Indyk? Mniej znaczy więcej – relacja z warsztatów

Avatar photo

Obecnie w Polsce, Czechach i w Niemczech prowadzona jest szeroko zakrojona kampania informacyjno-promocyjna dotycząca produkowanego w Polsce mięsa z indyka. Kampania ta została zorganizowana przy współudziale funduszy europejskich w ramach projekty Turkey from Europe, Under the wings of quality.  W ramach tego projektu w dniu 26.02.2020 w Warszawie miały miejsce warsztaty kulinarne zorganizowane przez Krajową Radę Drobiarstwa skierowane do przedstawicieli mediów kreujących opinię publiczną. Wśród zaproszonych znalazły się oprócz dietetycy.org.pl także autorki blogów „Dziecko i Figura”, „Czynnik Pierwsze”, „Dietolog”, „Jaśkowe Klimaty”, „Matczyne Fanaberie”, „Wysmakowane”, „Pierwsze Kroki”, „Zaraz Wracam” oraz „Spinki i Szpilki”.

Indyk nie tylko od święta

Warsztaty miały na celu zapoznanie uczestników z walorami mięsa indyczego oraz pokazać jego praktyczne zastosowanie kulinarne.

Przedstawiciele Krajowej Rady Drobiarstwa podkreślili iż nasz kraj jest liderem produkcji mięsa drobiowego wśród krajów Wspólnoty Europejskiej, wyprzedzając w tym względzie największe rynki jakimi są Francja i Niemcy.

Mięso białe w diecie

Aktualne zalecenia żywieniowe przedstawione w postaci Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej zalecają umiarkowane, ograniczone spożycie mięsa. Gdy wybieramy produkty z tej grupy, pierwszeństwo powinny mieć przede wszystkim mięsa białe, o niskiej zawartości tłuszczów i niskim stopniu przetworzenia.

Walory mięsa indyczego

Mięso indycze, przede wszystkim fragmenty kulinarne bez skóry, wpisuje się w te zalecenia, dostarczając licznych składników odżywczych. Mięso to charakteryzuje wysoka zawartość białka, wspomagającego zachowanie prawidłowej masy mięśniowej. Wśród witamin obecnych w mięsie z indyka należy wymienić przede wszystkim te z grupy B, w tym B12, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także wykazuje funkcję przeciwanemiczną. Ten produkt spożywczy dostarcza także pewnych ilości witaminy D3, będącą jedną z najbardziej deficytowych w naszej strefie klimatycznej.  

Wśród składników mineralnych zawartych w mięsie indyczym wymienić należy potas, fosfor czy cynk, będący jednocześnie antyoksydantem przeciwdziałającym negatywnym działaniom wolnych rodników.

Jak skorzystać z indyka w kuchni?

To, co jednak najważniejsze w codziennym wykorzystaniu tego mięsa, to wszechstronność zastosowań kulinarnych. W ramach warsztatów projektu  Turkey from Europe, Under the wings of quality  szef kuchni Szymon Szlendak zaprezentował uczestnikom przepisy na dania z indyka w niecodziennej odsłonie.

Uczestnicy pod okiem profesjonalisty wykonali roladki z indyczego udźca i pesto z suszonych pomidorów podawane z kaszotto z grzybami. Drugą propozycją dania z wykorzystaniem tego mięsa była zaparzana pierś w sosie mango-curry z groszkiem cukrowym i zasmażanym ryżem.

Wykorzystanie mięsa indyczego w kulinariach jest proste

Wydobycie pełni wyrazistych smaków i aromatów nie nastręczało problemów z uwagi na cechy surowca, który charakteryzuje delikatną strukturą i zapachem. Wykonane przez uczestników dania, mimo, że dość pracochłonne – zostały pozytywnie ocenione przez samego szefa kuchni, dając dużą satysfakcję z wykonanego zadania.

Oprawę gastronomiczną wydarzenia zapewniło CookUp studio z warszawskiego Mokotowa.

Poniżej znajdziecie krótką fotorelację z wydarzenia: