Endometrioza. Leczenie dietą – dr Hanna Stolińska [Recenzja]

Kamila Zachciał
endometrioza

Endometrioza jest chorobą, na którą cierpi ok. 2 mln Polek. Oznacza to, że występuje ona u co dziesiątej kobiety. U każdej z nich może objawiać się w inny sposób. Wciąż jest ona trudna do zdiagnozowana, dlatego też faktyczna liczba chorych może być jeszcze wyższa. Jest to jeden z najczęstszych powodów dolegliwości bólowych w obrębie miednicy u kobiet w wieku rozrodczym. Temat jest trudny ze względów żywieniowych. Pacjenci często nie dostają odpowiednich wytycznych na temat diety. Przez to ciężko jest im skomponować odpowiednie posiłki. Z pomocą przychodzi dr Hanna Stolińska. W książce dzieli się niezbędną wiedzą, zaleceniami dietetycznymi oraz 170 prostymi i smacznymi przepisami.

Tytuł: “Endometrioza. Leczenie dietą”
Autor: dr Hanna Stolińska
Wydawnictwo: Zwierciadło
Ilość stron: 328
Rok wydania: 2021

Kilka słów o autorce

Hanna Stolińska jest doktorem nauk o zdrowiu oraz dietetykiem klinicznym. Od wielu lat pomaga osobom z problemem nadwagi oraz otyłości. Szczególnie skupia się na pacjentach cierpiących na choroby dietozależne, takie jak: insulinooporność, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, osteoporoza, choroby jelit czy endometrioza. Prowadzi także szkolenia dla dietetyków i lekarzy oraz wykłady. Jest autorką licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek o odżywianiu, w tym również “Endometrioza. Leczenie dietą”.

Co znajdziemy w książce?

W książce znajdziemy niemalże 330 stron wypełnionych wiedzą na temat samej choroby. Są w niej też zalecenia dietetyczne oraz przykładowe przepisy na posiłki.

Część merytoryczna

Stanowi ok. 110 stron podzielonych na 15 rozdziałów. Autorka kolejno opisuje przyczyny, objawy, diagnostykę oraz metody leczenia endometriozy. Pojawia się również rozdział na temat kontrowersji wokół spożywania nabiału oraz glutenu. Znajdziemy tam dokładnie wytłumaczone zależności pomiędzy wpływem białka, tłuszczu mlecznego czy też glutenu w diecie na zachorowalność na endometriozę. Wszystkie kwestie poparte są odpowiednimi badaniami i wyjaśnione w przystępny dla czytelnika sposób. W dalszych rozdziałach poruszane zostały również kwestie trybu życia oraz rola snu, które często są lekceważone przez pacjentów.

Przepisy

Po zakończeniu części dostarczającej wiedzę otrzymujemy 170 propozycji przepisów wraz ze zdjęciami. Są to przepisy roślinne podzielone na kilka głównych grup: zupy, dania główne, sałatki, przekąski oraz dania na słodko.

Zobacz również
rak trzustki

Mogą one pomóc osobom, które dopiero zaczynają swoją drogę z dietą roślinną. Przepisy są proste oraz w dużej mierze zawierają produkty łatwodostępne, których używamy na co dzień. Jest to wskazówka, jakie produkty wybierać oraz jak łączyć je w smaczne i zdrowe posiłki, które zatrzymają postępującą endometriozę.

Podsumowanie

Książka “Endometrioza. Leczenie dietą” jest warta polecenia szczególnie osobom, które są świeżo po diagnozie endometriozy. Pozwoli im to na lepsze rozumienie swojej przypadłości oraz pomoże nakierować na odpowiednią dietoterapię. Jest to również dobra pozycja dla dietetyków prowadzących pacjentów z endometriozą. Bogata gama przepisów może pomóc im w urozmaicaniu posiłków podopiecznych.