Dietetyk Online. Czy porady dietetyczne online są skuteczne?

Avatar photo
dietetyk online

Dietetyk online, porady dietetyczne przez Internet, e-dietetyk – co oznaczają te hasła? Coraz częściej dietetycy oferują swoje usługi przez Internet. Ta forma współpracy z pacjentami zyskała swoją chwilę wraz z początkiem pandemii. Dla wielu wciąż jest to nowość, do której podchodzą z dystansem. Rozwiązanie do zyskuje na popularności głównie ze względu na wygodę oraz cenę. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Dla kogo może być ono korzystne? Wreszcie co mówią na ten temat najnowsze badania? O tym wszystkim powiemy w dzisiejszym artykule

Tradycyjne usługi dietetyczne – czy da się je wykonać online?

Do tej pory najpopularniejszą usługą dietetyczną była wizyta u dietetyka – rozmowa (konsultacja) połączona z badaniem, pomiarem ciała i wywiadem. Na tej podstawie dietetyk poznawał pacjenta i jego potrzeby, aby następnie ułożyć dostosowany do jego potrzeb plan żywieniowy, listę rekomendacji: co i jak zmienić w sposobie odżywiania. Tego rodzaju usługa wymagała wcześniejszego umówienia się w poradni dietetycznej, wizyty. O ileż łatwiej, gdy wystarczy jedno kliknięcie do otrzymania diety… Prawda to czy fałsz?

Badacze odpowiadają: TAK, dietetyka online działa!

Meta-analiza opublikowana w grudniu 2021 w Journal of Medical Internet Research wskazała jednoznacznie, że dotychczasowe badania potwierdzają skuteczność tzw. teleporad [1]. Naukowcy pod lupę wzięli interwencje mające służyć zmianie modyfikowalnych elementów stylu życia. To są te kluczowe jego obszary, które wiemy, że mocno wpływają na nasze zdrowie. Chodzi o:

 • palenie tytoniu
 • nadużywanie alkoholu
 • nieprawidłowa dieta
 • niska aktywność fizyczna

Wśród dorosłych pacjentów teleporada dotycząca przynajmniej dwóch elementów stylu życia okazywała się skuteczna w długoterminowej zmianie nawyków żywieniowych oraz pozostałych wymienionych elementów stylu życia.

Dietetyk Online – za i przeciw

Wśród pacjentów zdania o dietetyce online wciąż mogą być podzielone. Choć większość dietetyków jest zdania, że optymalnym rozwiązaniem jest pełne badanie, połączone z wywiadem podczas wizyty stacjonarnej – to rosnąca popularność diet online mówi, że diety te są poważną alternatywą. Za usługami dietetycznymi online przemawia:

 • Wygoda i łatwość kontaktu
 • Nie trzeba mieszkać w wielkim mieście, by udać się do przychodni
 • Ułożenie diety trwa co do zasady krócej niż okres czekania na wizytę w poradni
 • Można łatwo znaleźć ofertę tańszą (same ceny nie różnią się obecnie zbyt mocno [2])

Z drugiej strony za wizytą w gabinecie stoi:

 • Możliwość rozmowy w cztery oczy
 • Możliwość dokładnych pomiarów antropometrycznych
 • Łatwiejsza budowa relacji dietetyk-pacjent

Jak to działa?

Właścicielka poradni dietetycznej online w Warszawie podaje szereg korzyści, jakie niesie ta forma współpracy: „porady dietetyczne przez internet są świetną alternatywą dla osób zabieganych bądź mieszkających z dala od dużych miast. W praktyce dietetyk online rozmawia jak na normalnej wizycie z pacjentem – w przypadku naszej poradni jest to rozmowa przez Teams bądź kontakt e-mail. Kontakt jest szybki i o dogodnej porze. Dietetyk może również na podstawie takiej rozmowy bądź też po wypełnieniu prostego formularza dostępnego przez stronę internetową ułożyć specjalną dietę, która w kilka dni jest przesyłana do klienta. Oczywiście ważne jest, aby oferowana nam dieta była indywidualnie dla nas przygotowana. Cena porady dietetycznej online jest zazwyczaj znacznie tańsza od standardowej wizyty. Zdarzają się w internecie przypadki, gdy diety są dostępne nawet za kilka, kilkanaście złotych – niestety niemal wszystkie one nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb i mogą nam więcej zaszkodzić niż pomóc. Warto zwrócić na to uwagę i wybierać sprawdzone poradnie”.

Kiedy lepiej nie iść do dietetyka online?

Są przypadki, w których szczególnie ważna jest rozmowa z dietetykiem w cztery oczy. Jeśli głównym problemem pacjenta jest brak motywacji – to dieta online może być problematyczna. Szczera, osobista rozmowa z dietetykiem w poradni może wiele pomóc.

Wybierając się do poradni dodatkowo zyskamy możliwość otrzymania wskazówek żywieniowych – można się z niej czasem więcej dowiedzieć niż z kontaktu elektronicznego.

Zobacz również
efekt freshman 15

Ostatecznie inną zaletą poradni stacjonarnej jest możliwość dokonania bardziej szczegółowego badania – bioimpedancja, czyli pomiar składu ciała (mięśnie, tłuszcz i woda) oraz pomiar fałdu skórnego, obwodu talii i bioder. Badania te służą dietetykowi do przygotowania bardziej precyzyjnych zaleceń żywieniowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poradni dietetycznej online?

Tak jak w przypadku normalnych dietetyków – również tutaj można trafić dobrze lub źle. Przede wszystkim najlepiej zacząć od rekonesansu – można zapytać przyjaciół, o ile korzystali z takich usług (może kogoś polecą?). Można również poszukać w internecie opinii.

Pamiętać należy, że nie zawsze oferta najtańsza jest najlepsza. Należy zweryfikować koniecznie, co wchodzi w skład diety online – czy dieta jest indywidualnie tworzona dla danej osoby? Absolutnie niedopuszczalne jest, gdy dieta układana jest bez kontaktu / zebrania informacji o nawykach żywieniowych i stanie zdrowia od danej osoby. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli cierpisz na jakieś choroby, bo źle dobrana dieta bardziej zaszkodzi, niż pomoże.

Gdzie szukać dietetyka online w rozsądnej cenie?

Dla odwiedzających dietetycy.org.pl polecamy naszą listę ze zniżkami do poradni zarówno stacjonarnych, jak i online w całej Polsce. Listę znajdziecie tu: https://dietetycy.org.pl/kody-rabatowe-do-dietetykow/

Bibliografia:

 1. Tzelepis, F., Mitchell, A., Wilson, L., Byrnes, E., Haschek, A., Leigh, L., & Oldmeadow, C. (2021). The Long-Term Effectiveness of Internet-Based Interventions on Multiple Health Risk Behaviors: Systematic Review and Robust Variance Estimation Meta-analysis. Journal of medical Internet research23(12), e23513.
 2. Raport: ceny usług dietetycznych w Polsce, https://dietetycy.org.pl/ceny-uslug-dietetycznych-w-polsce/