Ceny usług dietetycznych w Polsce 2021

ile kosztuje dietetyk 2019

Już po raz siódmy przygotowaliśmy dla Was raport dotyczący tego, jak kształtują się ceny oraz oferta dietetyczna poradni w Polsce. Rok 2020 był bardzo wymagający dla gabinetów dietetycznych. Mogłoby się wydawać, że w tak burzliwym otoczeniu powinniśmy się spodziewać rewolucji cenowej… jednak tak nie jest. Nie znaczy to, że rynek nie ewoluował. Wręcz przeciwnie. O wszystkich zmianach dowiecie się z poniższego artykułu.

*Raport został przygotowany na próbie losowej 50 poradni dietetycznych różnego typu, wielkości oraz miejsca działania

Ile kosztuje dietetyk na progu 2021 roku?

Przeprowadzona analiza wskazuje, że po dynamicznym wzroście cen rok temu głównych typów konsultacji, ceny kluczowych usług się ustabilizowały. Jednak nie wszędzie, bo wyjątkiem są teleporady (porady online). To bardzo ciekawy trend, który głębiej analizujemy w dalszej części artykułu.

Ceny usług dietetycznych w Polsce – 2021
Nazwa usługiMedianaŚredniaMinimumMaksimum
Konsultacja wstępna140 zł131 zł70 zł200 zł
Konsultacja kontrolna80 zł87 zł50 zł200 zł
Jadłospis 7-dniowy140 zł144 zł50 zł250 zł
Jadłospis 14-dniowy199 zł205 zł80 zł400 zł
Porady Skype / Online140 zł123 zł50 zł200 zł
Pomiary ciała50 zł58 zł15 zł140 zł

Szukasz dobrego dietetyka? Chciałbyś zyskać zniżkę na usługi dietetyczne w różnych poradniach w Polsce dietetyków zrzeszonych w Klubie Dietetycy.org.pl? Zostaw nam swój e-mail – LINK DO FORMULARZA!

Wciąż jak w poprzednich latach możemy obserwować bardzo duży rozstrzał pomiędzy najtańszymi oraz najdroższymi usługami tego samego typu. Przy czym niezależnie od ich charakteru powoli znikają oferty najtańsze (poniżej średniej) i coraz większa część rynku oscyluje wokół ceny standardowej. Przykładowo dla konsultacji wstępnej z pomiarami są to okolice 100-150 zł. Widoczne jest to na poniższym grafie:

Opracowanie: dietetycy.org.pl – portal dla dietetyków

Ceny usług dietetycznych stabilnie rosną

Główne usługi dietetyczne są droższe niż rok temu. Najczęstsze usługi w cennikach dietetyków – konsultacje wstępne i jadłospisy 7-dniowe doznały lekkich korekt. Mocniejszy wzrost zaliczyła tylko analiza składu ciała (w dużej mierze wpływ lockdownu, bo to usługa do zrealizowania tylko offline).

Ogółem 34% badanych gabinetów odrobinę podniosło ceny, 8% obniżyło, ponad połowa nie zmieniała nic. I tak dynamika cen w zeszłym roku w stosunku do roku poprzedniego wyniosła:

  • Konsultacja wstępna: +1,0%
  • Konsultacja kontrolna: -0,3%
  • Jadłospis 7-dniowy: +1,1%
  • Jadłospis 14-dniowy: -8,4%
  • Analiza składu ciała: +14,7%

Oto jak przedstawiają się zmiany cen od pierwszej edycji raportu cen dietetycy.org.pl:

Opracowanie: dietetycy.org.pl – portal dla dietetyków

Dlaczego ceny konsultacji są stabilne?

Jak mogliśmy obserwować w poprzednich latach, wiele sieciowych gabinetów i klinik zaczęło oferować w ramach swoich pakietów i usług porady dietetyczne. Z natury rzeczy ceny w znacznej części tego typu placówek były wyraźnie powyżej średniej rynkowej, co napędzało średnią cenę usługi. Obecnie doszliśmy do poziomu, który ustabilizował się. Co ciekawe, większość gabinetów, które zamknęły się w zeszłym roku w grupie badanej, to nie były gabinety indywidualne, a poradnictwa przy klinikach.

Oczywiście ta równowaga może być chwilowa. Widać, że cały rynek stacjonarnych usług dietetycznych wstrzymał dech po pierwszym lockdownie wiosną 2020 roku. Wiele usług przeniosło się do Internetu. Popyt na usługi dietetyczne szczególnie przygasł.

Szok po lockdownie wciąż trwa

Spójrzcie na graf poniżej. Ilość wyszukań usług spadł do najniższego poziomu od 7 lat! To był poważny cios dla branży, który nie został wyrównany przez przeniesienie usług do Internetu.

Brak tego przełożenia z przejście ze świata offline do online nie wynikał z braku gotowości dietetyków do świadczenia takich usług. Dietetycy wprowadzili masowo możliwość zdalnego świadczenia porad. Brakowało jednak popytu.

Porada online = porada offline? Nie do końca

Jak się okazało, wielu dietetyków, którzy do tej pory doradzali wyłącznie offline, przeniosło się do Internetu. Ten rynek jest jednak nadal raczkujący, zaś dietetycy muszą konkurować z darmowymi „gotowcami” oraz darmowymi poradami od instytucji oraz organizacji państwowych (jak diety NFZ lub porady online NCEZ).

Spowodowało to, że ceny usług stacjonarnych poszły bardzo delikatnie w górę. Natomiast na rynku pojawiła się cała masa gabinetów, oferujących porady online w cenie standardowych usług w gabinecie. Czy to działa? Na pewno właściciele poradni są w stanie na to pytanie odpowiedzieć.

Przewrotnie możemy to ująć tak, że jest to olbrzymia szansa dla rynku, ponieważ pojawiła się nadzieja, by więcej dietetyków w sposób profesjonalny zaczęło wykorzystywać potencjał sieci, żeby docierać do większej liczby potencjalnych Klientów. Jak to zrobić pisaliśmy w tym artykule – LINK.

Nie oznacza to jednak, że poradnictwo przeniesie się tam w całości, ponieważ bezpośredni kontakt dietetyk-pacjent jest wciąż nie do przecenienia. Na pewno taka profesjonalizacja usług dietetycznych online uodporni branżę na podobny szok w przyszłości.

Rynek na razie odporny cenowo na kryzys

Sprawdzian, jaki przyniósł rok 2020 potwierdził, że rynek usług dietetycznych w Polsce jest dojrzały. Pomimo obaw wielu, nie cofnęliśmy się do czasów, gdy tak jak jeszcze kilka lat temu rynek zalany był dietami ze sztancy sprzedawanymi jako „indywidualne”.

Te oferowane za kilkanaście złotych często mogły więcej szkodzić niż pomóc. Profesjonalnemu dietetykowi ciężko sobie wyobrazić rzetelną pracę nad 14-dniowym indywidualnym jadłospisem sprzedawanym (sic!) pacjentowi w takiej cenie. A takie przypadki były bardzo częste – i choć wciąż występują, to są rzadkie.

Długofalowa współpraca dietetyczna

Trend, który zatacza coraz szersze kręgi, to coraz większy udział usług, które oferują długotrwałą kurację. Nie zdziwcie się więc, że część poradni nie zaoferuje już diety 7-dniowej, 14-dniowej – ale często standardem jest minimalna współpraca trwająca miesiąc, a nawet kwartał. Bardzo często taki przypadek odnosi się do dietetyków, którzy mają wyrobioną markę własną (długie doświadczenie, popularną poradnię, bądź są mikroinfluencerami).

Zobacz również
zdrowe termo gotowanie cover

Tym samym powoli z rynku znikają diety krótkie. Jeszcze niedawno bardzo popularne było oferowanie diet weekendowych, czy nawet dobowych. Teraz nie ma ich już prawie w ogóle. Są natomiast na przykład pakiety dla nowożeńców, pakiety wegetariańskie i inne.

Wachlarz badań dodatkowych coraz bogatszy

Już w poprzednich edycjach raportu wskazywaliśmy, że ciągłym trendem jest coraz większy udział zróżnicowanych badań dodatkowych, diagnostycznych w ramach porady dietetycznej. Ten rok jest jednak odrobinę inny: na rynku postąpiło bardzo mocne zróżnicowanie dostawców badań – więc w ofertach poradni znajdziemy bardzo różne ich typy i nazwy. Konkurencja i paleta wyboru szybko rośnie, z korzyścią dla właścicieli poradni i pacjentów.

Usługi niszowe

Warto powiedzieć o usługach dodatkowych. W porównaniu do poprzednich lat widać bardzo szybko rosnący udział poradni oferujących psychodietetyczne usługi własne lub współpracę z zewnętrznym specjalistą z zakresu psychodietetyki. Stawki tego rodzaju usług są porównywalne do samej standardowej porady dietetycznej.

Znikają powoli oferty zakupów z dietetykiem, które jeszcze kilka lat temu były dosyć popularną usługą. Przyczyną może być zwykły brak popytu.

Bardzo szybko rośnie natomiast segment wsparcia dla osób starających się o dziecko.

Podsumowanie

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Koszt wizyty u dietetyka wynosi przeciętnie 140 zł (wizyta wstępna) i 80 zł (wizyta kontrolna)

Ile kosztuje ułożenie jadłospisu?

Koszt jest zróżnicowany w zależności od popularności danej poradni oraz czasu trwania diety – diety indywidualne tygodniowe kosztują przeciętnie 140 zł, zaś 2-tygodniowe 199 zł.

Czy porady dietetyczne online są tańsze?

Porady online są zwykle o kilkanaście procent tańsze niż tradycyjna konsultacja wstępna w gabinecie, jednak nie zawierają pomiaru składu ciała – co sprawia, że ich opłacalność dla pacjenta jest porównywalna z wizytą w gabinecie.

Jak ustalać ceny usług dietetycznych? Darmowy kurs dla dietetyków

Drogi dietetyku, jeśli jeszcze nie dołączyłeś do Klubu Dietetycy.org.pl – serdecznie zapraszamy. Specjalnie dla Ciebie tworzymy miejsce w sieci, w którym możesz porozmawiać z innymi osobami z branży bez szumu informacyjnego i reklam. Znajdziesz tam również darmowy kurs o tym, jak budować i promować gabinet. Jedną z sekcji jest ustalanie cen. Dostaniesz się do niego przez ten LINK.