Ceny usług dietetycznych w Polsce 2022

Avatar photo
ile kosztuje dietetyk 2019

UWAGA – na tej stronie – LINK – znajdziecie nową wersję raportu!

Już po raz ósmy przygotowaliśmy dla Was raport* dotyczący tego, jak kształtują się ceny oraz oferta dietetyczna poradni w Polsce. Ostatnie lata przyniosły ogromne zmiany. Pandemia, lockdowny w roku 2020, a następnie rosnąca inflacja w ostatnich miesiącach 2021 odcisnęły silne piętno na cenach większości usług. O wszystkich zmianach dowiecie się z poniższego artykułu.

Ile kosztuje dietetyk na progu 2022 roku?

W jednym zdaniu – ceny usług dietetycznych poszły bardzo mocno w górę. Dotyczy to każdego typu usług. Aż 63% badanych poradni zdecydowało się na podwyżki przynajmniej jednej usługi.

Ceny usług dietetycznych w Polsce – 2022
Nazwa usługiMedianaŚredniaMinimumMaksimum
Konsultacja wstępna150 zł150 zł70 zł250 zł
Konsultacja kontrolna100 zł101 zł40 zł200 zł
Jadłospis 7-dniowy160 zł164 zł90 zł250 zł
Jadłospis 14-dniowy200 zł247 zł120 zł700 zł
Porady Skype / Online150 zł147 zł70 zł200 zł
Pomiary ciała50 zł71 zł29 zł200 zł

Szukasz kodu rabatowego lub zniżki do sprawdzonych dietetyków? Mamy do polecenia świetnych specjalistów zrzeszonych w Klubie dla Dietetyków Dietetycy.org.pl. Listę znajdziesz tutaj: LINK

Co interesujące, w przeciwieństwie do poprzednich lat nie można było zauważyć poradni, które zdecydowałyby się na obniżki cen. Widać także większą elastyczność w zmianie cen w poradniach prowadzonych przez indywidualnych dietetyków niż w sieciach klinik.

W poprzednich latach wskazywaliśmy, że ceny były windowane przez wielospecjalizacyjne centra medyczne. Obecnie ten segment był najwolniejszy we wprowadzaniu zmian. Dodatkowo to właśnie tam najczęściej dochodziło do likwidacji usług / zakończenia współpracy z dietetykami. Dla otuchy dla dietetyków należy wskazać, że w badanej próbie nie stwierdziliśmy wyższej niż w poprzednich latach ilości zamknięcia poradni dietetycznych. To może wskazywać, że branży udało się przetrwać kryzys związany z lockdownem.

Standardowa cena usługi dietetycznej

Dodatkowo można zauważyć pogłębienie się trendu, na który wskazywaliśmy w zeszłym roku – coraz więcej poradni decyduje się ustalać ceny bardzo blisko średniej rynkowej. Chociaż wciąż są liczne poradnie, które oferują usługi znacznie poniżej i powyżej średniej rynkowej – to w przypadku na przykład konsultacji wstępnej większość dietetyków ustala ceny wokół 150 zł.

Widoczne jest to na poniższym grafie:

Zatem o ile wzrosły ceny usług w cenniku dietetyków?

Wszystkie usługi dietetyczne są wyraźnie droższe niż rok temu. Efekt pandemii i inflacji jest bardzo silny. Najmocniejszy wzrost dotyczył kosztów jadłospisów 2-tygodniowych oraz analiz składu ciała.

Ogółem 63% badanych gabinetów podniosło ceny przynajmniej jednej usługi, reszta zdecydowała się na nieznaczne korekty, zmianę struktury oferty lub nie podnosiło cen. I tak dynamika cen w zeszłym roku w stosunku do roku poprzedniego wyniosła:

  • Konsultacja wstępna: +14,3%
  • Konsultacja kontrolna: +15,9%
  • Jadłospis 7-dniowy: +13,7%
  • Jadłospis 14-dniowy: +20,7%
  • Analiza składu ciała: +19,8%

Oto jak przedstawiają się zmiany cen od pierwszej edycji raportu cen dietetycy.org.pl:

Nowe podejście do cyfryzacji usług dietetycznych

Jak pisaliśmy rok temu, wielu dietetyków zdecydowało się zacząć oferować poradnictwo online. Rynek ten był już dość bogaty w oferty wcześniej, jednak lockdowny sprawiły, że niemal każdy gabinet prywatny zaczął oferować tego typu usługi i tak zostało dotąd.

Niestety nie szło to w parze ze wzrostem popytu. Klienci poradni dietetycznych nie zaczęli szturmować poradni online. Dlatego też w tym roku coraz więcej poradni zaczęło wprowadzać:

  • ebooki
  • gotowe jadłospisy
  • webinary dla pacjentów z poradami

Lockdowny wciąż wpływają na rynek

Cały rynek dietetyczny wciąż zależy mocno od sytuacji pandemicznej. Cały rynek stacjonarnych usług dietetycznych wstrzymał oddech po pierwszym lockdownie wiosną 2020 roku.

Spójrzcie na graf poniżej. Ilość wyszukań usług w trakcie kolejnych fal pandemii spadł do najniższego poziomu od 7 lat! To był poważny cios dla branży, który nie został wyrównany przez przeniesienie usług do Internetu, na co wielu dietetyków liczyło. Kolejne fale pandemii obniżają ilość zainteresowania usługami dietetycznymi.

Porada online = porada offline? Nie do końca

Rynek porad online jest nadal raczkujący, zaś dietetycy muszą konkurować z darmowymi „gotowcami” oraz darmowymi poradami od instytucji oraz organizacji państwowych (jak diety NFZ – niedawno dodane do darmowej aplikacji MojeIKP lub porady online NCEZ).

Coraz więcej dietetyków stara się zaistnieć w social media, prowadząc webinary, live. Masowo rośnie ilość ebooków dla pacjentów i mają one coraz bardziej profesjonalny wygląd.

Jaka będzie dalsza reakcja dietetyków na rosnącą inflację?

Wygląda na to, że rosnąca inflacja i koszty prowadzenia działalności (wynajem, media, składki zdrowotne, płaca minimalna) wywierają mocną presję na dietetyków. Niestety obecna sytuacja to zagrożenie dla gabinetów, które do tej pory osiągały niskie przychody.

Dalej rosnąca inflacja może sprawić, że w kolejnym zestawieniu cen usług będziemy widzieli dalsze wzrosty cen…

Zobacz również
banki mleka kobiecego

Czy regulacja zawodu dietetyka wpłynie na ceny usług?

Jeśli projekt rozporządzanie, zawierający regulację zawodu dietetyka, wejdzie w życie w tym roku (link tutaj), może to wyraźnie wpłynąć na konkurencję na rynku. Dla osób z dyplomem może oznaczać to z jednej strony mniejszą presję od osób niewykwalifikowanych i oferujących diety w cenach bardzo niskich. Z drugiej strony, mogą pojawić się obowiązki (rejestracja, edukacja), które podniosą koszty i czasochłonność działalności poradni.

Długofalowa współpraca dietetyczna

Trend, który zatacza coraz szersze kręgi, to coraz większy udział usług, które oferują długotrwałą kurację. Nie zdziwcie się więc, że część poradni nie zaoferuje już diety 7-dniowej, 14-dniowej – ale często standardem jest minimalna współpraca trwająca miesiąc, a nawet kwartał. Bardzo często taki przypadek odnosi się do dietetyków, którzy mają wyrobioną markę własną (długie doświadczenie, popularną poradnię, bądź są mikroinfluencerami).

Tym samym powoli z rynku znikają diety krótkie. Jeszcze niedawno bardzo popularne było oferowanie diet weekendowych, czy nawet dobowych. Teraz nie ma ich już prawie w ogóle. Są natomiast na przykład pakiety dla nowożeńców, pakiety wegetariańskie i inne.

Podsumowanie

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Koszt wizyty u dietetyka wynosi przeciętnie 150 zł (wizyta wstępna) i 100 zł (wizyta kontrolna)

Ile kosztuje ułożenie jadłospisu?

Koszt jest zróżnicowany w zależności od popularności danej poradni oraz czasu trwania diety – diety indywidualne tygodniowe kosztują przeciętnie 160 zł, zaś 2-tygodniowe 200 zł.

Czy porady dietetyczne online są tańsze?

Porady online obecnie nie odbiegają cenowo od tradycyjnej konsultacji wstępnej w gabinecie, jednak nie zawierają pomiaru składu ciała – co sprawia, że ich opłacalność dla pacjenta jest porównywalna z wizytą w gabinecie. Niemniej różni się to w zależności od polityki cenowej konkretnych poradni.

Gdzie można znaleźć kody rabatowe do dietetyków?

Kody rabatowe do kilkudziesięciu poradni dietetycznych z całej Polski znajdziecie na tej stronie: https://dietetycy.org.pl/kody-rabatowe-do-dietetykow/

Jak ustalać ceny usług dietetycznych? Darmowy kurs dla dietetyków

Drogi dietetyku, jeśli jeszcze nie dołączyłeś do Klubu Dietetycy.org.pl – serdecznie zapraszamy. Specjalnie dla Ciebie tworzymy miejsce w sieci, w którym możesz porozmawiać z innymi osobami z branży bez szumu informacyjnego i reklam. Znajdziesz tam również darmowy kurs o tym, jak budować i promować gabinet. Jedną z sekcji jest ustalanie cen. Dostaniesz się do niego przez ten LINK.


* Raport został przygotowany na stałej próbie 50 poradni dietetycznych różnego typu, wielkości oraz miejsca działania