Skąd pochodzi słowo dieta?

Avatar photo
DIETA
DIETA

Dzisiaj temat nietypowy – ale dotykający codziennie każdego dietetyka i specjalistę żywienia. „Dieta„, bo o niej mowa wydaje się wynalazkiem nowoczesnym. Niewiele osób zastanawia się skąd tak naprawdę wzięto tę nazwę i co mogła znaczyć. Chociaż kojarzy się nam raczej z ostatnimi dziesięcioleciami, odchudzaniem – to tak nie jest. I tym razem nie chodzi tu o okres dwóch wieków jak w przypadku ostatniego artykułu o cudownej diecie Lorda Byrona (polecamy!). Oto skąd pochodzi słowo dieta i co tak naprawdę znaczyła u źródeł…

Etymologia słowa dieta

Znana w polskim dieta ma swoje korzenie bardzo głęboko, bo wywodzi się z greckiego δίαιτα (diaita). Początkowo miała znaczenie o wiele szersze odnoszące się do stylu życia, sposobu myślenia – nie zaś wyłącznie stylu odżywiania. Z greki przeszło słowo do łaciny diaeta, podążyło jeszcze w średniowieczu do języka starofrancuskiego diete. Stamtąd zaś rozprzestrzeniło się na Europę.

Sposób życia czy ograniczenia?

Jak widać słowo dieta kiedyś stanowiło raczej określenie sposobu bycia niż restrykcji żywieniowej, które przyjęło w dniu dzisiejszym. Obecnie w języki polskim dieta definiowana jest jako (Kopaliński): sposób odżywiania (się) ograniczony jakościowo i ilościowo, przeważnie zalecony jako kuracja. Takie znaczenie pojawiło się jednak niedawno. Samo powiązanie diety z jakimś ograniczeniem, restrykcją zaczęło być widoczne w języku dopiero w XIV-XV wieku.

Zobacz również
jak omijać gmo

Źródła: