NFZ udostępnia diety online… za darmo!

Avatar photo
diety nfz

W tym tygodniu Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował niespodziankę – wystartowała nowa wersja serwisu, w którym można sprawdzić kluczowe dietetyczne wskaźniki dla siebie. Następnie zaś można podejrzeć odpowiednią dietę. Link do serwisu znajdziecie na dole artykułu.

A teraz sprawdzamy o co w tym wszystkim chodzi.

Informacja pojawiła się w sieci we wtorek na Twitterze:

Dieta Online od NFZ – z czym to się je?

Wchodząc na serwis, logujemy się podając podstawowe informacje o sobie – formularz jest bardzo prosty i obejmuje jedynie wiek, masę ciała, aktywność fizyczną i płeć.

Na tej podstawie wyliczane są wskaźniki BMI, PPM i CPM.

Użytkownik otrzymuje informację ile potrzebuje kalorii oraz możliwość podejrzenia jednej z trzech diet o różnej kaloryczności (1200, 1500 i 1800 kcal), opartej o koncept prozdrowotnej diety DASH (drugie miejsce w rankingu 2019 najlepszych diet dla zdrowia wg U.S. News)

Oto jak proces wygląda krok po kroku:

diety nfz
Źródło: diety.nfz.gov.pl / panel rejestracji
formularz
Źródło: diety.nfz.gov.pl / formularz
strona wyników
źródło: nfz.gov.pl / strona wyników

14-dniowy jadłospis i lista zakupów

Z tego co wiemy na temat planów NFZ – są to pierwsze, zwykłe diety, możemy się jednak spodziewać kolejnych. Na pochwałę na pewno zasługuje posługiwanie się odpowiednimi ostrzeżeniami, które są must-have dla projektu oficjalnej strony rządowej. Zanim więc wybierzemy konkretną dietę otrzymamy pop-up o treści:

Szanowni Państwo, udostępniamy Państwu przykładowy, 14-dniowy jadłospis, który jest wskazówką do zdrowego odżywiania. W celu otrzymania dopasowanej do swoich potrzeb, zbilansowanej diety zalecamy kontakt z dietetykiem. Podany jadłospis jest dla osób zdrowych, nie mających alergii pokarmowych.

Zobacz również
chlorofil

Istotne, ponieważ na razie nie ma możliwości dobrania diety przy jakimkolwiek problemie zdrowotnym, zróżnicowania względem innych potrzeb, w tym treningu. Dla naszego testowego konta z prawidłową masą ciała odpowiedniej kaloryczności jeszcze nie było.

Co jest w środku?

Dieta rozpisana jest na 14 dni, same posiłki są urozmaicone – znajdziemy w nich wiele produktów żywnościowych (patrząc na listę zakupów może nawet zbyt dużo), składniki białko-węglowodany-tłuszcze, zdjęcie potrawy oraz możliwość ściągnięcia jej do pdf i późniejszego wydrukowania.

Otrzymamy także wygodną listę zakupów. Zobaczcie efekt finalny:

plan
źródło: diety.gov.pl / jadłospis 1800 kcal
zakupy
źródło: diety.gov.pl / lista zakupów

Spróbuj sam

Aby spróbować samemu, należy wejść na stronę diety.nfz.gov.pl

I skomentuj poniżej!

Napisz w komentarzu, czy pomysł przypadł Ci do gustu i uważasz, go za cenną społecznie inicjatywę (wystarczy, że napiszesz „tak!”), czy też to niepotrzebne działanie.