Jak radzić sobie z nudnościami


Z prawie stuprocentowym prawdopodobieństwem można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma człowieka, który nigdy nie doświadczyłby nieprzyjemnego uczucia konieczności zwymiotowania, czyli po prostu nudności.

Przyczyny nudności mogą być wielorakie. Począwszy od odwodnienia, poprzez zatrucie pokarmowe, chorobę lokomocyjną, nadmiar alkoholu, nietolerancję lekarstw, chorobę refluksową przełyku, aż do ciąży. Sporadycznie występujące nudności nie powinny nikogo niepokoić, natomiast zdrowy rozsądek i inne pojawiające się objawy muszą podpowiadać, kiedy bezwzględnie należy udać się do lekarza. Leczenie nudności domowymi sposobami sprawdza się znakomicie właśnie w takich okazjonalnych stanach, z kolei brak poprawy samopoczucia stanowi wyraźny znak ostrzegawczy, informujący o potrzebie konsultacji lekarskiej.

Jakie są najbardziej skuteczne domowe sposoby na nudności?

1. Nadzwyczajna moc imbiru.

Imbir – czy to w postaci napoju imbirowego, czy herbaty, czy też surowy stanowi niemal stuprocentową gwarancję powstrzymania nudności, o ile oczywiście owe nudności nie wynikają z przyczyn chorobowych.

Jak to się dzieje? Po prostu, imbir powoduje wydzielanie soków trawiennych, czyli enzymów, które pomagają zneutralizować kwas żołądkowy. Ponadto, imbir zawiera fenole rozluźniające mięśnie brzucha, które działają podobnie do środków uspokajających na podrażnione kwasem tkanki żołądka i tym samym zmniejszają jego aktywność. W tym samym czasie, fenole pomagają w szybszym usunięciu toksyn i trawionego jedzenia, co bezpośrednio się przekłada na rychłą poprawę samopoczucia.

Imbir jest dość ostry w smaku, dlatego osoby wrażliwe powinny raczej unikać jedzenia samego imbiru, a w zamian pić herbatki z dodatkiem imbiru. Gorąca woda w miarę skutecznie niweluje intensywność piekącego smaku. Dla dodatkowego złagodzenia, do herbaty można też dodać miodu. Herbatę najlepiej sączyć powoli, aby się jednocześnie zrelaksować. Jeżeli ktoś lubi imbir, to domowe leczenie nudności może się okazać nie tylko skuteczne, ale i przyjemne.

2. Mleczne tosty.

To oczywiście skuteczna metoda, ale przeznaczona jedynie dla osób, które nie mają żadnych problemów z tolerancją laktozową. Chleb tostowy absorbuje nadmiar kwasu żołądkowego, a mleko dodatkowo wzmacnia łagodzące działanie. Mleko powinno być rozgrzane, a tosty po prostu należy namoczyć w takim mleku i powoli jeść.

3. Zapach świeżej cytryny lub mięty pieprzowej.

Zapach świeżo pokrojonej cytryny ma działanie na tyle odświeżające, że zniszczy mroki uczucia nudności, uspokoi żołądek i zadziała ogólnie uspokajająco na cały organizm cierpiącego człowieka. Równie skuteczne oddziałuje mrożony kawałek cytryny lub limonki, który należy powoli ssać.

Tak jak cytryna, również mięta ma silnie pobudzający zapach, który jednocześnie wywołuje reakcje relaksujące. Najlepiej w tej roli wypadają formy płynne, czyli herbata lub olejek miętowy. Herbatę można również zastosować wewnętrznie, natomiast olejek najskuteczniej zadziała, kiedy kilka kropel wyleje się na wacik i przyłoży do nosa. Takie leczenie nudności niewątpliwie ma również charakter odprężający, co tym bardziej korzystnie działa na organizm ludzki.

4. Zbawienna moc wody.

Picie wody niegazowanej, oczywiście małymi łyczkami, pozwoli uzupełnić wszelkie niedobory spowodowane wymiotami i zapobiec dalszemu odwodnieniu organizmu.

5. Łyk świeżego powietrza.

W lekkich stanach nudności zdecydowanie pomocne będzie wyjście na spacer. Oczywiście ruch nie może być zbyt intensywny, ale wolny spacer i wdychanie świeżego powietrza powinno okazać się dobrą metodą na leczenie nudności.

Zobacz również

6. Dobroczynna moc akupresury.

Akupresura to nic innego, jak naciskanie konkretnych punktów na ciele człowieka w celu złagodzenia objawów, powodujących dyskomfort lub uczucie bycia chorym, w tym nudności. Prawdopodobnie naciskanie odpowiednich miejsc sprzyja zwiększonej produkcji serotoniny i endorfin, które niezwykle pozytywnie wpływają na samopoczucie u każdego człowieka. Wystarczy nacisk na punkt między dwoma ścięgnami po wewnętrznej stronie nadgarstka. Sposób jest polecany przez coraz większą liczbę lekarzy, którzy zaobserwowali pozytywne efekty akupresury wśród ludzi narażonych na objawy nudności po zastosowaniu pełnej narkozy. Trzeba tutaj dodać, że na rynku są dostępne opaski akupresurowe na leczenie nudności.

7. Spokój, wyciszenie, relaks…

To kolejne skuteczne domowe sposoby na nudności. Jeżeli można się położyć, to należy to zrobić. Niestety, nie każdy jest w stanie wytrzymać w tej pozycji, bo czasem jest to związane z nasileniem się symptomów nudności. Można wtedy pochodzić, albo spróbować delikatnych ćwiczeń rozciągających. Ważne, aby starać się zrelaksować, wyciszyć i uspokoić wewnętrznie, nawet zająć umysł czymś innym, niż myślenie o nudnościach (jednak niczym wymagającym bystrego myślenia).

Wielu ludziom pomaga chłodny kompres na głowę lub na kark, chociaż trzeba pamiętać, aby nie był zbyt zimny. Generalnie, człowiek w takim stanie potrzebuje spokoju i delikatności. A jeżeli nie można powstrzymać wymiotów, trudno. Czasami lepiej wyrzucić z siebie to, co zatruwa organizm.

Jak już była mowa wcześniej, przyczyny nudności mogą być różne. Ważne, aby pamiętać, że powtarzające się regularnie nudności mogą być symptomem kilku groźnych chorób, jak choroby tarczycy, endokrynologiczne i metaboliczne. Nudności połączone z bólem w okolicach serca to także objaw zawału serca. Domowe sposoby na nudności będą skuteczne tylko w przypadku przyczyn związanych z niedomaganiami okresowymi, jak pospolity kac, ciąża, choroba lokomocyjna czy też delikatne zatrucie pokarmowe. Inne przypadki wymagają konsultacji lekarskiej.

Zobacz więcej w gastryczne.pl/nudnosci