Dieta Grejpfrutowa

Avatar photo
dieta grejpfrutowa

Dieta Grejpfrutowa była kiedyś nazywana również Dietą Hollywood. Jest to jedna z najstarszych popularnych diet – znana już w latach 30. XX wieku. W ostatnim czasie znów zyskuje na znaczeniu. Na czym polega?

dieta grejpfrutowa
Ivan Danik / 123RF

Działanie

Dieta Grejpfrutowa to łatwy sposób dla każdego, kto chce szybko schudnąć. Dieta zakłada, że w ciągu dnia można zjeść trzy posiłki i jedną przekąskę pod warunkiem, że każdy posiłek zawiera grejpfrut (a dokładnie jego połówkę – o czym poniżej).

Dlaczego działa? Grejpfruty a odchudzanie

Działania samego grejpfruta na odchudzanie nie potwierdzono naukowo, choć w grejpfrutach wykryto specjalny enzym, spalający tłuszcz. Badania wykazują natomiast, że redukcję wagi osiągnąć można dzięki ograniczeniu różnorodności produktów stosowanych w diecie. Dodatkowy wpływ ma redukcja kalorii a także utrata płynów.

Przeczytaj również: grejpfruty, interakcje, odchudzanie

Co wolno, a czego nie?

Podczas stosowania diety grejpfrutowej zakazane są węglowodany złożone i przegryzki między posiłkami. Wolno natomiast jeść większość warzyw, mięs i ryb. Typowe posiłki jakie się spożywa w trakcie trwania diety składać się więc będą z warzyw, mięs, ryb, sałatek, chudego mleka, a także typowych napojów – takich jak czarna kawa czy herbata.

Co jest jednak najważniejsze – każdy z posiłków musi zawierać połówkę grejpfruta – w ostateczności połowę szklanki soku grejpfrutowego bez cukru.

Przeciwwskazania

Sok grejpfrutowy bądź same grejpfruty mogą wchodzić w reakcje z lekami na serce, dlatego też nie wolno łączyć stosowania leku ze spożyciem tych owoców.

Ile można schudnąć dzięki diecie grejpfrutowej?

Szacunki wskazują, że w ciągu 12 dni można wytracić 4,5 kilograma wagi. Stosowanie dłużej niż w tym okresie tej diety jest jednak niewskazane. Należy uważać na możliwość wystąpienia efektu jo-jo po zakończeniu diety – w przypadku braku zmiany nawyków żywieniowych.

Poznaj inne metody na: skuteczne odchudzanie