Najlepsze i najgorsze diety 2019 wg US News

Avatar photo
najlepsze najgorsze diety 2019
https://dietetycy.org.pl/dieta-srodziemnomorska-zasady/https://dietetycy.org.pl/dieta-dash/https://dietetycy.org.pl/nowe-stanowisko-academy-of-nutrition-and-dietetics-w-sprawie-diet-wegetarianskich/https://dietetycy.org.pl/dietetyczne-trendy-2019/

Jak co roku US News opublikowało szeroko komentowany raport na temat najlepszych oraz najgorszych popularnych diet w kontekście zdrowia. To te diety, które najczęściej pojawiają się w dyskusjach między znajomymi, na forach internetowych oraz w gabinetach dietetyków.

Sam raport oparty jest na ocenach ekspertów współpracujących z US News. Pod lupę wzięto 41 znanych diet. Oto wyniki:

Najlepsze diety 2019 roku

#1 Dieta śródziemnomorska

Dzięki wysokiej zawartości owoców, warzyw, zdrowych tłuszczów a małej ilości produktów przetworzonych – po raz kolejny na pierwszym miejscu dieta ta została uznana za najlepszą. Poniżej dowiecie się więcej o jej zasadach:

#2 Dieta DASH

Ta specjalistyczna dieta ma za zadanie walczyć z nadciśnieniem, które stanowi jedną z głównych bolączek społeczeństw krajów rozwiniętych. Podobne założenia co diety śródziemnomorskiej sprawiają, że jest polecana nie tylko dla cierpiących na nadciśnienie – ale dla wszystkich. Poznaj szczegóły na jej temat:

#3 Fleksitarianizm

Dieta ta utrzymała swoją pozycję z zeszłego roku. Można ją w bardzo dużym skrócie nazwać w spolszczeniu wiele mówiącym elastycznym wegetarianizmem – czyli jemy mniej mięsa, więcej produktów roślinnych. Z korzyścią dla zdrowia. Dowiedz się dlaczego dieta wegetariańska jest zalecana między innymi przez Academy of Nutrition and Dietetics:

Najgorsze diety 2019

#41 Dieta Dukana

Choć od samego początku nie była ulubienicą dietetyków, w tym roku znalazła się na samym dole zestawienia. Jej skuteczność (krótkoczasowa) wiąże się niestety z dużym zagrożeniem dla zdrowia i niedoborami.

#40 Dieta Body Reset

Body Reset skupia się na wykorzystaniu roślinnych smoothies do zresetowania ciała przez 15 dni.

Zobacz również
nawyki żywieniowe

#39 Dieta ketogeniczna oraz Whole 30

Whole30 skupia się na znalezieniu grup produktów, które są niezgodne z organizmem, eliminację ich, zmianę stylu życia. Była nazwana najgorszą dietą dwa lata temu.

Ciekawsza w polskim kontekście jest ketogeniczna, która według trendów na rok 2019 jest w swoim rozkwicie w Polsce, stąd należy uczulić pacjentów na zagrożenia z nią związane:

Pełne zestawienie dostępne na U.S. News