Ocet malinowy. Jak go przygotować w domu i jakie ma właściwości
Ocet malinowy jest produktem, który w ostatnim czasie zyskuje popularność jako dodatek do potraw. Jest ceniony nie tylko ze względu na walory smakowe i prozdrowotne, ale także estetyczne. Ocet malinowy charakteryzuje się czerwoną barwą i jest lekko mętny. Ma wytrawny, malinowy aromat i kwaśny smak. Jest dobrym dodatkiem zarówno do sałatek i mięs, jak i deserów [1].
Ocet malinowy – można go kupić lub zrobić samemu
Ocet malinowy można zakupić jako gotowy produkt lub zrobić samemu w domu.
Można go przygotować na dwa sposoby – zalewając maliny octem jabłkowym lub fermentując owoce maliny. Aby przygotować ocet malinowy na bazie octu jabłkowego, należy zalać maliny (najlepiej lekko rozgniecione) gorącym octem jabłkowym, a następnie przelać do słoika, przykryć i pozostawić w chłodnym i ciemnym miejscu na około 2-3 tygodnie. Następnie gotowy produkt należy przecedzić i przelać do wyparzonych butelek lub słoików [2, 3]. Można również w taki sam sposób przygotować ocet malinowy na białym winie [4].
Jeśli przygotowujemy ocet malinowy z samych malin – rozgniecione owoce z dodatkiem cukru należy zalać przestudzoną wodą i pozostawić w słoiku przykryte gazą lub ręcznikiem papierowym. Fermentacja trwa około 3 tygodnie. Następnie należy odsączyć maliny lub przelać ocet przez filtr do kawy i rozlać do butelek lub słoików. Do zrobienia octu malinowego można wykorzystać resztki pozostałe po robieniu soku czy syropu malinowego [5].
Aby ocet malinowy zachował swój kolor i walory smakowe, należy przechowywać go w lodówce. W trakcie przechowywania na dnie butelki może pojawiać się osad, co jest zjawiskiem naturalnym [1, 5].
Zastosowanie octu malinowego w kuchni
Ocet malinowy może być dodatkiem do dań wytrawnych, słodkich deserów i napojów.
W daniach wytrawnych ocet malinowy może być używany jako zamiennik sosu sojowego. Szczególnie polecany jest jako składnik dressingów do sałatek np. z burakiem lub pomidorami [1, 4].
Ocet malinowy w połączeniu z oliwą (oraz dodatkami takimi jak czosnek i pietruszka) można wykorzystać do przygotowania marynat do mięs, owoców morza lub grzybów. Ocet jest ponadto świetnym dodatkiem do sosów. Wzbogaci on smak sosów do mięs, sosów jogurtowych, czy w połączeniu z miodem słodkich sosów do lodów. Niektórzy polecają ocet z malin jako dodatek do bezy Pavlova [6, 7].
Ocet malinowy można także pić po rozcieńczeniu z wodą lub używać jako dodatek do orzeźwiających toników czy lemoniad. Można dodać także kilka kropli octu do piwa imbirowego [6].
Warto wiedzieć, że ocet malinowy jest jednym z octów najsilniej uszkadzających szkliwo, dlatego nie należy tego produktu nadużywać [9].
Właściwości prozdrowotne octu malinowego
Maliny są bogate w składniki aktywne, głównie polifenole i antocyjany, które nadają owocom charakterystyczny, intensywny kolor. Ocet malinowy podobnie jak owoce jest dobrym źródłem tych prozdrowotnych związków. Zawartość polifenoli w occie z maliny właściwej (Rubus idaeus L.) wynosi 181 mg/L. Ilość związków polifenolowych w occie malinowym jest wyższa niż w occie jeżynowym, żurawinowym oraz occie z fioletowej odmiany ziemniaka (makgeolli).
Dzięki dużej zawartości polifenoli ocet z malin wykazuje wysokie właściwości antyoksydacyjne. Całkowitą zdolność antyoksydacyjną produktu potwierdzono metodą DPPH; zdolność do redukcji rodnika DPPH dla octu malinowego wynosi 74,4 % [10].
Gatunkiem malin, który znany jest z bardzo wysokiej zawartości antocyjanów, jest czarna malina koreańska (Rubus coreanus). Przetwory z owoców maliny koreańskiej takie jak dżemy, soki i wino wykazują właściwości antywirusowe, antykancerogenne oraz mogą być stosowane w prewencji osteoporozy u kobiet po menopauzie. Ocet z czarnej maliny koreańskiej, podobnie jak inne przetwory działał ochronnie na układ kostny (co potwierdzono w badaniu na modelu zwierzęcym) [11].
Podsumowanie
Ocet malinowy może wzbogacić smak i barwę wielu dań i napojów. Jest także bogatym źródłem związków polifenolowych, które warunkują jego właściwości przeciwutleniające.
Bibliografia:
- Willershausen, I., Weyer, V., Schulte, D., Lampe, F., Buhre, S. & Willershausen, B. (2014). In vitro study on dental erosion caused by different vinegar varieties using an electron microprobe. Clin Lab, 60(5), 783-90.
- Boonsupa, W. (2019). Chemical Properties, Antioxidant Activities and Sensory Evaluation of Berry Vinegar. Walailak Journal of Science and Technology, 16(11), 887-896.
- Lee, M.Y., Kim, H.Y., Singh, D., Yeo, S.H., Baek, S.Y., Park, Y.K. & Lee, C.H. (2016). Metabolite Profiling Reveals the Effect of Dietary Rubus coreanus Vinegar on Ovariectomy-Induced Osteoporosis in a Rat Model. Molecules, 21(2):149.
- https://bonovita.pl/product-pol-1484-Ocet-malinowy.html (dostęp: 31.08.2020)
- https://ekotarg.pl/ocet-malinowy-przeciwko-przeziebieniom-prosty-przepis-jak-zrobic (dostęp: 31.08.2020)
- https://nchfp.uga.edu/publications/uga/uga_flavored_vinegars.pdf (dostęp: 31.08.2020)
- https://triedandsupplied.com/saucydressings/how-to-make-raspberry-vinegar/ (dostęp: 31.08.2020)
- https://www.magazynkuchenny.com/domowy-ocet-malinowy/ (dostęp: 31.08.2020)
- https://s3.wp.wsu.edu/uploads/sites/2086/2014/07/WaystoUseRaspberryVinegar.pdf (dostęp: 31.08.2020)
- https://www.demijohn.co.uk/raspberry-vinegar-363 (dostęp: 31.08.2020)
- https://s3.wp.wsu.edu/uploads/sites/2086/2014/07/WaystoUseRaspberryVinegar.pdf (dostęp: 31.08.2020)
Dietetycy.org.pl » Żywność » Zioła i przyprawy » Ocet malinowy. Jak go przygotować w domu i jakie ma właściwości
Jestem studentką studiów magisterskich na kierunku dietetyka na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu oraz absolwentką studiów podyplomowych Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia. Aktywnie uczestniczę także w działaniach Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki oraz jestem współtwórcą facebookowego fanpage’u koła naukowego o nazwie Dietetyka Okiem Medyka. Hobbystycznie zajmuję się także grafiką warsztatową.