Spektrum – Dr Dean Ornish [RECENZJA]

Avatar photo
Tytuł: Spektrum. Czuj się lepiej, żyj dłużej i zdrowiej schudnij
Autor: dr Dean Ornish
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Druga Strona
Ilość stron: 560

Spektrum jest to książka o zdrowym stylu życia i motywacji do zmiany nawyków.

Dr Dean Ornish to światowej klasy specjalista, który stworzył system zdrowego stylu życiu, opierając swoje zalecenia o wyniki wieloletnich badań naukowych. Przedstawia całościowe podejście do tematu zdrowia, podkreślając znaczenie  żywienia, aktywności fizycznej i metod radzenia sobie ze stresem. Podpowiada jak unikać oraz wspomagać leczenie chorób układu krążenia, nowotworów, czy cukrzycy, mając do dyspozycje szerokie spektrum możliwości.

Autor podaje jak w prosty sposób motywować pacjenta do zmiany przyzwyczajeń. Podkreśla, że ludzi mobilizuje nie strach przed śmiercią, a czerpanie radości z życia.

Dr Ornish prezentuje wnioski z badań opatrzone komentarzem przystępnym dla laika. Autor w swej publikacji przypomina fakty będące dla większości oczywiste, jednak w natłoku informacji czasem o nich zapominamy. W łatwy sposób tłumaczy skomplikowane mechanizmy. W kilku miejscach stosuje przyjemny rodzaj ironii i cynizmu, co sprawia, że czytając o nader ważnych sprawach możemy się uśmiechnąć.

Autor powołuje się na historię swoją, swoich bliskich i pacjentów, co w oczach czytelnika czyni lekturę jeszcze bardziej wiarygodną. W książce ujęte są świadectwa pacjentów – uczestników programu dr Ornisha, co dla wielu czytelników stanowi ważny dowód, gdyż jest opowieścią konkretnego człowieka, opisem jego życia i tego jak polepszyła się jego jakość.

Zobacz również

Wartość dodaną stanowią przepisy i praktyczne porady wybitnego szefa kuchni. Zapewne pomogą one stawiać pierwsze kroki w kuchni osobom, które do tej pory stroniły od gotowania, a zdradzane przez niego triki usprawnią pracę osobom bardziej doświadczonym.

Jeżeli kogoś interesuje holistyczne podejście do zdrowia – ta książka jest dla niego.