Jedzenie przetworzonego mięsa może zwiększać ryzyko choroby wieńcowej

mięso przetworzone choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa serca spowodowana jest znaczącym zwężeniem (a niekiedy zamknięciem) tętnic wieńcowych. Według WHO choroba ta wiąże się z prawie 9 milionami zgonów każdego roku. Według nowego badania jedzenie przetworzonego mięsa może zwiększać ryzyko choroby wieńcowej nawet o 18 procent. Badanie opublikowano w czasopiśmie Critical Reviews in Food Science and Nutrition.

Przebieg badania

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Zdrowia Ludności Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jest ono jak dotąd, największym przeglądem systematycznym. Obejmowało udział niespełna 1,5 miliona osób. Większość uczestników badania stanowiły osoby dorosłe pochodzące z Europy lub Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy zostali szczegółowo ocenieni w kontekście sposobu żywienia. Ich stan zdrowia był kontrolowany przez okres nawet do 30 lat.

Wyniki

Dzienne spożycie zaledwie 50 gramów przetworzonego mięsa, takiego jak bekon, szynka i kiełbasa, zwiększa ryzyko choroby wieńcowej o 18%.

Z kolei spożycie 50 gramów nieprzetworzonego czerwonego mięsa, takiego jak wołowina, jagnięcina lub wieprzowina, zwiększa to ryzyko o 9%.

Jeżeli chodzi o spożywanie drobiu, w badaniu nie znaleziono wyraźnego związku między tym rodzajem mięsa a zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej. Spożycie mięsa może zwiększać ryzyko choroby wieńcowej serca ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, a w przypadku przetworzonego mięsa wysoką zawartość sodu.

Już dawno wykazano, że wysokie spożycie tłuszczów nasyconych podnosi poziom cholesterolu o 9%, który jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Innym czynnikiem jest wysokie ciśnienie krwi, które może być spowodowane między innymi spożyciem dużych ilości sodu.

Co wykazały inne badania na ten temat?

W 2018 r. American Heart Association opublikowało badanie, które wykazało, że spożywanie tłuszczu zwierzęcego może zwiększyć ryzyko śmierci o nawet 21%. Jednocześnie wskazało, że spożywanie nienasyconych tłuszczów pochodzenia roślinnego zmniejszyło to ryzyko o 16%.

Zobacz również
twarda woda

Konsumpcja produktów roślinnych tylko raz dziennie może radykalnie zmniejszyć ryzyko chorób serca. Badania przeprowadzone przez Harvard Medical School i Brigham and Women’s Hospital w Bostonie również wykazały silny związek między spożyciem produktów roślinnych a zmniejszonym ryzykiem zachorowań. Przeanalizowano dane zebrane od ponad 200 000 uczestników. Wykazano, że jedzenie tofu częściej niż raz w tygodniu wiązało się z 18% niższym ryzykiem chorób serca.

Wnioski

Spożycie przetworzonego mięsa może w znaczny sposób zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Spowodowane jest to wysoką zawartością tłuszczów nasyconych i sodu. Warto dodać do diety produkty roślinne. Jak wykazały liczne badania, mają korzystne działanie na nasze zdrowie. W przeciwieństwie do przetworzonego mięsa.

Źródło:

Axworthy, N. The largest study og its kind links meat to 18-percent increae in heart disease risk. Pobrane z: https://vegnews.com/2021/8/study-meat-heart-disease (3.08.2021)