Dietetyk Online

dietetyk online
nenetus / 123RF

Dietetyk Online, Porady Dietetyczne przez Internet, E-Dietetyk – coraz częściej spotkać się można z dietetykami, którzy oferują układanie diet przez internet. Choć wciąż jest to nowość, do której z dystansem podchodzi większość osób – to w bardzo szybkim tempie zyskuje to rozwiązanie na popularności głównie ze względu na wygodę oraz cenę. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Dla kogo może być ono korzystne? O tym szerzej w niniejszym artykule.

Diety tradycyjne

Do tej pory najpopularniejszą usługą dietetyczną była wizyta u dietetyka – rozmowa (konsultacja) połączona z badaniem, pomiarem ciała i wywiadem. Na tej podstawie dietetyk poznawał pacjenta i jego potrzeby, aby następnie ułożyć dostosowany do jego potrzeb plan żywieniowy, listę rekomendacji co i jak zmienić w sposobie odżywiania. Tego rodzaju usługa wymagała wcześniejszego umówienia się w poradni dietetycznej, wizyty. O ileż łatwiej, gdy wystarczy jedno kliknięcie do otrzymania diety… Prawda to?

Dietetyk Online – Za i przeciw

Opinie mogą być podzielone. Choć większość dietetyków jest zdania, że optymalnym rozwiązaniem jest pełne badanie, połączone z wywiadem podczas wizyty – to rosnąca popularność diet online mówi, że diety te są poważną alternatywą. Za usługami dietetycznymi online przemawia:

  • Wygoda i łatwość kontaktu
  • Nie trzeba mieszkać w wielkim mieście, by udać się do przychodni
  • Ułożenie diety trwa co do zasady krócej niż okres czekania na wizytę w poradni
  • Jest to zazwyczaj usługa tańsza od tradycyjnej

Jak to działa?

Jak przyznają autorzy jednej z takich usług „porady dietetyczne przez internet są świetną alternatywą dla osób zabieganych bądź mieszkających z dala od dużych miast. 

W praktyce dietetyk online rozmawia jak na normalnej wizycie z pacjentem – w przypadku naszej poradni jest to rozmowa przez Skype bądź kontakt E-mail. Kontakt jest szybki i o dogodnej porze. Dietetyk może również na podstawie takiej rozmowy bądź też wypełnienia prostego formularza dostępnego przez stronę internetową ułożyć specjalną dietę, która w kilka dni jest przesyłana do klienta. Oczywiście ważne jest, aby oferowana nam dieta była indywidualnie dla nas przygotowana. Cena porady dietetycznej online jest zazwyczaj znacznie tańsza od standardowej wizyty. Zdarzają się w internecie przypadki gdy diety są dostępne nawet za kilka, kilkanaście złotych – niestety niemal wszystkie one nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb i mogą nam więcej zaszkodzić niż pomóc. Warto zwrócić na to uwagę i wybierać sprawdzone poradnie”.

Kiedy lepiej nie iść do dietetyka online?

Są przypadki w których szczególnie ważna jest rozmowa z dietetykiem w cztery oczy. Jeśli Twoim głównym problemem jest brak motywacji – to dieta online może być za małą pomocą, by poradzić sobie z planem dietetycznym. Szczera rozmowa z dietetykiem w poradni może wiele pomóc.

Wybierając się do poradni dodatkowo zyskamy możliwość otrzymania wskazówek żywieniowych – można się z niej zawsze więcej dowiedzieć niż z kontaktu elektronicznego.

Ostatecznie inną zaletą poradni jest możliwość dokonania bardziej szczegółowego badania – bioimpedancja, czyli pomiar składu ciała (mięśnie, tłuszcz i woda) oraz pomiar fałdu skórnego i obwodu talii i bioder. Badania te służą dietetykowi do przygotowania bardziej precyzyjnych zaleceń żywieniowych.

Na co zwrócić uwagę?

Tak jak w przypadku normalnych dietetyków – również tutaj można trafić dobrze lub źle. Przede wszystkim najlepiej zacząć od rekonesansu – można zapytać przyjaciół o ile korzystali z takich usług (może kogoś polecą?), można również poszukać w internecie opinii – na przykład na forach (zapraszamy też do pozostawiania komentarzy w tym artykule).

Patrzmy też co nam oferują – nie zawsze oferta najtańsza jest najlepsza. Zobacz koniecznie co wchodzi w skład diety online – czy dieta jest indywidualnie tworzona dla danej osoby? Absolutnie niedopuszczalne jest, gdy dieta układana jest bez kontaktu / zebrania informacji o nawykach żywieniowych i stanie zdrowia od danej osoby. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli cierpisz na jakieś choroby, bo źle dobrana dieta bardziej zaszkodzi niż pomoże.

Sprawdź też czy możliwy jest kontakt z „żywą” osobą chociażby przez telefon albo e-mail?