Wpływ witaminy D na pamięć i czas reakcji u osób starszych – badanie

Avatar photo
seniorka słońce wtamina D

Ile witaminy D może korzystnie wpływać na pamięć, uczenie się i podejmowanie decyzji u osób starszych, a ile to za dużo?

Badanie przeprowadzone przez Rutgers University wykazało, że u kobiet z nadwagą i otyłością przyjmujących ponad trzykrotną zalecaną dzienną dawkę witaminy D zaobserwowano poprawę pamięci i uczenia się – ale także wolniejszy czas reakcji. Naukowcy postawili hipotezę, że wolniejsze czasy reakcji mogą być przyczyną zwiększonego ryzyka upadków wśród osób starszych.

witamina D kapsułki
© Supitcha McAdam/123RF

Przebieg badania

W randomizowanym badaniu kontrolowanym (badanie kliniczne) wzięły udział trzy grupy kobiet w wieku 50-70 lat. Naukowcy do swojej pracy używali komputerów w celu oceny wpływu witaminy D na funkcje poznawcze.

Pierwsza grupa przyjmowała zalecaną dzienną dawkę – 600 jednostek międzynarodowych (IU), co odpowiada 15 mikrogramom- witaminy D każdego dnia przez rok. Inna grupa otrzymała 2000 IU dziennie (50ug.), a trzecia 4000 (100ug.). Wszystkim kobietom zagwarantowano poradnictwo dotyczące zdrowego stylu życia i zachęcono je do niewielkiej utraty wagi.

Wyniki

Naukowcy zaobserwowali poprawę w zapamiętywaniu oraz uczeniu się u kobiet przyjmujących 2000 IU witaminy D dziennie, natomiast w grupie przyjmującej dwukrotnie wyższą dawkę nie zaobserwowano poprawy. Zauważono również umiarkowany spadek czasu reakcji w grupie otrzymującej 2000 IU oraz znaczący spadek czasu reakcji kobiet przyjmujących 4000 IU.

„Wolniejszy czas reakcji może mieć inne negatywne skutki, takie jak potencjalne zwiększenie ryzyka upadku i złamań. Jest to możliwe, ponieważ inni badacze odkryli, że suplementacja witaminy D przy około 2000 IU dziennie lub więcej zwiększa ryzyko upadków. Wyniki naszego zespołu wskazujące na wolniejszy czas reakcji mogą być odpowiedzią dlaczego tak się dzieje. Wiele osób uważa, że więcej suplementacji witaminy D jest lepsze, ale to badanie pokazuje, że nie zawsze tak jest”. – powiedziała główna autor badania Sue Shapses, profesor na Wydziale Nauk o Żywieniu w Rutgers University-New Brunswick i dyrektor New Jersey Obesity Group.

seniorka krzyżówki
© Ian Allenden/123RF

Wnioski i podsumowanie

Według badaczy dzienna dawka witaminy D na poziomie 4000 IU nie musi być problemem dla osób młodszych, ale może zagrażać osobom starszym w utrzymaniu równowagi i w efekcie skutkować częstymi upadkami i złamaniami. Mimo wszystko jest to tylko hipoteza, którą warto sprawdzić przygotowując kolejne badania obejmujące różne grupy wiekowe obu płci.

Zobacz również
choroba gravesa-basedowa

Witamina D jest powszechnie znana z korzystnego wpływu na utrzymanie zdrowych kości oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym ośrodkowego układu nerwowego. Organizm może ją pobierać dzięki ekspozycji na słońce oraz niektórym pokarmom.

Prace naukowców opublikowano w Journals of Gerontology: Series A,

Źródło:

1. Monica Castle et al. Three doses of vitamin D and cognitive outcomes in older women: a double-blind randomized controlled trial. Journals of Gerontology: Series A, 2019;