Szkodliwy mit 8 szklanek wody dziennie?

Avatar photo
8 szklanek wody dziennie

Wyniki najnowszego badania przeprowadzone w Monash University miały za zadanie zbadania sensu znanej zasady 8 szklanek wody dziennie dla optymalnego zdrowia. Wyniki opublikowano w artykule „Overdrinking results in the emergence of swallowing inhibition: an fMRI study” w „Proceedings of the National Academy of Sciences in the United States of America”.

Po pierwsze stwierdzono, że mózg kontroluje picie odpowiedniej ilości płynów przez hamowanie połykania – kluczowe jest zatem nie trzymanie się konkretnego systemu ilości płynów dziennie a słuchanie się własnego ciała i pragnienia.

Wniosek został skonstruowany na podstawie badania, w którym pytano osoby, o to jak trudno im przełknąć wodę – tuż po wysiłku fizycznym oraz po napiciu się nadmiernej ilości wody. Różnica jaką stwierdzono była aż trzykrotna.

W fMRI stwierdzono, że aktywność obszary kory przedczołowej była znacznie bardziej intensywna w przypadku,  w którym osoby piły nadmierną ilość wody, co wskazywało na próbę przezwyciężenia „hamowania” przez organizm picia.

Zobacz również
czy brzuch może pęknąć?

Ryzyko nadmiernej ilości wody

Jak wskazują badacze, spożycie nadmiernej ilości wody to też ryzyko zatrucia i hiponatremii – w przypadku, gdy poziom sodu gwałtownie spada – co może mieć przełożenie na takie objawy jak senność i nudności – w skrajnych przypadkach zaś drgawek i śpiączki. O tym powinni pamiętać szczególnie sportowcy, którzy piją jednorazowo duże ilości wody.

Źródło: newswise.com