Jeśli decydujemy się na suplementację – którą formę witaminy D wybrać?

Avatar photo
formy witaminy d

Dietetyk Online: Wybór jest możliwy pomiędzy preparatami zawierającymi witaminę D2 oraz D3. W zasadzie nie ma większej różnicy w skuteczności tego typu preparatów dla osoby która chciałaby podnieść stężenie tej witaminy w ogranizmie. Suplementy z witaminą D3 są popularniejsze od tych z witaminą D2 która również stosowana jest od wielu lat.

Co dokładnie oznacza zapis witamina D2 i D3? Witamina D to substancja którą organizm potrafi wytworzyć gdy wystawiony jest na ekspozycję na promienie słoneczne jest ona również obecna w rybim oleju I produktach wzbogacanych w tą witaminę. W organizmie witamina D zachowuje się jak hormon wspomagający absorbcję i wykorzystanie wapnia. Jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości tej witaminy wzrośnie ryzyko osteoporozy oraz  procesów osłabiających kościec jak osteopenia i osteomalacja. Witamina D odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, nerwowego i pracy mięśni.

Ze strony biochemicznej witamina D3 – cholekalcyferol jest formą obecną w organizmach zwierzęcych. W momencie ekspozycji skóry na promieniowianie  UVB organizm przekształca substancję zwaną 7-dihydrocholesterol (pochodną cholesterolu) poprzez szereg skomplikowanych reakcji w cholekalcyferol. Następnie cholekalcyferol jest przekształcany do kalcyfediolu  zwanego inaczej 25-hydroksy witaminą D3 który jest często wykorzystywany przy przeprowadzaniu testów diagnostycznych w których mierzony jest poziom odżywienia organizmu witaminą D. Ostatecznie organizm przekształca kalcyfediol w aktywną formę witaminy D zwaną kalcitriolem.

W organizmach roślinnych zachodzi podobny proces jednak zamiast cholekalcyferolu produkują one ergokalcyferol (D2).  Cholekalcyferol i ergokalcyferol są bardzo zbliżone pod kątem budowy chemicznej. Na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku odkryto że ergo kalcyferol jest skuteczny w leczeniu krzywicy u dzieci. Od kilkudziesięciu lat ergo kalcyferol jest wykorzystywany jako suplement witaminy D.

W latach 80 tych i 90 tych naukowcy przypuszczali że odzwierzęca forma witaminy D (D3) jest skuteczniejsza w uzupełnianiu niedoborów witaminy D3 u ludzi. Od tamtej pory dwa niezależne badania nie wykazały różnicy pomiędzy dwiema formami natomiast trzecie badanie nad tą witaminą wykazało że  bardziej skuteczna jest suplementacją witaminą D3 na podwyższenie jej poziomu we krwi ale badacze nie mieli jednoznacznego dowodu czy przyniosło to lepszy efekt terapeutyczny

Zobacz również
seniorka słońce wtamina D

Skąd takie niejednoznaczne wyniki? Istnieje wiele czynników mogących zakłócić wyniki. Jedno z badań przeprowadzone zostało w okresie letnim przez co wpływ promieniowania słonecznego przyczyniło się do wzrostu stężenia witaminy D3 w osoczu  i zaburzyło eksperyment. Dodatkowo prowadzona dieta jaki i stosowanie suplementów może zmieniać wyniki. Niejednolita grupa badawcza (osoby cierpiące na osteoporozę, schorzenia nerek, osoby zdrowe z niewielkim niedożywieniem witaminą D, osoby starsze, młode, kobiety I mężczyźni )  może mieć istotny wpływ na przebieg eksperymentu.

W przyszłości różnice pomiędzy witaminą D2 I D3 zostaną dokładniej zbadane jednak na chwilę obecną gdy nie mamy pewności czy dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D warto zrobić badanie biochemiczne krwi. Wykaże ono poziom witaminy D w osoczu i wtedy lekarz będzie mógł zadecydować czy potrzebna jest nam suplementacja tą witaminą czy wystarczy wystawiać regularnie  twarz i przedramiona do słońca przynajmniej przez kwadrans każdego dnia.