Jak współcześnie (TY)jemy? Psychologiczne aspekty otyłości – Marzena Sekuła [Książka]

Avatar photo

Problemy z nadmierną masą ciała przybierają obecnie rozmiar globalnej epide­mii i dotyczą nie tylko krajów wysokorozwiniętych, ale także tych rozwijających się. Częstość występowania choroby otyłościowej lawinowo rośnie. Na podstawie raportu Światowej Organizacji Zdrowia World Health Organization, WHO) ponad 1,9 mld ludzi żyjących na świecie ma nadwagę, a sama otyłość dotyczy już około 650 mln osób. Jednocześnie Światowa Federacja Otyłości (World Obesity Federation) alarmuje, że jeśli nie zostaną wdrożone działania profilaktyczne i skuteczne leczenie, to w 2030 roku liczba chorych na otyłość przekroczy jeden miliard.

Tytuł: Jak współcześnie (TY)jemy? Psychologiczne aspekty otyłości
Autor: Marzena Sekuła
Wydawnictwo: Difin
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 172
jak współcześnie tyjemy

Dlaczego otyłość to tak ważny temat?

Otyłość jest chorobą przewlekłą, która nieleczona powoduje liczne kliniczne konsekwencje, zwiększając tym samym koszty opieki zdrowotnej. Prowadzi do licznych powikłań: cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego, uszkodzenia wątroby i nerek, chorób układu oddechowego, zmian zwyrodnieniowych układu kostno-szkieletowego, zaburzeń psychicznych oraz chorób nowotworowych.

Statystyki oraz liczba powikłań wynikających z choroby otyłościowej wskazuje, jak fundamentalne jest poszukiwanie i wdrożenie skutecznego jej leczenia.

O książce

Niniejsza książka pozwala lepiej zrozumieć zachowania żywieniowe i ich zmianę. Wyniki badań własnych autorka przekładam na język praktyki i wskazuje, które zmienne psychologiczne ułatwiają, a które utrudniają samoregulację zachowań żywieniowych, co pozwala lepiej zrozumieć cały proces.

Zobacz również

„Jak współcześnie (TY)jemy? Psychologiczne aspekty otyłości” jest wartościową i popartą badaniami pozycją poruszającą tematykę jednego z najważniejszych i globalnych problemów –  choroby otyłościowej. Niniejsza książka wypełnia lukę na rynku wydawniczym, uwzględniając istotność zmiennych psychologicznych w samokontroli zachowań żywieniowych zarówno w grupie pacjentów bariatrycznych, jak i osób chcących zmienić swoje zachowania żywieniowe.

Podsumowanie

Książka kierowana jest do szerokiego grona odbiorców: psychologów, lekarzy, fizjoterapeutów, oraz do dietetyków. Treści w niej przedstawione mogą być inspiracją, jak i co zmienić, aby terapia otyłości była skuteczna i trwała.