Teraz czytasz
NFZ udostępnia diety online… za darmo!

NFZ udostępnia diety online… za darmo!

Redakcja Dietetycy.org.pl
diety nfz

W tym tygodniu Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował niespodziankę – wystartowała nowa wersja serwisu, w którym można sprawdzić kluczowe dietetyczne wskaźniki dla siebie. Następnie zaś można podejrzeć odpowiednią dietę. Link do serwisu znajdziecie na dole artykułu.

A teraz sprawdzamy o co w tym wszystkim chodzi.

Informacja pojawiła się w sieci we wtorek na Twitterze:

Dieta Online od NFZ – z czym to się je?

Wchodząc na serwis, logujemy się podając podstawowe informacje o sobie – formularz jest bardzo prosty i obejmuje jedynie wiek, masę ciała, aktywność fizyczną i płeć.

Na tej podstawie wyliczane są wskaźniki BMI, PPM i CPM.

Użytkownik otrzymuje informację ile potrzebuje kalorii oraz możliwość podejrzenia jednej z trzech diet o różnej kaloryczności (1200, 1500 i 1800 kcal), opartej o koncept prozdrowotnej diety DASH (drugie miejsce w rankingu 2019 najlepszych diet dla zdrowia wg U.S. News)

Oto jak proces wygląda krok po kroku:

diety nfz
Źródło: diety.nfz.gov.pl / panel rejestracji
formularz
Źródło: diety.nfz.gov.pl / formularz
strona wyników
źródło: nfz.gov.pl / strona wyników

14-dniowy jadłospis i lista zakupów

Z tego co wiemy na temat planów NFZ – są to pierwsze, zwykłe diety, możemy się jednak spodziewać kolejnych. Na pochwałę na pewno zasługuje posługiwanie się odpowiednimi ostrzeżeniami, które są must-have dla projektu oficjalnej strony rządowej. Zanim więc wybierzemy konkretną dietę otrzymamy pop-up o treści:

Szanowni Państwo, udostępniamy Państwu przykładowy, 14-dniowy jadłospis, który jest wskazówką do zdrowego odżywiania. W celu otrzymania dopasowanej do swoich potrzeb, zbilansowanej diety zalecamy kontakt z dietetykiem. Podany jadłospis jest dla osób zdrowych, nie mających alergii pokarmowych.

Zobacz również
suplementy diety odchudzanie

Istotne, ponieważ na razie nie ma możliwości dobrania diety przy jakimkolwiek problemie zdrowotnym, zróżnicowania względem innych potrzeb, w tym treningu. Dla naszego testowego konta z prawidłową masą ciała odpowiedniej kaloryczności jeszcze nie było.

Co jest w środku?

Dieta rozpisana jest na 14 dni, same posiłki są urozmaicone – znajdziemy w nich wiele produktów żywnościowych (patrząc na listę zakupów może nawet zbyt dużo), składniki białko-węglowodany-tłuszcze, zdjęcie potrawy oraz możliwość ściągnięcia jej do pdf i późniejszego wydrukowania.

Otrzymamy także wygodną listę zakupów. Zobaczcie efekt finalny:

plan
źródło: diety.gov.pl / jadłospis 1800 kcal
zakupy
źródło: diety.gov.pl / lista zakupów

Spróbuj sam

Aby spróbować samemu, należy wejść na stronę diety.nfz.gov.pl

I skomentuj poniżej!

Napisz w komentarzu, czy pomysł przypadł Ci do gustu i uważasz, go za cenną społecznie inicjatywę (wystarczy, że napiszesz „tak!”), czy też to niepotrzebne działanie.

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
12 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze