomponowana jest jak najbardziej dedykowana sportowcom. Odpowiednie łączenie białek (aby przekroczyć próg leucynowy), stosowanie odżywek z białka sojowego, suplementacja witaminą B12 i żelazem jest podstawą dobrej diety wegańskej.

Dla kogo książka?

Legalny doping będzie idealną początkową pozycją dla studentów dietetyki, którzy zainteresowani są tematem dietetyki sportowej. Oprócz tego książkę polecam wszystkim amatorom sportu, którzy chcą zrozumieć podstawy żywienia w sporcie oraz znaleźć inspiracje kuchenne.

Przykładowy przepis

Na podsumowanie przedstawiam jeden, bardzo prosty przepis z książki na przekąskę treningową:

CIASTKA Z CIECIERZYCY

Zobacz również
rytm okołodobowy

ciastka z ciecierzycy

Składniki na 21 ciastek:

  • puszka ciecierzycy konserwowej
  • 50 g tahini
  • 2-4 łyżki miodu lub melasy z karobu (przy diecie wegańskiej)
  • 50 g rodzynek
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • łyżeczka sody oczyszczonej

Przygotowanie:

Ciecierzycę odsącz, opłucz wodą i zblenduj z tahini, miodem (lub melasą), proszkiem do pieczenia oraz sodą oczyszczoną. Dodaj rodzynki, wymieszaj. Wyłóż łyżką porcje masy na papier do pieczenia, każdą lekko przygnieć. Piecz ok. 20 min w temp. 180 stopni Celsjusza.