Już ruszyła Poradnia Dietetyczna Online IŻŻ!

centrum dietetyczne online iżż

Instytut Żywności i Żywienia rozpoczął oferowanie bezpłatnego dostępu do konsultacji dietetycznych za pośrednictwem Internetu. Pisaliśmy wcześniej na temat tych planów tutaj. W pierwszym w Polsce Centrum Dietetycznym Online każda osoba dorosła będzie mogła odbyć profesjonalną konsultację dietetyczną z wykwalifikowanym dietetykiem.

Zdrowa dieta, prawidłowe odżywianie się, zdrowy styl życia mają kluczowe znaczenie we wspomaganiu leczenia praktycznie we wszystkich chorobach  jak i, w zapobieganiu groźnym chorobom dietozależnym. Bardzo rzadko zdarza się, by lekarz współpracował bezpośrednio z dietetykiem. Ponadto dostęp do porad dietetycznych jest ograniczony. Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie stwarza Internet, znaleźliśmy sposób na rozwiązanie tego problemu – mówił prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, wprowadzając dziennikarzy w tematykę konferencji.  – Otwieramy Centrum Dietetyczne Online, by każdy mógł bezpłatnie i wygodnie, nie wychodząc z domu, porozmawiać z profesjonalnym dietetykiem, który rozwieje dietetyczne wątpliwości i udzieli właściwych wskazówek żywieniowych i odnośnie do stylu życia.

Niezależnie od schorzenia, stanu zdrowia, czy potrzeby modyfikacji nawyków żywieniowych, każdy potrzebujący profesjonalnej konsultacji dietetycznej może się zgłosić do Centrum Dietetycznego Online na bezpłatną poradę  wykwalifikowanego dietetyka..

− Centrum Dietetyczne Online przybliża dietetyka do pacjenta. Może też być wsparciem dla lekarzy w planowanym leczeniu.  Konsultacja dietetyczna jest teraz w zasięgu ręki każdego dorosłego mającego dostęp do Internetu. Nasi dietetycy odpowiadają na pytania nie tylko dotyczące codziennej diety, lecz także udzielają porad osobom cierpiącym na choroby dietozależne. W razie potrzeby, szczególnie trudne przypadki mogą być analizowane przez zespół ekspertów Instytutu, w tym lekarzy – opowiada profesor Jarosz.

Zobacz również
piramida żywienia iżż

Aby umówić się na konsultację online, trzeba wejść na stronę: https://konsultacje.ncez.pl/ założyć konto chronione hasłem, zawierające historię wizyt oraz wskazania dietetyczne. Następny krok polega na wypełnieniu ankiety żywieniowej. Na tym etapie można załączyć dokumenty dotyczące np. dotychczasowego leczenia, wyniki badań. Aby jak najlepiej dopasować poradę i zgromadzić wiedzę o pacjencie przed konsultacją, specjaliści NCEŻ IŻŻ opracowali także dwa dodatkowe, opcjonalne formularze. Zachęcają one do uszczegółowienia informacji o codziennej diecie i nawykach żywieniowych. Ostatni krok to zapisanie się na wirtualną wizytę. Konsultacja dietetyka z pacjentem odbywa się poprzez komunikator podobny do powszechnie znanych komunikatorów internetowych. Rozmawiając, specjalista i pacjent mogą się widzieć, a opcja czatu pozwala na przesyłanie dodatkowych informacji, linków lub załączników w czasie rzeczywistym.

Dietetycy Centrum Dietetycznego Online NCEŻ IŻŻ są dostępni we wszystkie dni robocze w godzinach 8:00−20:00, a w soboty od 9:00 do 17:00. To daje łącznie możliwość udzielenia ponad 500 godzin konsultacji dietetycznych tygodniowo.