Życie bez glutenu. Praktyczny poradnik — dr Wioletta Zysk [Książka]

Avatar photo

Nota od autorki książki:

Książka pt.: ,,Życie bez glutenu. Praktyczny poradnik’’ jest monografią skierowaną do osób, które z powodu problemów zdrowotnych takich jak m.in. celiakia muszą być na restrykcyjnej diecie eliminującej produkty ze zbóż glutenowych. Może również stanowić ciekawe uzupełnienie wiedzy teoretycznej dla osób zajmujących się dietetyką czy opieką nad osobami z różnymi nieprawidłowymi reakcjami pokarmowymi.  Prezentuje kompleksową wiedzę przydatną zarówno w trakcie, jak i po rozpoznaniu choroby.  Jest na tyle uniwersalna i ciekawie napisana, że każdy znajdzie w niej wiele cennych wartości. Zawarte w książce informacje bazują na aktualnych badaniach naukowych, które zostały uzupełnione moimi spostrzeżeniami i doświadczeniem.

O książce – zawartość

Książka została podzielona na kilka części: medyczną dotyczącą diagnozy, część praktyczną, moje wskazówki dotyczące diety bezglutenowej i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także 60 sprawdzonych przepisów i 7-dniowy jadłospis wraz z przepisami. Jest to 320 stron obszernej wiedzy napisanej w przystępny sposób.

Pierwsza część poświęcona jest epidemiologii, etiopatogenezy, diagnostyki celiakii i choroby Dühringa oraz założeń i charakterystyki diety bezglutenowej. W tej części czytelnik może odnaleźć najważniejsze definicje i zagadnienia związane z celiakią i dietą bezglutenową. Dokładnie opisane są również schorzenia zależne od glutenu i inne choroby (Choroba Dühringa, ataksja glutenozależna, alergia na pszenicę, anafilaksja zależna od posiłku indukowana wysiłkiem, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten/pszenicę, zespół jelita drażliwego, cukrzyca, choroba Hashimoto), oraz choroby najczęściej współistniejące z celiakią. Zwrócona została również uwaga na tematy takie jak zmiany występujące w jelicie cienkim w przebiegu celiakii, czas trwania regeneracji kosmków jelitowych, kolejne zagadnienie to tabela przedstawiająca pozajelitowe objawy choroby trzewnej, pacjent może odszukać w tabeli narząd, przyczynę i objawy. Książka jest napisana w sposób czytelny, ryciny i wyróżnienia tekstu ułatwiają czytelnikowi w szybki sposób przyswoić zagadnienia.

Druga część obejmuje część praktyczną, w której szczegółowo zostały opisane zasady przestrzegania diety bezglutenowej, zalecenia zdrowego żywienia, produkty dozwolone i zabronione w diecie bezglutenowej. Kolejne rozdziały w tej części, to charakterystyka mąk naturalnie bezglutenowych, znakowanie żywności, praktyczne porady stosowania diety bezglutenowej u dzieci oraz sytuacji związanych z codziennymi problemami w realizacji diety bezglutenowej, zarówno w warunkach domowych, jak i poza domem. Książka zawiera również ciekawie przedstawione informacje dotyczące zawartości glutenu w lekach. To co zasługuje na wyróżnienie, toodpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez osoby z na diecie bezglutenowej, np. Co może się stać, jeśli mając celiakię, przypadkowo spożyję gluten?, Czy niewielkie ilości glutenu w pomadce do ust mogą negatywnie wpłynąć na proces leczenia celiakii? Czy mogę być dawcą krwi, jeśli mam celiakię? Itp. Odpowiedzi na te pytania to doskonałe uzupełnienie wiedzy w zawodzie dietetyka, od strony praktycznej.

Część trzecia to książka kulinarna 60 sprawdzonych bezglutenowych przepisów z opracowaną wartością odżywczą oraz 7-dniowy jadłospis wraz z przepisami. Opracowanie przepisów bezglutenowych mąk, zwłaszcza na początku stosowania diety bezglutenowej, może stanowić wyzwanie ze względu na wyjątkowe właściwości glutenu. Zwykła zamiana mąki jeden do jednego często się nie sprawdza. W przygotowaniu wypieków bez glutenu niezwykle ważne jest postępowanie dokładnie wg sprawdzonego przepisu, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań związanych z nieudanymi wypiekami. W książce przepisy zostały opracowane w taki sposób, aby produkty, które powstają na ich podstawie, niewiele różniły się w smaku i wyglądzie od tych zawierających gluten. Książka kulinarna dzieli się na śniadania w tym przepisy na pieczywo, dania obiadowe  (zupy, dania z rybą/mięsem, dania jarskie) sałatki i surówki i desery (wypieki).

Zobacz również
strategie

Dlaczego warto?

Dlaczego warto, aby każdy dietetyk przeczytał książkę ,,Życie bez glutenu. Praktyczny poradnik’’ Dr Wiolety Zysk?

  • Zapoznanie się z opisaną w książce Klasyfikacją schorzeń zależnych od glutenu
    i innymi chorobami
    (tj. Choroba Dühringa, Ataksja glutenozależna, alergia na pszenicę, anafilaksja zależna od posiłku indukowana wysiłkiem, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten/pszenicę, zespół jelita drażliwego, cukrzyca, choroba Hashimoto), przybliży dietetykowi spektrum zaburzeń związanych z glutenem.
  • Opisane w książce Zasady przestrzegania diety bezglutenowej, ułatwią dietetykowi ułożenie indywidualnego planu żywieniowego dla pacjenta z celiakią.
  • Praktyczne wskazówki zawarte w książce na temat diety bezglutenowej w domu i poza domem, to doskonała pomoc w edukacji pacjenta w zakresie żywienia oraz skutecznego wprowadzania zmian w codziennej diecie.
  • 7-dniowy jadłospis wraz z przepisami, może być pomocnym wzorem do modyfikacji dietypacjenta.
  • Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas stosowania diety bezglutenowej zawarte w tym podręczniku, ułatwią konsultację dietetyczną, udzielanie pacjentowi odpowiedzi i zapewnią profesjonalne wsparcie.
  • 60 sprawdzonych bezglutenowych przepisów z opracowaną wartością odżywczą, to baza podstawowych przepisów, inspiracja i sposób na smaczny, oryginalny posiłek każdego dnia.

Podsumowanie

Pacjenci z celiakią potrzebują edukacji i wsparcia, informacji niezbędnych do wprowadzenia i utrzymania ścisłej diety bezglutenowej oraz wskazania produktów będących alternatywą dla żywności zawierającej gluten. Pomocy w stworzeniu planu żywieniowego lub schematu odżywiania, który sprawi, że poczuje się dobrze. Konsultacja dietetyczna może być dużym wsparciem w zakresie wykluczenia nieumyślnego spożywania glutenu. Jest to szczególnie pomocne, kiedy objawy nie ustępują mimo przestrzegania diety. Książka ,,Życie bez glutenu. Praktyczny poradnik’’ jest rzetelnym źródłem wiedzy napisanym w przystępnym językiem i na pewno ułatwi dietetykowi różne aspekty zaburzeń związanych z glutenem i leczenie dietą bezglutenową.