Napoje bez cukru mogą szkodzić zębom

Avatar photo
napoje bez cukru zęby

Utarło się, że napoje słodzone – szczególnie takie jak cola, oranżady są szczególnie szkodliwe dla szkliwa zębów. Więc osobom, które chcą omijać dentystów szerokim łukiem zaleca się (i słusznie) omijanie takich, niezdrowych produktów. Jednak istotne jest również to, że nie tylko cukier jest szkodliwy w tych napojach i samo jego wyeliminowanie nie powoduje, że są przyjazne dla uzębienia.

Nie tylko cukier szkodzi zębom

Badacze z University of Melbourne działający w ramach Oral Health Cooperative Research Centre przebadali różne napoje, które nie zawierają cukru i ich wpływ na zdrowie zębów. I jak wspomnieliśmy we wstępie – stwierdzają, że te napoje nie są obojętne dla zdrowia jamy ustnej. Szkodzą bowiem te napoje, które:

  • zawierają kwaśne dodatki
  • mają niskie pH

I co za tym idzie, do tej kategorii zaszufladkować należy większość napojów typu light, zero, sugar-free.

Dlaczego tak się dzieje?

Nie znaczą te wyniki, że szkodliwość cukru należy włożyć między bajki – wręcz przeciwnie. Potwierdzają ten wpływ poprzednie badania (pisaliśmy o nich wcześniej -> link) i powolne eliminowanie cukru z napojów już ma pozytywne skutki. Szkodliwe działanie napojów słodzonych polegało na tym, że cukier powodował tworzenie się płytki nazębnej, jednak już sama kwasowość tych produktów jest niebezpieczna, ponieważ powoduje erozję szkliwa.

Zobacz również
koszykówka

Co zatem należy jeść i pić – przeczytaj o tym w artykule „jedzenie przyjazne dla zębów„.

Źródło: oralhealthcrc.org.au