Chcesz zostać trenerem personalnym? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Karolina Kulik
trener personalny

Zawód trenera personalnego często pokazywany w social mediach przez znanych influencerów wygląda jak praca marzeń. Czy aby na pewno? 

Trener, motywator i manager w jednym!

Zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie kariery w tym zawodzie, poznaj istotne szczegóły. 

Kim jest trener personalny?

Powinna być to osoba przygotowana do zawodu trenera personalnego, która pomaga w realizowaniu założonych celów sylwetkowych swoich klientów. Osoby, które chcą zmienić swoje życie poprzez zmianę wyglądu swojego ciała, potrzebują motywacji, którą powinien przekazać im trener.

Najczęstsze cele rozpoczęcia współpracy z trenerem personalnym to:

  • Chęć zbudowania masy mięśniowej
  • Redukcja masy ciała
  • Poprawa siły mięśniowej
  • Nauka prawidłowych wzorców ruchowych
  • Poprawa postawy ciała
  • Powrót do treningów po kontuzjach

Treningi osobiste to usługa fitness, przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoją sylwetkę, realizowana w formie spersonalizowanego planu treningowego pod okiem specjalisty. Treningi zazwyczaj odbywają się indywidualnie z trenerem przez co, ma on pełną kontrolę nad techniką wykonywanych ćwiczeń przez podopiecznych. 

trener personalny

Trener personalny uwzględnia uwarunkowania anatomiczne ćwiczącego, stan zdrowia i stan wytrenowania, który określa, na jakim poziomie treningowym znajduje się klient. Podopieczny może być osobą początkującą, która zaczyna swoją przygodę ze sportem, ale może być zawodowym sportowcem, który potrzebuje przygotowania w konkretnej dziedzinie treningu. Trener personalny może mieć pod opieką osoby po przebytych kontuzjach dla których, dobierze odpowiednie ćwiczenia i obciążenie treningowe.

Do zasadniczych zadań trenera personalnego należy m.in. pomoc klientowi, w osiąganiu wyznaczonego celu treningowego, podtrzymywanie dyscypliny treningowej oraz wysokiej motywacji podopiecznego. Edukacja swoich podopiecznych przez trenera w zakresie zdrowego stylu życia oraz techniki wykonywanych ćwiczeń też jest ważna, aby klient stał się samodzielny po pewnym czasie. Zapewnianie bezpieczeństwa podczas sesji treningowych głównie w zakresie korygowania błędów w technice i dobór obciążeń treningowych to również zadanie, które należy do trenera personalnego [1].

Kto może zostać trenerem personalnym?

Według badania sondażowego z 2009 i 2015 roku, trener personalny powinien mieć zdolność do nawiązywania bliższej relacji zawodowej z klientem. To nierzadko ktoś w rodzaju terapeuty, który potrafi wysłuchać drugą osobę i jej doradzić [2]. Umiejętność komunikacji jest bardzo ważna. Częstotliwość treningów sprawia, że klienci zaczynają opowiadać o swoim życiu codziennym i problemach. Wtedy właśnie liczy się empatia i otwartość na drugą osobę. Jesteś osobą, która jest odpowiedzialna za pierwszą styczność Twoich klientów ze sportem i zdrowym odżywianiem. Warto, aby po zakończeniu Waszej współpracy, podopieczni chcieli to kontynuować.

Bardzo ważne w zawodzie trenera są cechy takie jak charyzma, kreatywność czy wysoka motywacja. Badanie Tadeusz Stefaniaka, Dariusza Harmacińskiego, Bartosza Groffika i Gabriela Pawlaka wskazało, że ubiór i sylwetka trenera ma znaczenie w budowaniu jego profesjonalnego wizerunku. Atletyczna sylwetka oraz zdrowy styl życia trenerów personalnych imponują klientom, którzy traktują ich jako motywację [2]. 

Branża fitness dłuższy czas kojarzona była z płcią męską, wśród trenerów personalnych jest podobnie. Wraz z rozwojem popularności tego zawodu, proporcje kobiet i mężczyzn pracujących jako trenerzy się wyrównały.

trenerka personalna

Jakie kompetencje musi mieć trener personalny?

Wymagania

Trener personalny powinien mieć wysokie kwalifikacje naukowe, które w innych krajach są ściśle określone i wymagane poprzez konkretne ustawy. W Polsce nie określono wymagań dotyczących tego zawodu. Może być to główny powód, dlaczego zawód trenera jest tak łatwo dostępny dla osób bez skończonych studiów wyższych. Zawód trenera personalnego, wykonywany na komercyjnej siłowni, nie podlega pod kontrolę ustaw oraz żadnego związku sportowego.

Studia i kursy

Wiele uczelni oferuje kierunki przygotowujące do zawodu trenera personalnego jak np. Trener Osobisty z Dietetyką Sportową na AWF, jednak nie jest to jedyna droga. Dostępne są również stacjonarne i internetowe kursy trenera personalnego. Nie istnieją aktualnie żadne kursy lub szkolenia, które dają legitymację lub uprawnienia państwowe w zakresie zawodu trenera.

Wiele firm oferuje kursy przygotowujące do zawodu trenera personalnego, różnią się one czasem trwania i ceną. Są często tylko przygotowaniem do tego szerokiego tematu, jakim jest trening personalny.

Nie są one wymagane, ale są traktowane jako poświadczenie Twojej wiedzy przez potencjalnych klientów. Dlatego coraz częściej wymaga się od trenerów specyficznej wiedzy treningowej, szkoleń i dodatkowych kursów. Potencjalni klienci wybierają trenerów personalnych z większą ilością certyfikatów, ponieważ wzbudzają oni większe zaufanie. 

Wiedza na szkoleniach może dotyczyć zagadnień diety w sporcie lub konkretnych tematów treningowych. Warto poszerzać wiedzę, w której nie czujemy się pewnie jak np. programowanie treningowe, eliminowanie słabych ogniw w treningu.

Dodatkowe przydatne umiejętności w zawodzie

Podstawowa wiedza dotycząca żywienia w sporcie jest niezwykle ważna w codziennej pracy trenera personalnego. Trzeba jednak podkreślić, że trener personalny bez odpowiedniego wykształcenia jak studia lub odpowiednie kursy dietetycznie, nie powinien układać jadłospisów

Dobry trener powinien też wiedzieć, kiedy problemy zdrowotne podopiecznych przewyższają jego kompetencje. Gdy Twój klient przychodzi do Ciebie z problemami takimi jak np. choroby metaboliczne, kontuzje lub inne dolegliwości, nie wstydź się odesłać go do fizjoterapeuty, lub dietetyka!

Powrót do treningów po przebytych kontuzjach jest częstym bodźcem do podjęcia współpracy z trenerem, warto wtedy, aby trener personalny współpracował z fizjoterapeutą

instrukcje trener

Jak zostać trenerem personalnym?

Trener powinien mieć wiedzę nie tylko dotyczącą programowania treningowego. Do obowiązków trenera należy również edukowanie podopiecznych na temat zdrowego odżywiania. Twoi podopieczni muszą zdawać sobie sprawę, że wymarzona sylwetka uzależniona jest od regularnych treningów, jak i odpowiednio dobranej diety.

Jest to nieodłączny element współpracy, bez niego nie będzie zadowalających efektów treningowych u Twoich podopiecznych. Nie chodzi o to, żebyś teraz został dietetykiem, jednak podstawową wiedzę na temat żywienia w sporcie powinieneś mieć. Taką wiedzę należy jednak weryfikować na certyfikowanych szkoleniach, aby mieć pewność, że nasza wiedza jest zgodna z najnowszymi badaniami naukowymi. Jeśli jednak chcesz kompleksowo zadbać o swoich podopiecznych, powinieneś pomyśleć nad stałą współpracą z certyfikowanym dietetykiem.

Warto również poznać temat suplementacji w sporcie. Jest to temat dość obszerny, dlatego, gdy klient zada pytanie, nie daj się zaskoczyć! 

Na rynku pełnym trenerów personalnych musisz się wyróżnić! Stale poszerzaj swoją wiedzę o najnowsze badania naukowe z dziedziny treningu i zdrowego żywienia!

Charakter pracy trenera

Niewątpliwą zaletą pracy jako trener personalny jest elastyczny grafik. Może on być dopasowany do Twoich potrzeb, jak i klienta. Jest to zaleta i wada jednocześnie, często będziesz musiał dostosować się do czasu swoich podopiecznych kosztem własnego. 

Miejscem pracy może być siłownia lub studio treningu personalnego.

Jeśli chcesz zacząć swój biznes od zera, możesz otworzyć swój lokal. Jeśli nie masz dużego zaplecza finansowego, zatrudnij się na siłowni, która udostępni Ci miejsce do treningów. Dobrym rozwiązaniem biznesowym jest rozpoczęcie pracy na etat i stopniowe przechodzenie na własny biznes

Zobacz również
czy kawa podnosi ciśnienie

Stwórz plan zawodowy!

Aby wyróżnić się spośród wielu w tym zawodzie, dobrze znaleźć specjalizację i niszę. Będzie ona Cię wyróżniać i sprecyzujesz swoją grupę docelową, z którą chcesz pracować.

Możesz wybrać pracę z:

  • Seniorami
  • Kobietami
  • Zawodowymi sportowcami
  • Dziećmi i młodzieżą
  • Osobami z otyłością

Wybierz też dziedzinę, która Cię interesuje:

  • Trening motoryczny
  • Trening sylwetkowy
  • Trening siłowy 
  • Trening fitness

W dzisiejszych czasach bardzo ważną częścią pracy trenera personalnego są social media. Większość potencjalnych klientów, będzie szukać trenera właśnie tam! Metamorfozy przeprowadzone przez Ciebie będą motywować innych do podjęcia współpracy. Bardzo ważną częścią jest dzielenie się pasją z odbiorcami i „zarażenie” ich zdrowym trybem życia. Gdy dasz się poznać odbiorcom, chętniej będą chcieli współpracować z Tobą. 

Bądź wszędzie! Warto swój profil publikować na wielu stronach i portalach, aby ludzie często wpadali na Twoje ogłoszenia i zapamiętywali Cię

ciężary

Wady i zalety pracy jako trener

Każda praca ma swoje zalety i wady, tak samo praca trenera personalnego. Zaletami są na pewno elastyczny grafik, który sami ustalamy. Bycie własnym szefem może być stresujące, wymaga to dużo pracy i pewnej wiedzy marketingowej. Trening personalny jest wymagający fizycznie. Prezentowanie prawidłowej techniki ćwiczeń, zakładanie obciążeń do ćwiczeń to nieodłączne elementy pracy.

Praca z klientami jest satysfakcjonującym procesem, ale i najcięższym aspektem tej pracy. Możesz trafić na trudnego klienta, który mimo motywacji i zaangażowania z Twojej strony nie poczyni żadnych postępów.

Jest też możliwość, że za brak postępów będziesz Ty obwiniany. Stresujące sytuacje są nieuniknione, a Ty musisz potrafić sobie z nimi poradzić. 

Klienci będą wymagać od Ciebie pozytywnej energii i ciągłej motywacji, dlatego dobrze zaplanuj sobie dzień, aby zebrać siły na każdy trening z podopiecznymi. 

Podsumowanie 

Chcąc pracować jako trener, musisz przygotować i uporządkować swoją wiedzę, mimo że nie jest to nieuregulowany zawód w Polsce. Odpowiadasz za bezpieczeństwo swoich podopiecznych podczas treningu i ich ewentualne kontuzje spowodowane treningiem.

Odpowiedzialność, otwartość i empatia to cechy, które trener powinien mieć, aby zatrzymać przy sobie klientów.

Trener personalny to również:

  • Doradca żywieniowy- który ma podstawową wiedzę o zdrowym odżywianiu i suplementacji w sporcie
  • Coach motywacyjny- który pomoże swoim podopiecznym przekraczać bariery. Dzięki czemu z każdym kolejnym treningiem będą budować swoją pewność siebie i determinacje.
  • Przyjaciel- relacja podopieczny- trener powinna opierać się na przyjaznej atmosferze, dzięki czemu klient poczuje się komfortowo
  • Manager- który będzie prowadzić swój biznes, zarządzać harmonogramem pracy i pracować nad wizerunkiem w social mediach

Po rzetelnym przygotowaniu, jeżeli mamy w sobie pasję do sportu, jesteśmy gotowi, aby rozpocząć pracę z podopiecznymi.

Bibliografia:

  1. Leśniewska, A. (2017). Motywy podejmowania pracy w zawodzie trenera personalnego. Quality in Sport, 3(1), 18-26.
  2. Stefaniak, T., Harmaciński, D., Groffik, B., & Pawlak, G. (2016). Ocena preferowanych predyspozycji trenera personalnego. Journal of Education, Health and Sport, 6(9), 44.
  3. Fazan, J. (2016). Produkt trenera personalnego doby Internetu. MARKETING W SPORCIE SPORT W MARKETINGU, 143.
  4. Leśniewska, A., & Stosik, A. (2016). Kwalifikacje i kompetencje trenerów personalnych a oczekiwania rynku pracy= Personal trainers professional qualifications-demands of the labour market. Journal of Education, Health and Sport, 6(9), 25-35.