Cud Metaboliczny | Dieta Diane Kress
Cud metaboliczny to program dietetyczny przygotowany przez Diane Kress – opisany przez nią w książce „Cud metaboliczny. Dieta którą pokochasz. 3 proste kroki do uzyskania szczupłej sylwetki pysznie zdrowo na zawsze„, która pod koniec stycznia pojawi się w księgarniach w Polsce. Na czym ów „cud” polega i czy warto się nim zainteresować? Pokrótce opowiemy Wam o kulisach „cudu” Diane Kress.
Cud Metaboliczny – Dieta Diane Kress w kilku słowach
Cud metaboliczny Diane Kress stać ma w opozycji do przyjmowanego zazwyczaj modelu odchudzania, który zakłada, że nasza docelowa waga zależy dokładnie od tego ile kalorii dostarczymy organizmowi i ile spalimy. Diane Kress słusznie zauważa, że tak nie jest. O ile część osób działa według takiego modelu (są to osoby z metabolizmem A), to prawie połowa osób (około 45%) ma organizm, który wymaga więcej zabiegów, by wytracić wagę. Osoby te nazywa autorka osobami z metabolizmem B. Jeśli do tej pory Wasze prowadzone diety były nieskuteczne – możecie należeć właśnie do tej drugiej, dużej grupy.
Czym jest Metabolizm B?
Osoba z metabolizmem B nawet przy spożywaniu mniejszej liczby pokarmu oraz nie spożywająca wysokiej ilości szkodliwego jedzenia, może przybierać na wadze oraz może rosnąć jej wskaźnik cholesterolu, ciśnienie krwi oraz poziom trójglicerydów. Niektórzy pomimo stosowania odpowiedniej diety chorują na cukrzycę typu drugiego.
Metabolizm B według autorki jest narzucony genetycznie. Co za tym idzie, osoby z tym typem metabolizmu będą miały wyższy niż reszta populacji poziom cholesterolu, ciśnienia i trójglicerydów oraz tkanki tłuszczowej. Nie oznacza to jednak, że są skazane na otyłość. Choć osobom z typem A jest o wiele łatwiej utrzymać odpowiednią wagę, to istnieje dobre rozwiązanie także dla osób z typem B.
Cud metaboliczny pomaga osobom z metabolizmem B. Sprawi, że oporność organizmu względem diety się obniża, dzięki czemu ciało odpowiednio reaguje na zmiany dostarczanych węglowodanów.
3 proste kroki… krok po kroku
1. Odwyk węglowodanowy
Pierwsze 8 tygodni z programem Kress spędzamy na diecie wysokobiałkowej i niskowęglowodanowej, która ma spowodować, że trzustka przestanie produkować nadmierną ilość insuliny. Ta część diety nie jest zdrowa, ma za zadanie odpowiednio przygotować organizm do właściwej fazy odchudzania. Magiczną jest tutaj liczba 5 – jemy 5 razy dziennie jedzenie zawierające jedynie 5 gramów węglowodanów.
2. Przemiana
Kolejny 8-tygodniowy okres będzie skupiał się na dostarczeniu węglowodanów w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie. Na końcu tego etapu powinniśmy dotrzeć do docelowej masy ciała. Ze względu, że organizm został już odpowiednio ustawiony – w tej fazie organizm powinien zacząć odpowiednio reagować na dietę i ćwiczenia. Ćwiczenia – bardzo częste w tej fazie, stanowią ważny element całego programu. To czym będziemy się żywić w tej fazie, to odp0wiednio dobrane pieczywa, produkty zbożowe, mleczne, warzywa, owoce i dużo wody.
3. Utrzymanie masy ciała
Aby utrzymać odpowiednią wagę należy tak jak w przypadku każdej innej diety odpowiednio przeprogramować swój styl żywieniowy, ponieważ to on jest powodem dla którego mieliśmy problem z wagą. Ta ostatnia faza trwa całe życie. Jest ona również skupiona na węglowodanach, jednak pozwala od czasu do czasu na bogate w ten składnik potrawy.
Przeczytaj także:
Czym się różni dieta Diane Kress od innych?
Przede wszystkim Cud Metaboliczny Kress to bardziej program niż dieta sama w sobie. To przewodnik stylu życia dla osób, które mogą mieć metabolizm B.
Cud Metaboliczny polega na odpowiednim kontrolowaniu poziomu spożywanych węglowodanów. Ma być udoskonaleniem Diety Atkinsa oraz Diety South Beach. I tym właśnie jest. O ile jednak te wspomniane diety z założeń są dobre według autorki, to nie skupiają się na nadmiernym wydzielaniu insuliny, który właśnie stanowić ma fundamentalną kwestię dla osób z metabolizmem B.
Stąd program Cudu Metabolicznego zakłada odpowiednie przeprogramowanie działania trzustki, by odpowiednio wydzielała insulinę i organizm mógł reagować na dietę ze zbilansowaną ilością dostarczanych węglowodanów.
Jest to możliwe przez zarówno odpowiednią dietę skupioną na ilości przyjmowanych węglowodanów, czasu jedzenia oraz stylu życia, by odpowiednio uregulować pracę organizmu.
Diane Kress
Diane Kress jest dietetykiem z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem praktycznej pracy z pacjentami. Specjalizuje się nie tylko w dietach odchudzających, ale również w dietach dla osób z cukrzycą. Jej książka stała się bestsellerem w USA, po raz pierwszy została wydana w USA w 2009 roku. Obserwacje z jej pracy to to, że ponad połowa pacjentów miała dokładnie ten sam problem – dieta nie działała, zaś nawet jeśli działała – to występował efekt jo-jo, a ćwiczenia fizyczne nie eliminowały tłuszczu w newralgicznych miejscach.
Krótko o wadach programu
Choć sam program wydaje się jak najbardziej rozsądny, to warto przemyśleć chęć podjęcia takiej diety. Przede wszystkim warto porozmawiać z lekarzem bądź dietetykiem na temat tego, czy faktycznie taka dieta jest dla nas wskazana. Druga kwestia to ta, czy na pewno posiadamy metabolizm B. Aby to sprawdzić, przed podjęciem diety należy wykonać odpowiednie badania zdrowotne.
Odpowiednio stosowany program diety może być korzystny dla osób, które chcą go podjąć głównie z długoterminowych celów zdrowotnych. Może bowiem pomóc uchronić się przed cukrzycą oraz problemami między innymi z ciśnieniem.
Poznaj również inne: diety odchudzające
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Cud Metaboliczny | Dieta Diane Kress