Najlepsze i najgorsze diety 2023 wg US News

Avatar photo
najlepsze diety 2020

Kilka tygodni temu poznaliśmy najlepsze diety 2023 według polskich dietetyków (tu link dla tych, co przegapili). Czas sprawdzić jakiego zdania są w tym zakresie dietetycy ze Stanów Zjednoczonych. Zobaczmy na świeżo opublikowane zestawienie US News.

 • W czołowej trójce – bez zmian. Co ciekawe, są to te same diety, które najwyżej cenią nasi rodzimi dietetycy
 • Na ostatniej pozycji ze sklasyfikowanych pod względem zdrowotności diet jest dieta raw – popularna w Polsce dieta surowa
 • Wciąż bardzo nisko jest dieta ketogeniczna, ale w niechlubnym dole tabeli gorzej oceniono jeszcze Slim Fast, Optavię i Dietę Atkinsa.

Warto wziąć jednak pod uwagę, że zmieniła się znacząco lista diet. Zredukowano ją z 38 do 24. Brakuje więc w zestawieniu na przykład najgorszej diety zeszłego roku – Diety Dukana.

Najlepsze diety 2023 roku to:

1. Dieta śródziemnomorska

Odniosła też sukces w badaniu polskich dietetyków. Ostatnie lata to prawdziwa moda na model diety śródziemnomorskiej – kolejne badania wskazują na jej pozytywny wpływ na różne obszary ludzkiego zdrowia. Zdrowe tłuszcze, dużo owoców i warzyw – to zasady, które sprawiają, że dieta śródziemnomorska jest godna polecenia. Poniżej dowiecie się więcej o jej zasadach:

https://dietetycy.org.pl/dieta-srodziemnomorska-zasady/

2. Dieta DASH

Dieta DASH po raz kolejny w ścisłej czołówce zestawienia co do zasady ma dużo elementów wspólnych z dietą śródziemnomorską. Natomiast jest to dieta specjalistyczna – ma bowiem na celu dbać o stan układu krwionośnego. Jest to o tyle istotne, że to wciąż te choroby są winowajcą znacznej części zgonów w społeczeństwach zachodnich. O jej zasadach przeczytacie tutaj:

https://dietetycy.org.pl/dieta-dash/

2. Fleksitarianizm

Fleksitarianizm obronił swoją drugą pozycję i jest to sygnał rosnącej popularności włączania większej liczby roślin do diety. To dieta, która jest dobra dla zdrowia ludzkiego, dla planety – co ważne, nie powoduje na pierwszym etapie aż takich wyrzeczeń i szoku co przejście na pełny wegetarianizm i weganizm. Więcej o fleksitarianizmie przeczytacie tutaj:

https://dietetycy.org.pl/fleksitarianizm/

Najgorsze diety 2022 roku to:

24. Dieta Raw

Dieta raw składa się z licznych odmian. Co do zasady jej idea skupia się na zwiększeniu liczby produktów, które nie są przetwarzane termiczne, czyli jedzenie jest można powiedzieć – surowe. Czasem blisko jej do diety wegańskiej (zawiera z natury rzeczy dużo roślin), jednak niektórzy jej zwolennicy jedzą także produkty zwierzęce (surowe ryby, nabiał, niektóre gatunki mięsa)

21. Diety: Slim Fast, Optavia, Atkinsa

W Polsce najbardziej znana z nich jest wiekowa już dieta Atkinsa, przodek wielu modnych dzisiaj diet niskowęglowodanowych.

Zobacz również

20. Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to hit ostatnich lat, stąd w Internecie można znaleźć całą masę osób, która będzie broniła jej korzystnego wpływu na zdrowie i sylwetkę. Chociaż dieta ketogeniczna jest w ogniu krytyki dietetyków – jest wciąż w Polsce najchętniej wyszukiwaną dietą (grudzień 2022).

Słowem komentarza

Dieta śródziemnomorska nadal króluje i możemy traktować ją jako model żywienia, który jest godny zaufania i nie jest przejściową modą.

Na pozycji drugiej mamy przyjazną dla układu krwionośnego dietę DASH i promujący ograniczenie mięsa fleksitarianizm. To znak, że diety roślinne będą odgrywać coraz większą rolę w modelu zdrowego żywienia człowieka na świecie.

Jeśli chodzi o diety specjalnego przeznaczenia, US News wskazuje, że najlepszymi są:

 • Dla odchudzania: Weight Watchers (Strażnicy Wagi)
 • Dla szybkiego odchudzania: Dieta ketogeniczna
 • Komercyjne diety: Weigh Watchers (Strażnicy Wagi)
 • Dla diabetyków: Dieta DASH
 • Dla zdrowego jedzenia: Dieta śródziemnomorska
 • Zdrowie kości: Dieta DASH / Dieta śródziemnomorska
 • Dla zdrowego serca: Dieta DASH
 • Diety rodzinne: Dieta Fleksitariańska / Śródziemnomorska / TLC
 • Diety roślinne: Dieta śródziemnomorska
 • Najłatwiejsze: Dieta fleksitariańska / TLC

Jakie jest Wasze zdanie na temat wyników rankingu? Zapraszamy do Klubu Dietetycy.org.pl (dostępne też w aplikacji!), aby dołączyć do dyskusji > LINK