English for Dietetics – PZWL – Recenzja

Avatar photo

Gdy byłam na studiach ciekawiło mnie, dlaczego w ramach lektoratów nie realizuje się programu zbliżonego tematyką do obranego kierunku studiów. Kończąc magisterkę, umiałam język całkiem nieźle – jednak brakowało mi fachowych terminów. Przy pracy doktorskiej zostałam rzucona na głęboką wodę – branżowy język angielski z dziedziny żywienia i dietetyki mocno odbiegał od pogawędek w stylu jak dojść do dworca. Dużo czasu zajęło mi nabranie wprawy i biegłości w posługiwaniu się fachowym angielskim z tej dziedziny, zdobyte głównie przez ślęczenie nad tekstami źródłowymi.

Tytuł: English for Dietetics
Autor: Barbara Gorbacz-Gancarz, Lucyna Ostrowska, Ewa Stefańska
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Wydawnictwo PZWL
Ilość stron: 324

Na całe szczęście młode pokolenie dietetyków nie będzie miało tak pod górkę jak ja ;-) Właśnie ukazała się książka wydana przez PZWL : „English for Dietetics”, która w przystępny sposób przybliży terminologię żywieniową w języku obcym.

W mojej ocenie książka jest prawdziwym hitem. Skupiona wyłącznie na dziedzinach wiedzy związanej z żywieniem i dietetyką, jednak w bardzo szerokim zakresie.

Znaleźć tu można zagadnienia związane z anatomią (ogólną jak i przewodu pokarmowego) – większość z nas wie jak powiedzieć żołądek, ale konia z rzędem temu, kto wie jak jest dwunastnica ;-), składnikami odżywczymi (znajdziemy przegląd witamin i ich funkcji po angielsku!), chorobami dietozależnymi (pojęcie zgagi po angielsku ma więcej do czynienia z pieczeniem w sercu niż przełyku <heartburn>, wywiadem żywieniowym – jak powiedzieć np. bieżące notowanie żywieniowe ;-) , antropometrią i najważniejszym – układaniem diet.

Razem z podręcznikiem przepracować można słownictwo, konstrukcje gramatyczne, wymowę, pisanie i czytanie tekstów a także osłuchać się z językiem przez świetnie dobrane nagrania (dotyczące np. studium przypadku pacjenta) pobrane prosto ze strony internetowej – bez konieczności odtwarzania (a przede wszystkim szukania) CD, które często się zawierusza, dając pole do prokrastynacji zamiast rzetelnej nauki ;-)

Zobacz również

Starannie dobrane ćwiczenia, zadania, teksty do tłumaczenia i uzupełniania, klucz odpowiedzi i słowniczek trudniejszych wyrazów czynią ten podręcznik wysokiej klasy pomocą naukową, z której mogą skorzystać nie tylko studenci ale osoby czynne zawodowo, chcące podnosić swoje kwalifikacje.

Książka warta rozważenia jako wyposażenie gabinetu dietetycznego i wykorzystania jako użyteczna rozrywka między pacjentami – a także fajny pomysł na prezent mikołajkowy.