Wspólne stanowisko żywieniowców na temat zdrowego żywienia

Avatar photo
stanowisko dietetyków

Odbywająca się w dniach 17-18 listopada 2015 konferencja Oldways Finding Common Ground w Bostonie (USA) zgromadziła czołowych badaczy i żywieniowców. Problemem z jakim często boryka się przeciętny zjadacz chleba zainteresowany tym jak jeść zdrowo jest potężny szum informacyjny, do którego zaliczyć należy nawał pseudonaukowych spekulacji i przekazów marketingowych od producentów suplementów.

Aby wyjaśnić tę sytuację, 20 ekspertów (ich nazwiska znajdziecie w źródle) w trakcie panelu postarało się zebrać zasady zdrowego żywienia, które z czystym sumieniem można uznać za aktualne i ważne. Oto one:

  • Warte polecenia są diety i zalecenia opracowane w ramach 2015 Dietary Guidelines Advisory Committee, wśród nich zaś wskazówki diety śródziemnomorskiej, diety wegetariańskiej i Healthy American Diet, a także zalecenia zrównoważonego rozwoju na rynku żywności.
  • Ważne, aby spożywane jedzenie było dobre dla ludzkiego zdrowia, dla Ziemi (ekologia, bioróżnorodność) oraz sprawiało przyjemność podczas jedzenia.
  • Istotne jest to, żeby specjaliści i badacze szukali porozumienia, zaś obraz tego czym jest zdrowa dieta, nie był kształtowany przez głośne tytuły artykułów każdego nowego, opublikowanego, sensacyjnego wyniku badań. Same wytyczne zasad zdrowego żywienia powinny być oparte na wszystkich dostępnych metodach badawczych, obserwacjach i tradycji, co jest zadaniem zarówno dla badaczy, jak i dziennikarzy.
  • Należy przejść z języka eliminacji z diety na język szukania substytutów (zamiast „nie pij napojów słodzonych” – „pij wodę zamiast napojów słodzonych”). Takie podejście będzie bardziej użyteczne dla odbiorcy.

A Wy jakie zasady dodalibyście od siebie? Zostawcie swoje sugestie w komentarzu!

Zobacz również
escherichia coli

Źródło: oldwayspt.org