Jedzenie przyjazne i nieprzyjazne dla zębów
Piękny, zdrowy uśmiech to oznaka zdrowia i wizytówka człowieka. Nic dziwnego, że tak dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniej higieny jamy ustnej. Prawdą jest jednak, że część osób ma o wiele większe problemy z próchnicą i chorobami dziąseł, pomimo sumiennego szczotkowania zębów i używania nici dentystycznych. Jednym z winowajców – często zapominanym – może być nieodpowiednia dieta. Oto krótki przewodnik po tym, co warto jeść, aby zadbać o zdrowe i piękne zęby.
Czarna lista wrogów zdrowych zębów
- Słodycze to wróg numer 1? Może tak być – szczególnie jeśli sięgamy po te najbardziej ciągnące się cukierki, które później łatwo przyczepiają się do powierzchni zębów.
- Innym łatwo rozpoznawalnym przez większość osób wrogiem zębów są słodzone napoje gazowane – i to niezależnie od tego czy zawierają cukier czy tylko słodziki. Napoje gazowane jak i napoje energetyczne są bardzo kwaśne i przez to szkodliwe dla uzębienia.
- Kwaśne owoce – takie jak cytryny – mogą powodować uszkodzenia szkliwa, szczególnie jeśli zęby są później agresywnie szczotkowane niedługo po posiłku.
- Złe efekty dla kolorystyki zębów daje wino i kawa. Jeśli nie chcemy odbarwień – lepiej ograniczyć spożycie tych napojów.
- Uwaga również na czarną herbatę, która ma podobne działanie. Tutaj lepiej sięgnąć po herbatę białą lub zieloną.
Czy gumy do żucia pomagają?
Badania wskazują, że gumy do żucia bez cukru mogą pomagać w poprawie zdrowia zębów – chociaż nie każdy gatunek i nie każdy smak. Zazwyczaj do ich produkcji używane są słodziki takie jak ksylitol, który ma tę zaletę, że świetnie sprawdza się w obronie przed szkodliwym działaniem bakterii.
Produkty przyjazne dla zębów
Dobre źródła wapnia to podstawa zdrowego układu kostnego oraz uzębienia. Sztandarowym źródłem wapnia jest mleko, jogurty, sery (dużo wapnia, mało cukru i kwasów). Pomagają nie tylko chronić ale i odbudowywać uszkodzone zęby.
Podobne działanie mają różnorodne świeże warzywa – takie jak na przykład seler, ponieważ wymagają dużo żucia, co tak jak picie wody pomaga pozbyć się szkodliwych bakterii i resztek pokarmu.
Woda, chociaż nie zawiera zbyt wiele składników, które same pomogą w ochronie zębów, to świetnie wypłukuje niekorzystne elementy resztek pokarmu i bakterii z jamy ustnej. Istotną kwestią jest to, że picie dużej ilości płynów, wspomaga wydzielanie śliny, która chroni zęby.
Fluor – tak czy nie?
Dodatkowo woda zawiera często fluor (niektóre kraje fortyfikują wodę kranową fluorem), który chroni szkliwo.
🔍 Tutaj dodajmy, że co za dużo to niezdrowo. Fluor w wodzie pitnej w ilości dwukrotnie przekraczającej zalecany limit jest powiązany z niższym IQ u dzieci według ostatnich raportów rządu USA [1].
Przypisy:
- https://thehill.com/homenews/ap/ap-health/ap-u-s-government-report-says-fluoride-at-twice-the-recommended-limit-is-linked-to-lower-iq-in-kids/
- Data pierwotnej publikacji: 25.11.2013
- Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 16.09.2024
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Dietetyka kliniczna » Jedzenie przyjazne i nieprzyjazne dla zębów