Diety NFZ. NFZ udostępnia diety za darmo. Jak z nich skorzystać?

Avatar photo
✔ Aktualizacja: nowe wyniki badań
diety nfz

Od lutego 2019 roku Narodowy Fundusz Zdrowia nową wersję serwisu „Diety NFZ”, który pozwala sprawdzić kluczowe dietetyczne wskaźniki dla siebie. Następnie zaś można podejrzeć odpowiednią dla siebie dietę. Link do serwisu znajdziecie na dole artykułu.

Zgodnie z informacjami PAP w 2024 roku serwis miał już 870 tysięcy użytkowników.

A teraz sprawdzamy o co w tym wszystkim chodzi.

Jak działają diety NFZ

Po zalogowaniu na platformę diety.nfz.gov.pl od użytkownika wymagane jest podanie podstawowych informacji dotyczących płci, wieku, masy ciała wzrostu oraz aktywności fizycznej. System automatycznie przelicza wskaźnik BMI i podaje jego zakresy tak, by internauta był w stanie określić czy ma prawidłową masę ciała.

Pozostałe informacje jakie pojawiają się na stronie dotyczą podstawowej i całkowitej przemiany materii z objaśnieniem ich znaczenia.

Gotowe jadłospisy

W ofercie portalu diety.nfz.gov.pl są dostępne gotowe jadłospisy rozpisane dla pięciu typów energetyczności (1200 kcal, 1500 kcal, 1800 kcal, 2500 kcal oraz 3000 kcal) poszerzone o listę zakupów. Wszystkie jadłospisy przewidują 28-dniowy plan żywieniowy w oparciu o dietę DASH, która w opinii naukowców podobnie jak dieta śródziemnomorska uznawana jest za najzdrowsza dietę świata w kontekście działania przeciwcukrzycowego oraz ochronnego na układ krwionośny. Należy wspomnieć, że obecna oferta jadłospisów dedykowana jest zdrowym osobom dorosłym.

diety nfz

Dieta Online od NFZ – jak z niej skorzystać?

Wchodząc na serwis, logujemy się podając podstawowe informacje o sobie – formularz jest bardzo prosty i obejmuje jedynie wiek, masę ciała, aktywność fizyczną i płeć.

Na tej podstawie wyliczane są wskaźniki BMI, PPM i CPM.

Użytkownik otrzymuje informację ile potrzebuje kalorii oraz możliwość podejrzenia jednej z trzech diet o różnej kaloryczności (1200, 1500 i 1800 kcal), opartej o koncept prozdrowotnej diety DASH (drugie miejsce w rankingu 2019 najlepszych diet dla zdrowia wg U.S. News)

Oto jak proces wygląda krok po kroku:

diety nfz
Źródło: diety.nfz.gov.pl / panel rejestracji
formularz
Źródło: diety.nfz.gov.pl / formularz
strona wyników
źródło: nfz.gov.pl / strona wyników

14-dniowy jadłospis i lista zakupów

Z tego co wiemy na temat planów NFZ – są to pierwsze, zwykłe diety, możemy się jednak spodziewać kolejnych. Na pochwałę na pewno zasługuje posługiwanie się odpowiednimi ostrzeżeniami, które są must-have dla projektu oficjalnej strony rządowej. Zanim więc wybierzemy konkretną dietę otrzymamy pop-up o treści:

Szanowni Państwo, udostępniamy Państwu przykładowy, 14-dniowy jadłospis, który jest wskazówką do zdrowego odżywiania. W celu otrzymania dopasowanej do swoich potrzeb, zbilansowanej diety zalecamy kontakt z dietetykiem. Podany jadłospis jest dla osób zdrowych, nie mających alergii pokarmowych.

Zobacz również
ciąża

Istotne, ponieważ na razie nie ma możliwości dobrania diety przy jakimkolwiek problemie zdrowotnym, zróżnicowania względem innych potrzeb, w tym treningu. Dla naszego testowego konta z prawidłową masą ciała odpowiedniej kaloryczności jeszcze nie było.

Co jest w środku?

Dieta rozpisana jest na 14 dni, same posiłki są urozmaicone – znajdziemy w nich wiele produktów żywnościowych (patrząc na listę zakupów może nawet zbyt dużo), składniki białko-węglowodany-tłuszcze, zdjęcie potrawy oraz możliwość ściągnięcia jej do pdf i późniejszego wydrukowania.

Otrzymamy także wygodną listę zakupów. Zobaczcie efekt finalny:

plan
źródło: diety.gov.pl / jadłospis 1800 kcal
zakupy
źródło: diety.gov.pl / lista zakupów

Rosnące zainteresowanie dietami online

Strona diety.nfz.gov.pl cieszy się coraz większą popularnością. Po zamieszczane porady sięgają przeważnie osoby z dużych ośrodków miejskich ale także ze wsi i małych miast. Portal diety.nfz.gov.pl cieszy się także ogromnym zainteresowaniem polonii przebywającej poza granicami kraju.

Poza ofertą dietetyczną NFZ oferuje także filmy instruktażowe z ćwiczeniami przewidzianymi dla dzieci i dorosłych o różnych poziomach trudności, a także plan treningowy dla kobiet w ciąży. 

Spróbuj sam

Aby spróbować samemu, należy wejść na stronę diety.nfz.gov.pl

  • Data publikacji pierwotnej artykułu: 2.02.2019
  • Ostatnia aktualizacja: 8.05.2024