GIS: ogłoszono normy witaminy B6, żelaza, magnezu oraz miedzi w suplementach diety

suplementy gis

Zespół do spraw suplementów diety przy Głównym Inspektorze Sanitarnym (GIS) kontynuuje prace w kierunku ustalenia norm na maksymalną zawartość składników odżywczych w suplementach diety. Wcześniej ogłoszono między innymi normy dla witaminy D oraz kilku innych witamin i składników mineralnych. Obecnie skupiono się na witaminie B6, żelazie, magnezie i miedzi. Opublikowane na stronie GIS normy pochodzą z czterech uchwał z 13 grudnia 2019. Po tych uchwałach mamy już łącznie listę 21 składników z ustalonymi normami.

Witamina B6

Maksymalna dawka w zalecanej dziennej porcji suplementów witaminy B6 została ustalona na 18 mg. Przypomnijmy, że zapotrzebowanie na witaminę tę jest różne w zależności od wieku i płci (wg Norm Żywienia IŻŻ: mężczyźni 1,3 do 1,7 mg – kobiety 1,3 do 1,5 mg), zaś w formie naturalnej najczęściej znajdziemy ją w rybach, mięsie czerwonym i strączkowych. EFSA wskazuje na to, że witamina B6 ma niskie ryzyko przekroczenia dawki.

Magnez

Maksymalna dawka w zalecanej dziennej porcji suplementów magnezu została ustalona na 400 mg dla osób dorosłych. Dawka ta odpowiada Normom Żywienia IŻŻ (mężczyźni 420 mg na dobę, kobiety 320 mg na dobę). Magnez w naturalnej formie szczególnie często występuje w produktach zbożowych – pozostałe źródła magnezu dostępne tutaj. Więcej o tym składniku i jego roli w organizmie przeczytacie tutaj. Jak przyznają autorzy uchwały – dostarczenie magnezu wraz z dietą w Polsce jest zwykle niewystarczające.

Żelazo

Maksymalna dawka zalecanej w dziennej porcji suplementów żelaza została ustalona na 20 mg na dobę oraz 30 mg na dobę w przypadku ciężarnych. Dodatkowo w przypadku suplementów dla kobiet w ciąży rekomenduje się dodanie oznaczenia „produkt dla kobiet w ciąży, stosować po konsultacji z lekarzem„. Obecna norma IŻŻ dla mężczyzn wynosi 10 mg a dla kobiet 18 mg. RDA dla kobiet w ciąży to 27 mg / dzień. Szczególnie dużo żelaza znajdziemy w podrobach, mięsie i strączkowych. Więcej na temat roli tego składnika w tym artykule.

Miedź

Maksymalna dawka zalecanej w dziennej porcji suplementów miedzi została ustalona na 2 mg na dobę. Norma IŻŻ dla miedzi jest wspólna dla obu płci i wynosi 0,9 mg / dobę i co do zasady przeciętne spożycie pokrywa tę dawkę. W standardowej diecie głównym źródłem miedzi są produkty zbożowe. Więcej o wpływie miedzi na zdrowie przeczytasz tutaj.

Źródło: Uchwały na gis.gov.pl