Nowość – licznik kęsów nową bronią w odchudzaniu?

Avatar photo
licznik kęsów

Licznik to proste urządzenie, które pozwala noszącemu je sprawdzić ile kęsów / ugryzień wykonuje podczas jedzenia posiłku. Badacze z Clemson University postanowili sprawdzić jak ta technologiczna nowinka wpływa na ilość pokarmu, którą spożywamy w różnych okolicznościach. Wyniki?

Rezultaty badania zostały przedstawione w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. Badanie wzbogacono o analizę tego jak zachowywały się osoby, którym podano jedzenie na małym i dużym talerzu.

Jak się okazuje – wykorzystanie licznika spowodowało znaczące obniżenie ilości spożywanego pokarmu, co jednak nie oznacza, że został pokonany efekt tzw. iluzji Delboeufa. Osoby jedzące na większych talerzach dalej statystycznie istotnie więcej jadły niż osoby jedzące na talerzach mniejszych.

Drugie zbadane podejście to założenie celów – dla jednej grupy wyznaczono je na 12 kęsów, dla drugiej na 22 kęsy. Obie grupy faktycznie zjadły zakładaną ilość pokarmu, przy czym grupa z 12 kęsami… nabierała większe kęsy pokarmu. To zaś doprowadziło do tego, że ilość spożytego pokarmu ogółem była podobna.

Zobacz również
kursy dietetyczne promocja

Źródło: eurekalert.org