Gdzie na świecie jest najlepsze jedzenie?

Avatar photo
gdzie jest najlepsze jedzenie

Czy marzyliście kiedyś o tym, żeby przenieść się do kraju pełnego zdrowego, pysznego jedzenia, gdzie jest go pod dostatkiem, w najwyższej jakości a ceny nie są odstraszające? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco i znacie jego nazwę – sprawdźcie czy mieliście rację. Foodsafetynews.com opublikował na swoich stronach wyniki raportu porównawczego państw Oxfam – według kluczowych czynników tego, co można określić jako dobre jedzenie.

W k(raju) tulipanów, wiatraków i jedzenia

Państwem, które w łącznym rankingu wyszło zwycięsko jest Holandia. Właśnie tam znaleźć można jedzenie o wysokiej jakości, społeczeństwo odżywia się zdrowo – czego miernikiem są niskie wskaźniki otyłości oraz cukrzycy, brak jest problemów głodu, zaś ceny jedzenia choć nie najniższe – nie podlegają gwałtownym zmianom. To właśnie te czynniki zostały uznane za kluczowe przy układaniu zestawienia.

Francuskie wino czy szwajcarski ser?

Tuż za Holendrami znajdują się dwa kolejne państwa – Francja i Szwajcaria. Z dumą możemy przyznać, że to kraje europejskie wiodą prym na świecie – w pierwszej dwudziestce znajduje się tylko jedno (!) państwo spoza starego kontynentu – chodzi o Australię. Znakomicie spisują się zarówno kraje skandynawskie (Dania, Szwecja – 4, Norwegia, Finlandia, Islandia – 13) jak i śródziemnomorskie (Włochy, Portugalia – 8, Hiszpania, Grecja, Cypr – 13). Polska niestety nie znalazła się wśród 125 krajów objętych badaniem.

Czy warto jechać na leczo do Węgier i knedliki do Czech?

Choć Polska nie została ujęta w zestawieniu – są na liście nasi sąsiedzi. Najlepiej spisują się Niemcy (13), Słowacy i Węgrzy (25), Czesi i Łotysze (30), Ukraińcy (33) – nieco słabiej Rosjanie (44), Litwa (51), Białoruś (57).

Reszta świata

To na co zwracają uwagę autorzy raportu to przede wszystkim fakt, że znaczna część mieszkańców naszej planety kładzie się wieczorem z pustym brzuchem i obce są im problemy samej jakości jedzenia, bo ważniejsze jest aby mieć go pod dostatkiem. Nic dziwnego, że najniższe pozycje okupują państwa Czarnego Lądu oraz niektórych rejonów Azji.

Stany Zjednoczone znane z dużej dostępności jedzenia lecz również niezdrowych nawyków żywieniowych ludności zajęły w tym zestawieniu pozycję 21. na równi z Japonią. Ich sąsiedzi Kanadyjczycy – 25. Najwyżej sklasyfikowanym krajem z Ameryki Południowej okazała się Brazylia (25), za nimi Argentyna i Kolumbia (36).

Zobacz również
fuleren c60

Oto czołówka:

najzdrowsze-jedzenie-swiata

Pełna klasyfikacja dostępna na stronie foodsafetynews.com