Regulacja zawodu dietetyka już w I kwartale 2022?

dietetyk

Jak donosi PAP i wraz z nim ogólnopolskie serwisy informacyjne i prawne [1], znów zrobiło się głośno wokół możliwej, długo wyczekiwanej regulacji zawodu dietetyka i kilkunastu innych zawodów medycznych. Już w połowie grudnia w rządowym wykazie prac legislacyjnych pojawiły się wstępne założenia nowej ustawy o niektórych zawodach medycznych (LINK). Co istotne dla dietetyków – wśród 16 zawodów, jest tam też zawód dietetyka. Co to dla nas oznacza?

Założenia projektu ustawy

Według planów przyjęcie projektu jest planowane w pierwszym kwartale 2022. Za ustawę jest odpowiedzialny wiceminister zdrowia Piotr Bromber. „Ustawa o niektórych zawodach medycznych” to jednak nie tylko kwestia dostępu do zawodu. Ma on regulować również wiele innych kwestii, wśród nich:

  • Definicja zawodu i wykonywanych zadań
  • Wymagania kwalifikacyjne
  • Kodeks etyki
  • Centralny rejestr osób wykonujących zawód (Centrum e-Zdrowia)
    • Wpisu dokonywać będzie wojewoda
  • Wprowadzenie obowiązku ustawicznego dokształcania (wykłady, seminaria, w tym online – czyli system punktów edukacyjnych) lub uznania dorobku naukowego w tym zakresie
    • Co za tym idzie 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego
  • Odpowiedzialność zawodowa (kodeks etyki i deontologii zawodowej, czyli wartości i powinnośc)

Regulacja zawodu raz jeszcze

Dietetykom, którzy na „swoją” ustawę czekają od wielu lat, może być trudno uwierzyć w to, że tym razem się uda. Projekt regulujący wykonywanie zawodu czeka od roku 2010, prace nad nim były prowadzone jeszcze kilka lat wcześniej.

Ostatnio głośnym echem odbił się także raport NIK, który dotykając kwestii otyłości wśród dzieci, jako jedną z przyczyn obecnego stanu ich zdrowia wskazał brak regulacji i miejsca dietetyków w służbie zdrowia.

Niewątpliwie będziemy informować Was na bieżąco o postępach prac legislacyjnych.

Zobacz również
sejm

Wszystkich dietetyków zachęcamy jak zawsze do dyskusji w klubie dla dietetyków dietetycy.org.pl > LINK

Źródło: kprm.gov.pl / dietetycy.org.pl / infor.pl