Czy wierzyć dietom-cud? Na co uważać?
Przy zalewie informacji na rynku księgarskim o coraz to nowych dietach cud na pewno nasuwa się Wam co i raz pytanie – która tak naprawdę działa? Przecież jest ich tyle, a większość osób dalej ma problemy z chudnięciem. Co zrobić, żeby nie musieć bez potrzeby eksperymentować na własnym ciele, ryzykując własne zdrowie? W jaki sposób uniknąć przykrego rozczarowania i demotywacji?
Jak rozpoznać, która dieta-cud działa?
Po pierwsze trzeba powiedzieć sobie raz stanowczo i szczerze – nie wszystko co czytamy w książkach o rewolucyjnych dietach to w pełni sprawdzone informacje. Owszem – piszą je najczęściej wykwalifikowani dietetycy, jednak podawane przez nich rozwiązania czasami przemilczają ewentualne problemy, bądź są nie do końca sprawdzone.
Recepta na dietę cud sprawia, że dieta musi być chwytliwie marketingowo skonstruowana. Przez to zdarza się, że aby książka się sprzedawała – to bardziej autorom zależy na przedstawieniu ciekawej historyjki niż praktycznych rozwiązań.
Na co uważać przy dietach-cud?
Jest kilka prostych rozwiązań, które pozwolą nam zmniejszyć ryzyko trafienia na niesprawdzoną dietę:
- Przeczytaj o autorze (może być na początek informacja z okładki) – czy jest on wykwalifikowanym dietetykiem lub lekarzem, czy też po prostu pisze książki bądź jest znany?
- Czy autor posiada odpowiednie d0świadczenie, a jeszcze lepiej stopień naukowy? Jeśli tak, to większe prawdopodobieństwo, że wie w jaki sposób należy neutralnie przeanalizować własne teorie
- Czy rezultaty działania diety były sprawdzane na większej liczbie badanych, czy też raczej wynikają z domysłów autora, bądź bardzo pobieżnych informacji, że komuś udało się na takiej diecie schudnąć?
- Zawsze cenniejsza jest dieta przebadana medycznie na większej grupie osób niż zbiór „prawdziwych historii” przeciętnych użytkowników. Te drugie łatwiej się selekcjonuje pod docelową teorię.
- Szukaj opinii ekspertów o danej diecie, zapytaj znajomych, poczytaj fora internetowe, choć na te ostatnie uważaj – zdarza się, że hurraoptymistami są osoby promujące daną dietę dla zysku.
- Nie wierz dietom, które Gwarantują zrzucenie kilogramów. Każdy organizm jest inny, jedna dieta nie będzie idealna dla wszystkich ludzi. Obiecywanie 100% rozwiązań to żerowanie na naiwności ludzkiej.
- Zapytaj się lekarza lub dobrego dietetyka, czy dieta, którą chcesz podjąć jest dobra i czy jest odpowiednia dla Ciebie.
Mamy nadzieję, że te kilka prostych rad pomoże w wyeliminowaniu diet, które mogłyby być nieprzyjemnym doświadczeniem dla Was.
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Czy wierzyć dietom-cud? Na co uważać?