Sezon rolkowy już się zaczyna. Co warto wiedzieć?

Avatar photo

Wraz w pierwszymi ciepłymi dniami, wracamy do wiosennej aktywności. Ale ile można biegać, spacerować i jeździć na rowerze? Jeśli dysponujecie w okolicy twardą nawierzchnią – warto sięgnąć po rolki. W poniższym artykule skupimy się na tym, co warto zrobić, przed rozpoczęciem rolkowej przygody i oczywiście – w jaki sprzęt warto się zaopatrzyć.

Zacznijmy od krótkiej teorii

Rolki, łyżworolki, wrotki. Czym się różnią? Łączy je na pewno to, że wszystkie mają kółka i służą do poruszania się. I tu kończą się podobieństwa.

 • Rolki – mają kółka ustawione w linii. Służą do szybkiego przemieszczania się, często wykorzystywane są w dyscyplinach sportowych. W tym celu mają wyższe cholewki.
 • Łyżworolki – mają kółka ustawione w dwóch liniach. Daje to większą stabilność.
 • Wrotki – najbardziej z całej trójki przypominają z wyglądu standardowe obuwie, jednak mają po parze kółek z przodu i tyłu buta.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rolek dla siebie lub dziecka?

Na ten temat można napisać wiele. Zakładamy jednak, że zależy Ci na konkretach. Dobrym pomysłem będzie wybranie się do sklepu sportowego i sprawdzenie co dobrze nam leży na nodze. Można też wtedy liczyć na fachową pomoc obsługi. Niemniej jeśli szukamy rolek przez Internet, warto spojrzeć przede wszystkim na:

 1. Materiał, z którego są wykonane i jakość. Zależy nie tylko od marki. Większość produktów na rynku to sprzęt z tworzyw sztucznych i materiałów syntetycznych (n.p. nylon). Te drugie można wybrać, jeśli zależy nam na przewiewności. Modele profesjonalne mogą również być wykonane częściowo z aluminium. Droższe modele wykonuje się też z bardzo lekkiego włókna węglowego. Na rynku można znaleźć też rolki skórzane.
 2. Twardość kółek – oznacza się je specjalnym kodem. Czym wyższa liczba, tym twardsze kółka. Twarde kółka nadadzą się do jazdy na długie dystanse po płaskiej, dobrej nawierzchni. Zaletą miękkich kółek jest dobra amortyzacja i stabilność. Jest to istotne, szczególnie jeśli zależy nam na ochronie przed urazami stawów i kości.
 3. Regulacja rozmiaru – warto zwrócić na to uwagę, żeby nasze rolki miały możliwość regulacji rozmiaru, szczególnie jeśli je kupujemy dla szybko rosnącego dziecka. Wtedy rolki dopasujemy do różnych rozmiarów stóp.
 4. Bezpieczeństwo – rolki muszą mieć hamulec, aby zapewnić nam możliwość reagowania na niebezpieczeństwo w trakcie jazdy
 5. Wygląd i profil – dla wielu osób to krytyczna cecha. W końcu warto dobrze prezentować się w trakcie treningu! Na rynku można znaleźć szeroki wybór zarówno rolek męskich, jak i rolek damskich. Są też specjalne rolki dla dzieci, często z nadrukami ulubionych bohaterów najmłodszych.

Nie tylko rolki – czyli na pierwszym miejscu bezpieczeństwo!

Zanim będziemy gotowi, żeby wyruszyć w trasę, koniecznie zadbajmy o bezpieczeństwo. Rynsztunek rolkarza to także kask oraz ochraniacze. Czasem przydają się także okulary przeciwsłoneczne, szczególnie w słoneczne dni. Nie jest jednak obojętne, jaki sprzęt wybierzemy.]

Na pewno nie może być to sprzęt uszkodzony. Kask, który spełnił swoje zadanie, drugi raz już nie będzie chronił nas tak samo skutecznie.

Warto także zadbać o to, żeby kask był dobrej jakości. Po czym to poznać? Powinien mieć odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa (np. CPSC, EN1078). Znajdziesz go na kasku. Kluczowe jest także mocowanie kasku i jego wielkość – szczególnie ważne w przypadku dzieci. Kask nie może być za duży, za mały, ponieważ wtedy nie będzie odpowiednio chronił głowy. Przy złym rozmiarze lub niestabilnym mocowaniu może również przesuwać się w trakcie jazdy. To zaś może stanowić potencjalne zagrożenie w kluczowym momencie.

Do tego należy zainwestować w ochraniacze. Jakie konkretnie? Warto sięgnąć po:

Zobacz również

 • Ochraniacze na nadgarstki
 • Ochraniacze na łokcie
 • Ochraniacze na kolana

Znajdziemy także dodatkowe ochraniacze szczególnie przydatne przy jeździe wyczynowej – np. ochraniacze na pośladki.

Jaką markę wybrać?

Tutaj wiele zależy od Twoich preferencji. Różne marki specjalizują się w różnym sprzęcie. My wyróżnimy tylko kilka popularnych. Rolki rollerblade są szczególnie cenione przez fanów rolek z jedną linią kółek (tzw. in-line lub właśnie blades – co znaczy ostrza). To właśnie rollerblade rozpropagował ten typ rolek. W swojej ofercie firma dysponuje rolkami o różnych parametrach i zastosowaniach. Inną popularną marką na rynku jest K2. Sprzęt tej marki dedykowany jest wszystkim. Odpowiednie rolki znajdą zarówno początkujący, jak i profesjonaliści. Marka chwali się także kilkoma własnymi rozwiązaniami technicznymi (Softboot, Boa). Inne znane marki to między innymi: Seba, Powerslide, Raven, Roces, Nils.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik będzie pomocny przy wyborze wymarzonych rolek i rozpoczęciu przygody z tym sportem. Życzymy wielu przyjemnych chwil podczas rolkowania po świeżym powietrzu!