Teraz czytasz
Małżeństwo – jeden z czynników chroniących przed niedożywieniem w wieku podeszłym

Małżeństwo – jeden z czynników chroniących przed niedożywieniem w wieku podeszłym

Małgorzata Wilkowska
małżeństwo niedożywienie

Coraz więcej osób starszych cierpi z powodu niedożywienia. Seniorzy, którzy są niezamężni, w separacji lub po rozwodzie, są najczęściej dotknięci niedożywieniem, podczas gdy mężczyźni i kobiety w związku małżeńskim lub wdowieństwie, mają tendencję do lepszej opieki nad sobą.

Osoby, które mają trudności z chodzeniem lub pokonywaniem schodów bądź seniorzy, którzy właśnie wrócili do domu ze szpitala, częściej cierpią z powodu niedożywienia niż inni w tym samym wieku. Takie wnioski wyciągnięto z badań przeprowadzonych przez prof. Dr Dorothee Volkert i jej zespół z Institute for Biomedicine of Ageing  (IBA) na University of Erlangen-Nuremberg (FAU) w Niemczech.

Niedożywienie w starszym wieku

Niedożywienie może wystąpić w każdym wieku, ale seniorzy w wieku 65 lat i powyżej są szczególnie podatni na jego występowanie. „Mówimy o niedożywieniu, gdy ludzie mają drastycznie zmniejszone spożycie żywności, a organizmowi brakuje energii i składników odżywczych”- jak wyjaśnia prof. Dr Dorothee Volkert. Konsekwencje niedożywienia są wielorakie. Obejmują one m.in. utratę masy ciała, osłabienie układu odpornościowego lub upośledzenie funkcjonalne mięśni i wszystkich narządów.

O projekcie badawczym MaNuEL

Prof. Dr. Volkert współpracuje z naukowcami z siedmiu krajów, aby znaleźć przyczyny niedożywienia. Wspólny projekt „Malnutrition in the Elderly” (MaNuEL) – po polsku: „Niedożywienie w podeszłym wieku” – skupia 22 grupy badawcze z Austrii, Francji, Niemiec, Irlandii, Hiszpanii, Holandii i Nowej Zelandii. Projekt został uruchomiony w marcu 2016 r. W ramach MaNuEL naukowcy dzielili się wiedzą na temat niedożywienia u osób starszych. W następnym etapie zamierzają wydać zalecenia dotyczące badań przesiewowych i zapobiegania niedożywieniu u seniorów na podstawie wspólnej bazy danych.

Z czego wynika niedożywienie w podeszłym wieku?

Pakiet roboczy „Determinants of malnutrition” znajduje się w IBA. Dotychczas nie były znane badaczom przyczyny niedożywienia, w związku z tym naukowcy postanowili zbadać, które z 23 zmiennych – od aspektów takich jak trudności z przeżuwaniem i połykaniem lub upośledzeniem funkcji poznawczych, po samotność i depresję bądź zamieszkanie w domu opieki – były decydujące dla wystąpienia niedożywienia.

Po dokonaniu ocen, wyniki zestawiono w metaanalizie. Zauważono, że niedożywienie u osób starszych wydaje się być spowodowane zadziwiająco wąskim zakresem czynników. Tylko wiek, stan cywilny, trudności w chodzeniu i poruszaniu się na schodach oraz pobyt w szpitalu miały wpływ na występowanie. Brak apetytu, który często jest postrzegany jako kluczowa przyczyna niedożywienia, zaskakująco nie miał znaczenia.

Zobacz również
żywienie w geriatrii
Żywienie w geriatrii

                Średni wiek 4844 uczestników sześciu badań, na których oparte są wyniki, wynosił od 72 do 85 lat. Wszyscy ankietowani mieszkali w domach prywatnych w Niemczech, Irlandii, Holandii i Nowej Zelandii. W okresie badań u od 4,6 do 17,2% uczestników rozwinęło się niedożywienie. Ryzyko wzrasta nieznacznie z każdym kolejnym rokiem życia.

Prof. Dr. Volkert zaleca prowadzenie dalszych badań przy użyciu tych samych metod w celu zidentyfikowania kolejnych czynników. „Potrzebujemy wspólnej definicji niedożywienia i jednolitego projektu badań. Tylko wtedy możemy uzyskać porównywalne wyniki i sformułować zalecenia dotyczące środków prewencyjnych” – jak komentuje.

Źródło: Melanie Streicher, Judith van Zwienen-Pot, Laura Bardon, Gabriele Nagel, Ruth The, Christine Meisinger, Miriam Colombo, Gabriel Torbahn, Eva Kiesswetter, Marion Flechtner-Mors, Michael Denkinger, Dietrich Rothenbacher, Barbara Thorand, Karl-Heinz Ladwig, Clare A. Corish, Michelle Clarke, Ngaire Kerse, Marama Muru-Lanning, Eileen R. Gibney, Eibhlís M. O’Connor, Marjolein Visser, Dorothee Volkert. Determinants of Incident Malnutrition in Community-Dwelling Older Adults: A MaNuEL Multicohort Meta-Analysis. Journal of the American Geriatrics Society, 2018;

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze