Nowe stanowisko Academy of Nutrition and Dietetics w sprawie diet wegetariańskich

Avatar photo

Academy of Nutrition and Dietetics zajęło nowe stanowisko w sprawie prowadzenia diety wegetariańskiej – w skrócie określa, że „dobrze zaplanowana dieta wegetariańska, w tym wegańska, jest zdrowa, zapewnia wystarczające składniki odżywcze i może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, ochronę i radzenie sobie z wybranymi chorobami”.

wege1
pixabay, cc0

Dla kogo odpowiednia dieta wegetariańska?

Tutaj nie ma haczyków – jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, w tym między innymi:

  • dla małych dzieci i niemowląt
  • dla karmiących matek i kobiet w ciąży
  • dla osób starszych
  • dla młodzieży
  • dla sportowców (czytaj więcej)

Ponadto podkreślono kwestię tego, że dieta oparta na roślinach przyczynia się do racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi i ze względów ekologicznych góruje nad dietą opartą na produktach pochodzenia zwierzęcego.

Korzyści zdrowotne diety wegetariańskiej

W raporcie zwrócono ponadto uwagę na ograniczenie ryzyka wybranych chorób wśród osób prowadzących diety wegetariańskie i wegańskie. A więc z najważniejszych:

  • Niedokrwiennej choroby serca
  • Cukrzycy typu 2
  • Nadciśnienia
  • Wybranych nowotworów
  • Otyłości

Jednocześnie wskazano, że w przypadku diety wegańskiej należy zwrócić uwagę na potrzebę wykorzystania produktów fortyfikowanych i suplementów, zawierających witaminę B12.

Ilu jest wegetarian?

Statystyki pokazują, że w USA obecnie co trzydziesta dorosła osoba jest wegetarianinem (dokładnie 3,3%, w tym blisko połowa z nich to weganie). Jednak czym osoby młodsze – tym odsetek jest wyższy. Dla grupy 18-34 lata wynosi on już 6%.

Zobacz również
monakolina miażdżyca

Kontrowersje wokół diety wegetariańskiej

Dieta wegetariańska w ostatnich wytycznych, takich jak to najnowsze stanowisko, coraz częściej jest postrzegana jako korzystne zdrowotnie rozwiązanie pod warunkiem odpowiedniego rozplanowania. Niedawno w 2015-2020 Dietary Guidelines for Americans również zasugerowano ją jako zdrową. Co więcej, także nasza ankieta przeprowadzona rok temu wśród dietetyków na DIETETYCY.ORG.PL potwierdza, że znacząca większość spośród Was uważa dietę wegetariańską za zdrowszą od diety standardowej. Z drugiej strony jest i druga strona medalu – jak ten włoski projekt ustawy, który miał grozić więzieniem rodzicom zmuszającym dzieci do diety wegańskiej – link.

Osoby chcące przejść na wegetarianizm powinny zwrócić uwagę na odpowiednią podaż składników – więcej na ten temat w naszych poprzednich artykułach (na początek same makroskładniki):

Pełna treść stanowiska

Polecamy przeczytanie pełnego raportu (wersja angielska), w którym znajdziecie informacje na temat realnych danych na temat spożycia konkretnych składników przez wegetarian oraz odżywianie w konkretnych stanach chorobowych oraz etapach życia. Raport jest dostępny pod adresem: andjrnl.org