O sztuce przeżuwania w służbie szczupłej sylwetki

Avatar photo
o sztuce przeżuwania

Czy możecie sobie wyobrazić w jak prosty sposób można poczuć się sytym szybciej i bez ryzyka przejadania się? Walkę z obżarstwem można rozpocząć, będąc uzbrojonym w niepozorny oręż, jakim jest paczka gumy do żucia.

O sztuce przeżuwania

Prosta czynność przeżuwania może w znaczący sposób zredukować ilość spożywanego jedzenia i przyspieszyć powstawanie uczucia sytości czego dowiedli holenderscy badacze. Naukowcy z Wageningen przebadali 26 osób, które poproszono o przeżuwanie posiłku przez 1 minutę lub 8 minut bez połykania przeżutych kawałków. W czasie kiedy uczestnicy przeżuwali kęsy, naukowcy podawali im przez sondę założoną do żołądka różne objętości pożywienia. Pół godziny po eksperymencie każdy z uczestników otrzymał pełny posiłek a badacze oznaczyli jaka jego ilość została spożyta przez badanych.

Otrzymane wyniki były dość obiecujące – wykazano, że osoby przeżuwające kęs przez 8 minut spożyły o 19% mniej pożywienia z zaoferowanego posiłku w porównaniu do osób które przeżuwały kęsy tylko przez minutę. Objętość papki podanej przez sondę do żołądków uczestników nie miała znaczenia.

Powyższy eksperyment wykazał, że dłuższy czas przebywania pokarmu w jamie ustnej  pozwala na oszukanie mózgu, który odbiera sygnał o spożywaniu posiłku a to przekłada się na wygenerowanie uczucia sytości mimo że spożyta porcja jest nieznaczna.

Żucie jako element fizjologii

Żucie jest istotnym elementem fizjologicznym, które przygotowuje organizm na przyjęcie i strawienie pożywienia. W czasie tego procesu pobudzeniu ulega zarówno żołądek a motoryka jelitowa staje się szybsza organizm przygotowuje się do absorpcji składników pokarmowych a mózg otrzymuje sygnał komunikujący sytość.

Zobacz również
rzepa

Na marginesie warto wspomnieć o tym, że jeśli sytość dalej ciężko osiągnąć może to czasami oznaczać, że jesteśmy spragnieni, bo oba te uczucia mają wspólny mianownik – zobacz jak sprawdzić czy jesteś głodny czy spragniony? Inne zaburzenia związane z odczuwaniem sytości pojawiają się u osób z otyłością.

Nie sądzisz aby żucie schabowego przez 8 minut było tym na co masz ochotę? Przechytrz swój umysł żując gumę do żucia na pół godziny przed posiłkiem. Naukowcy potwierdzili skuteczność tej metody!